Bilmek istediğin her şeye ulaş

17 yaşındayım ve bu sene onbirinci sınıfı okuyacağım. Üniversitede sağlık alanında bir bölüme gitmek istediğim için sayısal bölümü seçtim fakat sayısal derslerde başarılı değilim. Okulun başında eşit ağırlıklı bölüme geçmeyi düşünüyorum. Bu konuda görüşleriniz nelerdir?

Bence kendini keşfetmeye biraz daha odaklanmalısın. İnsanlar genelde yetenekleri ile tutarlı ilgi alanlarına yönelirler, yani eğer eşit ağırlıkta yetenekli bir öğrenci isen eşit ağırlıktan tercih yapabileceğin bir bölüme ilgin olması gerekir. Aksi durumda, yani senin gibi sayısalda yetenekli olmayan (bundan emin olamazsın, ama sen öyle olduğunu söylüyorsun) ancak sayısaldan tercih yapabileceği bir bölüm isteyen bir öğrenci, bence öncelikle kendine 'gerçekten isteyip istemediğini' ve 'neden bu mesleğe ilgi duyduğunu' sormalı. Belkide aslında sağlık alanında çalışmak istemiyorsundur ve öyle olduğunu sanıyorsundur, belki de eşit ağırlıktan gidebileceğin bir alana ilgin vardır içten içe. Eğer gerçekten sağlık alanında çalışmak istiyorsan, hayalin buysa da, alanını değiştirme, hayalin uğruna elinden geleni yap bence. Diğer sayısal öğrenciler bir çalışırken sen üç çalış ama işin sonunda ilgin olan meslekle hayatını geçir.
  • Paylaş
Sayısalın hepsinde kötüysen işin zor ama çalışırsan bunu tersine çevirebilirsin. Sayısal olmama rağmen beni matematik batırdı mesela. Hem ygs'de hem de lys'de çok kötüydüm. Ama neyse ki fenim çok iyiydi buradan biraz yırttım. Yani sen sayısalsın diye illa sayısal derslerin iyi olacak diye bir şey yok. Çalıştığım halde olmuyor dersen onu da anlarım. O zaman bence en sevdiğinde en iyisi olmaya çalış.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

43 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt