Bilmek istediğin her şeye ulaş

Menemen nasıl yapılır?

Güzel bir menemen için öncelikle güzel domateslere ihtiyacın olacak. Sonrasında sulugöz bir soğana, sarımsağa, yeşil bibere, karabibere, yumurtaya ve sözüm meclisten dışarı kaşara ihtiyacın olacak.

Soğanları küçük küçük doğrayacaksın, (acıtasyon yapmak istediğin biri varsa gözlerini anında fotoğrafla bir şekilde ulaştır kendisine) yeşil biberleri de. Küçük bir diş sarımsağı öğelerine ayırmayı da unutma. Bunları öyle bir doğrayacaksın ki ağzında sadece tatlarını hissedeceksin, soğan yapraklarını değil.

Domatesleri çok küçük olmayacak şekilde doğra biraz diri kalsınlar, salça yapmıyorsun sonuçta.

Bir tavayı -ki yayvan teflon güzel bir tava olsun- öncelikle yağlıyoruz ve yağ artizlik yapmaya başladığında arsız soğanlarını, biberlerini, sarımsağını tavaya boca ediyorsun. Bunlar hafiften utanmaya başlayacaklardır, yüzleri böyle pembeleşince falan domateslerini de tavana aktarıyorsun. Sonrasında domateslerle soğanların, biberlerin kanka olmaya başlayınca devreye giriyoruz. Domatesler kendinden çok geçmesin, hadlerini bilsinler zira siz o ayarı bilirsiniz.

Şimdi zurnanın tuhaf tuhaf sesler çıkardığı yere geldik. Baharatları öyle bir kombin etmelisin ki bu senin eserin olsun.

Yumurtalarını kırıyorsun şimdi, onları da öyle bir karıştırıyorsun ki yumurtanın o iğrenç beyazı yaprak yaprak karşına çıkmasın. Domateslerle yek pare olsunlar.

Ve şimdi rendelenmiş kaşarlarını usulca menemenin tüm yüzeyine ekele. Ateşi kapatıp menemin o sıcağında kaşarların erimesini bekle.

Aman bu şaheseri tavadan ayırma, küstah tabaklara aktarma.
Menemen tavasında güzeldir.

Bir de unutmadan sakın sevgini falan katma, sevgi kalbe hiç iyi gelmez, bol bol yağ kat kolestrolünü yükselt ama sevgini katma tamam mı.

  • Paylaş
1

Hakan, Işin içine kaşar girdimi menemen tatile çıkar. Zaten kaşar her girdiği ortamida bozar ayrıca. Menemen tarifi güzel ama şu kasari koymayalim olma mı? :)

Herkesin tarifi farklı gibi, ben şöyle seviyorum:

Malzeme 2 kişilik:
  • 3-4 orta boy domates
  • 6-8 yeşil, sivri biber, acı sevenler acı diğerleri tatlı kullansın
  • 4-5 diş sarımsak
  • 2 tatlı kaşığı biber salçası, yoksa domates salçası, domates suyu, ezilmiş biber ya da domates, hiçbiri yoksa tatlı, toz kırmızı biber.
  • 4 yumurta
  • Tuz
  • Karabiber
  • 20-40g tereyağı

Öncelikle, kahvaltı için yaptığım menemene kesinlikle soğan girmez. Öğlen ya da akşam yemeği olarak yapılıyorsa isteyen biberlerle beraber soğanını da kavurmalı başında. Sivri biberler 5-10mm kalınlığındaki halkalar şeklinde doğranır ve içinde tereyağı eritilmiş yeterli büyüklükte bir sahan ya da tavada kızartma kıvamına gelen kadar kavrulur. Ardından küp küp doğranmış domatesler ve tuz eklenir ki domatesler sularını salsınlar. Son zamanlarda domates soyma modası çıktı, kızların çoğu lif sevmiyor nedense, bir kızı memnun etmek istiyorsanız domatesleri soyun, yok zaten kankamla yiyeceğim, lezzetli olsun, sağlıklı liflere de karşı değilim derseniz soymayın. Domatesler sularını salar salmaz biber salçası ve ince kıyılmış ya da preslenmiş sarımsak eklenir. (Alternatif olarak domates suyu ya da marketlerde satılan domates ya da biber ezmesi de kullanabilirsiniz.) İyice karıştırılır ve yumurtalar kırılır. Yumurtayı hemen karıştırmazsanız yumurta-domates bulamacı olmaz, Seven hemen karıştırsın, ben beyazlar biraz pişene kadar bekleyip ardından karıştırıyorum. Bu aşamada karabiberi de ekleyebilirsiniz. Pişmemiş yumurta akı görünmeyene kadar karıştırılarak pişirilir. Domateslerin suyunu salmasından itibaren olan süreç 2-3 dakikadan uzun sürmemelidir, yoksa menemeniniz kuru olur, ekmek banması da keyif vermez.


Afiyet olsun
  • Paylaş