Bilmek istediğin her şeye ulaş

Meme büyütme ameliyatı nedir? Nasıl yapılır?

Meme
Meme büyütme mammoplastisi (ameliyatı), memenin boyutunu ve şeklini değiştiren cerrahi bir işlemdir:
  • Memelerinin çok küçük olduğunu düşünen kadınlarda
  • Doğuştan ya da edinsel nedenlerle tek taraflı meme gelişim bozukluğu/asimetri olan kadınlarda,
  • Meme kanseri cerrahisi sonrası meme rekonstrüksiyonu amacıyla meme büyütme ameliyatı yapılabilir.
Meme Büyütme Yöntemleri
  • Kendi Yağınız ve/veya Kök Hücre Kombinasyonu İle
  • Silikon Protezlelerle
1. KENDİ YAĞINIZ VE/VEYA KÖK HÜCRE KOMBİNASYONU İLE MEME BÜYÜTME
Günümüzde gittikçe popülerleşen ve dünyada daha fazla rağbet görmeye başlayan Yağ İle Meme Büyütme operasyonları vücuda yabancı madde koymak istemeyen hastalar için alternatif bir tedavi yöntemidir.
Nasıl Uygulanır?
Vücudunuzda bulunan her iki karın yanları (love handle), bacak içi ve karın-basen gibi bölgelerde bulunan yağlarınız liposuction ile alınarak özel santrifüj cihazlarından steril ortamlarda geçirilmesini takiben meme içine enjeklte edilmesinden oluşan kısa, kesi içermeyen basit bir süreçtir. Alınan yağlarınız bu işlemlerden sonra su vb fazlalıklarından arındırılarak uygulama sırasında size en gerçekçi miktarın verilmesini sağlayan bir tekniktir.

Kök Hücre Gerekli midir?
Kendinizden elde edilen yağların hazırlanmasını takiben enjekte edildiği bölgede kalıcı olabilmesi birçok faktöre bağlıdır. Bugüne kadar kendi yağlarınızla meme büyütme işleminin gerçekleştirilememesi, yağların enjeksiyona uygun şekilde hazırlanamamasına bve daha da önemlisi yağların ekildiği bölgede yaşamasını sağlayacak damarlanmanın yeterli ve hızlı bir şekilde oluşmaması nedeniyle idi. İşte bu noktada kök hücre teknolojilerindeki gelişmeleri takiben angiogenetik dediğimiz damarlanmayı artırıcı kök(onarıcı) hücreler ve yağa dönüşme potansiyeli olan mezenkimal kök hücreler bu ekilen yağların o bölgede yaşamasını artıran en önemli gelişme olmuştur.
Bugün Dünyada gittikçe artan oranda yağ ile meme büyütme ameliyatları yapılmakta olup tercihen kök hücre içeren yağ enjeksiyon teknikleri tercih edilmektedir. Bu işlem sadece meme büyütmede değil aynı zamanda kanser nedeniyle memesini kaybeden hastalar için de iyi bir rekonstrüksiyon seçeneği durumuna gelmektedir.

Yağ Ekimi İle Memeniz Ne Kadar Büyütülebilir?
Günümüzde normal meme protezleri ile ortalama 150cc den 450cc ye kadar yapılmaktadır. Aynı şekilde yağ ekimleri ile 1 seansda en fazla 300cc ye kadar yapılmaktadır. Bu nedenle bir seansda 300cc lik bir büyütme sağlanabilir ki bu büyütme hastaların çoğu için yeterli miktardır. Ancak daha fazla istenmesi durumunda 3 ay sonra 2. bir seansın yapılması uygun olacaktır.

Enejkte Edilen Yağlar Memeye Zarar Verir mi?
Tekniğe uygun olarak ve iyi hazırlanan yağlar ile meme büyütmede meme dokusunda hasar oluşması sözkonusu değildir. Ekim yerleri meme dokusu ile ilişkili olmayıp meme bezlerinin çevresine uygulama yapılmaktadır.

Yapılan Meme Büyütme İşlemi Kalıcı mıdır?
Yağ ekimi ile meme büyütme işlemi hastanın mevcut meme boyutuna bağlı olarak genellikle 2 seansda uygulanır. Kalıcılık literatürde değişkenlik göstermesine rağmen tamamıyla eski halinize dönmeniz beklenmemektedir.

Riskleri Nelerdir?
Yağ Nekrozu
Genellikle kontrolsüz belli bölgeye aşırı yağ ekimi yapılması sonrası ekilen yağın yeterli beslenememesi sonrası görülürler. kendilerini yapılan bölgede kızarıklık ve radyografide kalsifikasyon ile gösterirler.
Enfeksiyon
Ekilen yağın o bölgede mikrop kapması nedeniyle oluşur. Sterilizasyon şartlarına dikkat edilmemesi yada hastanın genel durumunun bozulmasına bağlı olarak oluşurlar.
Kansere Neden Olurlar mı?
Literatürde kök hücrelerin kansere yol açtığı gösterilmemiştir. Ancak vücudunun herhangi biryerinde kanser olması durumunda verilen kök hücrelerin kanser hücrelerini büyüttüğü gösterilmiştir.

2. SİLİKON PROTEZ İLE MEME BÜYÜTME

Implant (Protez) tipleri;
Meme implantlarının tümünde dışta silikon bir kılıf vardır; fakat içerik olarak iki farklı tipte protez kullanılmaktadır: Silikon jel veya salin olarak adlandırılan tuzlu su ile doldurulmuştur.
Şekillerine göre anatomik (damla-anatomik protez) veya yuvarlak şekilli protezler kullanılabilir. Hangi protezin kullanılacağı, memenin şekli ve göğüs yapısına göre değişkenlik gösterebileceği için bu konuda doktorunuzla görüşmeniz sonrasında belirlenecektir.

Silikon Protezler Emzirmeyi Etkiler mi?
Meme protezlerinin doğurganlık, gebelik veya emzirme yeteneğini etkilediğine dair hiçbir bulgu yoktur.
Çeşitli biyomekanik testlerle dayanırlıkları kanıtlanmış meme protezleri doğal olarak kesici veya delici bir cisim ile karşılaştıklarında kılıfta yırtılma ve içerisindeki materyalde sızıntı oluşur. Silikon veya salin içeriği çevre dokulara sızar. Bu durumda protezin değiştirilmesi gerekir. Salin protezlerde çevre dokuya yayılan sodyum ve klorür kısa bir süre içerisinde vücut tarafından emilir. Ancak, silikon jelle doldurulmuş protez kılıfında yırtılma olursa, iki şekilde sonuçlanabilir. Kılıf yırtılır fakat protez çevresindeki kapsüle bir şey olmazsa herhangi bir değişiklik hissetmeyebilirsiniz. Ama özellikle aşırı basınç sonrası protezi saran kapsül dokusu da yırtılırsa silikon jel çevre dokuya yayılabilir. Ancak günümüzde kullanılan yeni tip silikon protezlerde silikon kılıf patlasa bile içerikteki silikon çevreye yayılmayacak şekilde üretilmeye başlanmıştır. Bu yüzden sadece görüntüde bir deformasyon oluşur. Her iki tür durumda da protezin değiştirilmesi gerekir.
Konulan her protezin vücut içerisinde bir miadı vardır. Bu süre yedi yıldan 25 yıla kadar değişkenlik gösterir.

Meme Protezleri Kanser ya da Romatizma Benzeri Hastalıklara Yol Açar mı?
Meme protezleri olan az sayıda kadın skleroderma ve artrit benzeri hastalıklar gibi immün (bağışıklık) sistem hastalıklarına benzer semptomlar bildirmişlerdir. Bu semptomlar eklem ağrısı veya şişliği, ateş, halsizlik ve meme ağrısıdır. Yapılan araştırmalarda silikon meme protezleri ile doktorların “bağ dokusu hastalığı” olarak tanımladığı semptomlar arasında bir bağlantı kurulamamıştır.

Meme protezlerinin meme kanserine yol açtığına dair elimizde hiçbir kanıt yoktur, yalnız mammografi ile kanser taraması yöntemini değiştirmektedir. Rutin mammogram yaptırmak istediğinizde meme ile birlikte protezin güvenilir röntgen görüntüsünü elde edecek özel teknikler konusunda deneyimli teknisyen ve hekimlerin bulunduğu ASG radyoloji merkezinde bu sorun olmayacaktır. İlave görüntüleme yöntemleri gerekebilir. Ultrasonografi, protezi olan bazı kadınlarda memedeki kitlelerin saptanmasında ve protezin değerlendirilmesinde ek faydalar sağlayabilir.
Kadınların büyük çoğunluğu bu komplikasyonları yaşamasa da, bunların her birini tek tek doktorunuzla görüşün ve meme büyütme ameliyatının tüm risklerini ve sonuçlarını anladığınızdan emin olun.

Tüm ameliyatlar risk taşır mı?
Her ameliyatta olduğu gibi, meme büyütme ameliyatının riskleri ve kendisine özgü spesifik komplikasyonları vardır. En sık karşılaşılan Sorunlar sırasıyla:

Kapsül Kontraktürü
Protezin çevresinde zamanla vücut tarafından oluşturulan bir tabaka oluşur. Kapsül olarak bilinen bu tabaka, bazen konulan protezi sıkıştırarak protezin yer değiştirmesine, memelerin asimetrik görünmelerine ve memelerin sertleşmesine neden olabilir.
Kapsül kontraktürü (kasılması) olarak bilinen bu durum, çeşitli yollarla tedavi edilebilir ve bazen protezi sıkıştıran dokunun çıkartılması veya serbestleştirilmesini gerektirir, bazen de implant çıkartılır ve yenisi ile değiştirilir.
Diğer Nadir Komplikasyonlar:
Her ameliyatta olduğu üzere, kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesinde gecikme, meme büyütme ameliyatlarında da ortaya çıkabilir. Kanama devam ederse, kanamayı kontrol etmek ve biriken kanı boşaltmak amacıyla ikinci bir ameliyat gerekli olabilir.
Protez konulan hastaların küçük bir kısmında protez çevresinde veya içinde enfeksiyon gelişebilir. Enfeksiyon herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ancak en sık ameliyattan sonraki ilk bir hafta içinde görülür. Bazı vakalarda enfeksiyon tamamen kontrol altına alınana kadar protezin çıkarılması ve daha sonra yenisi ile değiştirilmesi gerekli olabilir.
Ameliyat sonrası bazen meme başlarında aşırı hassasiyet veya duyuda azalma olabilir. Ameliyat sırasında oluşan kesilere yakın bölgelerde yama tarzında küçük uyuşuk alanlar olabilir. Bu hisler genellikle zamanla kaybolur ama bazı hastalarda kalıcı olabilir.
  • Paylaş
Meme büyütme işlemi protezle yapılır. Protez girişinin üç yolu vardır. Meme altı, meme başı ve nadir olarak koltuk altı. Meme başı büyüklüğü uygun ise bu bölgede iz kalmayacağı için ,protez girişi için en uygun yerdir. Doğum yapmamış ve meme başı küçük olan kişilerde ise meme altından giriş yapılır.

Daha sonra protezin nereye yerleştirileceği belirlenir. Meme dokusu arkası ve kas dokusu arkası olmak üzere iki seçenek vardır. Meme dokusu az ise kas dokusu arkası tercih edilir. Spor yapanlar ve sarkma ameliyatına da gerek duyanlarda ise meme dokusu arkası kullanılır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

521 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Göğüs büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

  • Meme büyütme yöntemleri nelerdir?