Bilmek istediğin her şeye ulaş

Merak ettiğiniz bir konuyu öncelikle nerede araştırırsınız?

En son merak ettiğiniz bir konuyu (ürün, kişi, araç, yer, vs) örneklendirerek paylaşırsanız sevinirim. Düzenle
Öncelikle google amcaya soruyorum.
 • Paylaş
Konusuna bağlı, "Atalet momenti bir bisiklet tekerleğine nasıl etki eder? " ya da "Betonarme yapılarda performans analizi nedir? " gibi bir soruyu tabii ki Google'da araştırırım. "Aşağıda bir komşum var bahçede sürekli zincirde tutulan bir kangal besliyor ve hayvan bütün gece havlıyor, inliyor, ağlıyor. Hayvanseverlik bir yere kadar, bu gürültüden nasıl kurtulabilirim? " gibi spesifik bir soruyu ise burada sorar yanıtını beklerim. Böylece hem hayvanseverler, hem hukukçular hem de bu tür bir teröre maruz kalıp onunla mücadele etmiş insanların görüşlerini alabilirim. Son soru da gerçek bir durum aslında :)
 • Paylaş
Elbette google amca iyi bir başlangıç oluyor. Eskiden doğrudan Meydan Laurusse'e bakardım. Hiç de yanıltmazdı. Lakin google amca beni çeşitli sözlüklere, makalelere ve tartışma platformlarına taşıyor. Arama yaparken İnploid abiden pek yararlanamıyorum ama sorabilme ihtimali, hele de cevap alınabilmesi çok keyifli oluyor. Lakin eğer daha bilimsel araştırmalar yapacaksam ve yapmak isteyenler varsa tavsiye ederim; tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/tarama... buraya üye olursanız, pek çoğunu indirebilirsiniz.
 • Paylaş
3

Ayhan Şimşek, Süper bilgi. Teşekkürler.

Belgi Saygı, rica ederim. ne demek! :)

Kendi uzmanlık alanım için cevaplamak gerekirse birincil kaynağım yazılı kanunlardır. Devletin resmi sitesindeki kanun metnine bile güvenmem. İlla gözümle göreceğim o kanunu. Kanun yoksa kanun yerine geçecek hukuki normlara uygun hiyerarşik yapıda ne varsa onu bulurum bazen bir yönetmelik olur, bazen bir uygulama tebliği.

Diğer genel konularda ise varsa konuyla ilgili web sitesi ararım yoksa wiki yada inploid gibi tam etkileşimi uzman profillerden destek alırım . Doğru olduğunu bilsem dahi genel ortam bilgilerine itibar etmem belki değişmiştir diye.
 • Paylaş
Katılımlı sözlükler ilk baktığım yerlerden.
 • Paylaş
Cep telefonunda araştırırım. Artık çep telefonumda bilgiye ulaşmamı sağlayan hangi uygulama varsa... Chrome bunların başında geliyor. Çünkü browser'a yazdığım konu otomatik aranıyor. Bilgiye ulaşabileceğim en hızlı kaynak doğal olarak cep telefonu.

Cep telefonunun yetmediği yerler var, o zaman kütüphanelere gidersin ama yüksek lisans yaparken üniversite kütüphanelerinin de yetmediği durumlar oldu. Çözüm yine internette.

İnternette de bir konuyu araştırırken daha uzun cümleler kurmaya çalışırım. Bir spor ekipmanı alıyorsam mesela işe yarıyor mu, bu alet nasıl kullanılır, falanca ürünü kullananlar var mı, kullanıcı yorumları nelerdir gibi detay sorular soruyorum. Böylece satış yapan sitelerden kurtulmaya çalışıyorum. Bilgi bu kolay ulaşılmıyor. Her zaman doğru bilginin önünde çeşitli tuzaklar olur. Dikkat etmek lazım.
 • Paylaş
TEK ÇARE GOOGLE, Bi Alex Değil ama olsun :)
 • Paylaş
Önceliğim
Derinlemesine Araştırmalarda ise
 • Paylaş
Ekşi sözlüğe bakarım mümkünse hepsini okurum, genelde gerçekler yazar ve zarara uğramam.
 • Paylaş
Araştırma söz konusuysa ilk önce Wikipedi sitesine bakarım. Zira birçok siteye göre güvenilirliği daha yüksek.

İşte diğer sitelere nazaran wiki'de incelediğim bir kavram: tr.wikipedia.org/wiki/Radyokarbon_tarih...
 • Paylaş
Biraz ayrıntısına kaçarak araştırdığım konu kitaplar oluyor.

İlk önce Google web arama motoru.

Daha sonra kitap satışı web siteleri ve kitapların da satıldığı web siteleri.

Baskısı tükenmişse veya pahalı bulmuşsam ikinci el kitap satış web siteleri.

Eğer ürün bulunamazsa ya da tam olarak o ürün (mesela o baskısı, o cildi) bulunamazsa, yaşadığım şehirdeki kütüphanelerin web siteleri.
 • Paylaş
Meydan larousse
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

400 Görüntülenme12 Takipçi12 Yanıt