Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bina yalıtımında membran yalıtım mı, sürme yalıtım mı tercih edilmelidir?

nerede membran, nerede sürme izolasyon? neden?Düzenle
İkisi de aynı yerlerde kullanılabilir. Hatta püskürtme ve dökme yalıtım malzemeleri de vardır. Yurdumuzda geri zekalılık cumhurun başından en alttaki işçiye kadar sirayet ettiğinden membran yalıtımları tavsiye etmem. Kullanabildiğiniz her yerde sürme, püskürtme ve dökme yalıtım kullanmalısınız. Membranların ülkemizdeki problemi tamamen işçilikten kaynaklanır. Öncelikle altının tamamen temizlenmiş, dümdüz perdahlanmış olması gerekir, canı burnunda çalışan Türk işçisi bu aşamada yani daha membran şantiyeye gelmeden sıçar. Ardından eğer çatı yalıtımı için kullanılacaksa o çatı perdahlandıktan sonra da tamamen tertemiz olmalıdır, yani bir vida ya da çivi dahi yüzeyde olmamalıdır. Türk işçisi bunu da hiçbir şart altında yapmaz. O yabancı maddelerin üzerine serilen membran o bölgelerde delinir. Bu iş gerçekten bazı aşamalarında mükemmel yapılmazsa serilen yüzlerce metrekare membran bir anda çöp olur. Diğer problem yüzey köşelerine yapılması gereken pahlardır. Membranlar kırılgan olur ve 90° bükülmeye dayanamazlar, bu nedenle yüzey kenarlarına pahlar koyulur ve membran maksimum kar seviyesinin üstüne kadar parapet duvarına yapıştırılır. Bu durumda da zaten işi zararına almış olan müteahhit pahlardan tasarruf eder. Yani membran köşelerden de yırtılır. Üçüncü savsaklanan konu ise membran şeritlerinin yapıştırılmasıdır ki o iş esnasında öncelikle membranın üst yüzeyi pırıl pırıl tertemiz tutulmalıdır, yere düşüp üstüne basılan bir çivi ya da vida membranı o bölgede deler, anında onarılmazsa yine bütün iş ve malzeme boşa gitmiş olur. Türk işçisi buna da dikkat etmez. Yapıştırma işlemi de büyük bir itinayla ve kesintisiz olarak yapılmalıdır. Nispeten yavaş yürüyen bir iştir ve her dikişin her santimetresinin gerçekten yapıştığına emin olmak gerekir. İşçimiz bunu da düzgün yapmaz. Hiçbir emniyet tedbiri almadan, doğru dürüst para vermeden, sigortayı asgariden yaparak beni de o çatıya çıkartsalar bütün yazdığım bu kötü işleri ben de aynı kötülükte yaparım tabii ki.

Neyse diğer yöntemler ülkemiz için daha iyidir.

Madem ilgileniyorsunuz size ODTÜ'de okutulan yalıtım dersinin ppt'lerini aşağıdaki linkten gönderiyorum. Ppt açarken sorulan şifreye ihtiyacınız yok, salt okunur olarak açıp bakabilirsiniz. Sayfa ve dosya adetine kanmayın, fazla görünüyor ama bol resimli olduklarından kolayca hepsine bakabilirsiniz. Bu soruya bu ülkede verilebilecek en detaylı yanıt burada, bence dosyaları indirin, bir süre sonra silebilirim, ihtiyacınız varsa ısı ve ses yalıtımı bölümlerini de size ulaştırabilirim:

dropbox.com/sh/gfpihvavmsbfga7/AACI2fkx. . .
  • Paylaş
Membran yalıtım geçmişte kullanılan bir yöntem. Tabi ki açık teraslarda şap+membran+şilte+xps(kalınlığı mahale göre değişmekte) +şilte+çakıl uygulanmakta. Islak hacimlerde(banyo, wc vb) artık sürme yalıtıma geçilmekte.gerek uygulamadaki kolaylık gerekse membrana göre daha elastik ve daha iyi yerleşen bir malzeme olması sebebiyle daha çok tercih edilmekte hatta edilmelidir.
  • Paylaş
1

Aykut Özdemir, açık teraslarda aslında ıslak hacim sayılmaz mı ? yağmur vs alabilir. neden teraslarda membranken ıslak hacimlerde sürme izolasyon ? bizi bu farka götüren ne bunu merak ediyorum ben, yani hangi kriterden ötürü burda membran burda sürme diyebiliyoruz

Cevap davetine çok geç kaldığım için üstünkörü ve aklımda kalan bir cevap vereceğim ama doğruluğundan emin olmadığımı belirteyim.
Basınçlı suya (zemin suyu, yüzme havuzu) maruz kalan yüzeylerde, açık-yarı açık alanda ısı farklarına maruz kalan ve yağış alan yüzeylerde membran yalıtım tercih edilir.
Banyo, tuvalet gibi ıslak hacimlerde suyun birikerek yüzeye basınç yapma ihtimalinin düşük olduğu daha çok kaplama altına sızan suyun yapı iskeletine temas etmesini engellemesi adına sürme yalıtım tercih edilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

809 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt