Bilmek istediğin her şeye ulaş

Facebook'ta beğenmediğiniz ne var? Şöyle değil de böyle olsa daha iyi olurdu, böyle bir şey de olsa iyi olurdu dediğiniz neler var?

Mesele bence Facebook'ta bir şeylerin eksik veya fazla olması değil. Mesele, Facebook kadar yaygın bir hale gelmeniz için çok iyi bir sosyal ağ yapmanızın yeterli olmaması.

Şu an muhteşem özelliklere sahip bir sosyal ağ oluştursanız bile, bu girişiminizi insanların yaşantısına sokmanız çok çok zordur. Üstelik ürününüz Facebook'tan daha iyi bile olsa çok çok zor diyorum.

Çünkü, insanların bir alışkanlıkları var ve bu alışkanlığı dönüştürmek çok zordur. Hatta şu an sizin yapmanıza bile gerek kalmadan, dünyada bir çok özelliğe sahip sosyal ağlar bulunuyor. Fakat, onlar da yeterince büyüyemiyorlar. Zaten bir çoğunun hedefi de Facebook'a rakip olmak değil, bunun yerine daha spesifik hedeflerde çok iyi ve lider olabilmek, örneğin; sadece X meslekteki kişiler için özelleşmiş sosyal ağ.

Bana sorarsanız, bence fikirlerinizi yeniden gözden geçirin ve şu sorulara yanıt bulmaya çalışın derim:

 1. Hangi problemi çözüyorsunuz?
 2. Projenizin gelir modeli var mı?
 3. Ürününüz hangi zorlukları içeriyor veya içerebilir?
 4. Ürünü ne kadar zamanda hazırlayabilirsiniz?
 5. Bunun için ne kadar paraya ihtiyacınız var?
 6. Paranız var mı veya ne kadar paranız var ya da ne kadar para bulabilirsiniz?
 7. Ürünü nasıl yaygınlaştıracaksınız?
 8. Ürün yaygınlaşmaya başladığında altyapı ve benzeri sabit maliyetleriniz ne hızda artacak?
 9. .....
 10. ...

Bu sorular arttırılabilir. Elbette bunların tümüne net yanıtlar şu an veremeyebilirsiniz. Fakat, ne kadar objektif olursanız ve ne kadar çok soruya yanıt verebilirseniz o kadar iyidir diyebilirim.

Umarım bu bilgiler faydalı olur.
 • Paylaş
1

Kerem, Bunu kesinlikle dikkate almaya çalışacağım..

Eksiği yok fazlası var gereksiz bir sürü aktiviteden sıkıldım. Candy crush daveti görmek istemiyorum.
 • Paylaş
1

Şaman, Üstat davetinden sıkıldığın uygulamaları engelleme seçeneği var ve çok pratik.

Kisinin telefonu kayitli olmasa da messenger uzerinden sesli arama yapabilme ozelligi guzel. Bence en onemli gelisim alani duvarini kisisellestirememen yani seni yansitmamasi ve profilini goruntuleyenleri gorememen.
 • Paylaş
Eskisi kadar girmiyorum haftada 1-2 saat
oyun davetlerinden de bunaldım : f
 • Paylaş
1

Kerem, Buna ben de katılıyorum. Artık kullanıcılarını tutamıyor. Girenler de facebook için değil de oyunları için giriyor..

Facebook'tan keyif almıyorum. Samimiyetsiz olduğunu düşünüyorum çok yapmacık bir ortam ne kadar insan kendini sakınnsa da
 • Paylaş
Facebook kullanıcıları tamamen engelleme şansı vermiyor. Engellediğiniz biri size mesaj gönderdiği zaman gelen kutusuna değil de diğere düşüyor ama yine de mesaj gönderebiliyor, rahatsız edebiliyor.

ayrıca kullanıcıların kendilerini arkadaş olmayan kullanıcılara karşı mesaj alma özelliğini kapatmalarına da izin vermiyor. Güvenlik tarafı bira daha geliştirilebilmeki bence.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

141 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt