Bilmek istediğin her şeye ulaş

Meme küçültme ameliyatı yapılmasının nedenleri nelerdir?

Meme küçültme ameliyatları genetik nedenlerden dolayı aşırı kilo alıp verme ile oluşan büyüme sarkma, ve doğum sonrası oluşan meme derisinde ki fazlalıklardan oluşan çirkin görüntüyü gidermek için yapılabilir. Aşırı büyük memelere sahip doğum sonrası oluşan aşırı büyüme ve meme altında oluşan mantar omuzlarda ağrı olan hastalara tavsiye edilir. Meme küçültme ameliyatı sonrasında daha dolgun ve diri göğüslere sahip olabilirsiniz. Bu sizin kendinize güveninizi artırır. Ayrıca kişinin psikolojik olarak kendini daha rahat hissedebilir. Kendine güvenen bir kadın sosyal hayatında da başarılı olabilir. Ameliyat sonrası göğüs altında terlemeden kurtulabilirsiniz. Ayrıca omuzlardaki ağrı gider.
  • Paylaş
Meme, kadın vücudunda en önemli cinsel kimlik belirleyici organdır. Küçük memeler kadında psikoseksüel sorunlar yaratır. Büyük memelerin varlığında ise, bu sorunlara bir de beden sağlığını tehdit eden problemler eklenmektedir. Kadınlar özellikle genç kızlık çağlarında büyük memeler nedeniyle utanma, hareket güçlüğü, kıyafet seçiminde zorluklar gibi sıkıntılar yaşarlar. Bu sıkıntılara sırt ve boyun ağrıları, kamburluk, kollarda uyuşma, meme altında egzema ve pişikler de eşlik eder. Büyük ve sarkık memelerin yol açtığı boyun ve bel fıtıkları da oldukça yaygındır.

Büyük memeli kadın, olduğundan çok daha kilolu ve yaşlı görünür, hareket etmekte ve istediği kıyafeti seçmekte zorlanır. Memeler değişik nedenlerle büyük olabilir. Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu, vücut ölçülerine uyum sağlamayan iri meme oluşabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi ile mevcut sorun daha da artabilir. Meme dokusunun artması ve buna bağlı iri meme genç kızlarda da görülebilir. Hastanın durumu değerlendirilerek 17-18 yaşlarından itibaren ameliyat planlanabilir.

İyi haber ise, günümüzde bu ameliyatların oldukça iyi sonuçlar vermesidir. Estetik meme küçültme ameliyatları hasta mutluluğunun en yüksek olduğu estetik ameliyatlardan birisidir. Estetik görünümün düzeltilmesinin yanı sıra hastaya büyük oranda yaşam konforu da sağlar.

Erkeklerde de meme organı kadınlarda olduğu gibi meme bezi ve onu çevreleyen yağ dokusundan oluşur. Fakat bu oluşumlar son derece atrofiktir (güdük kalmıştır). Erkeklerde memenin göğüs duvarının üzerinde belirgin çıkıntı oluşturacak şekilde büyük olmasına 'jinekomasti' denir.


Bu durum özellikle gençlerde ciddi psikolojik ve sosyal sorunlara yol açabilir. İçine kapanıklık, duruş bozuklukları, bol kıyafetler giymek, denize girmekten kaçınmak, bu sorunlardan bazılarıdır. Ergenlik döneminin başlangıcında erkeklerde memede hormonal nedenlerle büyüme, dolgunluk ve hassasiyet olması doğaldır. Geçici olması gereken bu durum, çeşitli nedenlerle kalıcı hale gelebilir. Genç erkeklerdeki bu durum çoğunlukla hormonal bir anormalliğe bağlı değldir.


Nadiren tümörler, hormon dengesi bozuklukları veya kullanılan ilaçlar tek veya iki taraflı meme büyümesine yol açabilir. Bu nadir durumlar daha çok ileri yaşta ve sonradan ortaya çıkan durumlardır. Bunların ayırıcı tanısı için ayrıntılı bir öykü, gerekirse görüntüleme teknikleri (ultrasound, MR gibi) ve hormon analizleri yapılabilir. Jinekomasti'nin tedavisi cerrahidir. Memenin büyüklüğü ve derideki bolluğa göre jinekomasti 3 gruba ayrılır. Birinci evrede büyüklüğü sınırlı ölçülerdedir, deride gevşeklik veya sarkma yoktur. Yapılan muayeneden sonra kitlenin ağırlıklı olarak yağ dokusundan oluştuğu görülürse sadece vakum (liposuction) uygulanarak jinekomasti tedavi edilebilir. Eğer memenin yapısı yağ dokusu dışında meme bezinden oluşuyorsa, meme başından yapılacak küçük bir kesi ile bu dokunun çıkarılması ve konturun düzeltilmesi söz konusu olabilir.
  • Paylaş