Bilmek istediğin her şeye ulaş

Menisküs nedir? Nasıl tedavi edilir?

Kıkırdak

Herhangi bir eklemdeki yarım ay şeklindeki kıkırdaktır. Özellikle diz eklemindeki kıkırdağa denir. Bunların çeşitli nedenlerden ötürü yırtılma veya ezilmelerine menisküs lezyonu denir. Daha çok sporcularda görülür. Yırtılma anında kişi şiddetli bir ağrı duyar ve mafsalda bir şeyin yırtıldığını hisseder. Dizde kilitlenme olması muhtemeldir. Mafsal içinde sıvı birikir. Teşhisi artroskopi ile koyulur.

Tedavi menisektomi yani hastalanmış menisküslerin çıkarılmasıdır. Hafif vakalarda ameliyat gerektirmeyen uygulamalarla da tedavi vardır.
  • Paylaş
Meniskusler conta gibi düşünülebilir. Uyluk ve kaval kemiği arasında bariyer görevi görürler. Dize binen yükü dağıtmaya ve hafifletmeye yararlar. Çoğunluğu damarsizdir dolayısıyla darbe sonucu (özellikle rotasyonel donmelerde) yirtildiginda kendi kendine iyilesmez. 4 derece yirtigi vardır bunlardan 1 ve 2. Derece yırtık % 90 önem arz etmez. Zorlanma hasarlanma gibi düşünebilirsiniz. Belki cogumuzda bu derece yırtık vardır bile.ne zamanki yırtık parça eklem arasına uzanır da dizde kitlenme hissi ve siddetli agri yaparsa işte müdahale zamanı gelmiş demektir. Teşhisi doğru bir fizik muayene ve Mr la konulabilir. Astroskopi denilen kapalı (genelde 2 adet kalem ucu kadar delik ile) yöntem ile tedavisi yapılır. Bu tedavi gençlerde eğer yırtık tipi dikilebilecek durumda ise dikmek şeklindedir. Gençlerde menisküs onarımı oldukça önemlidir çünkü menisküs lezyonu tamir edilmeyen hastalarda dizler hızlı bir şekilde kireclenir ve yasitlarina göre daha erken yaşlarda kireçlenme problemleri çıkarır. Fakat yaşlı hastalarda menisküs dokusu da yaşlı olduğu için hem dikmesi zordur kolay parcalanir hem de diz zaten kireclidir. Tamir etmek yerine ağrı sebebi olan yırtık kısım temizlenir ve hasta rahatlatılır. Unutmayalım ki Gençlerde menisküs yirtiklari oldukça onemli (özellikle 3 ve 4. Derece yirtiklar), birsey olmaz canım çok da ağrı yapmıyor deyip ertelememek gerekir. Tabi yaşlılıgında daha rahat bir yaşam sürmek istiyorsan.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

319 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt