Bilmek istediğin her şeye ulaş

Amatör olarak fotoğraf çeken birisinin hangi konuda çalışmasını tavsiye edersiniz?

Fotoğraf çalışmaları disiplin işidir, konu belirlemek icin başlangıç aşamasında görmekte olduğunuz alanlara yönelik çalışmalar yapmanız sizi daha fazla motive edecektir, bunu yaparken karşınıza çıkan farklı konular olsa bile onlara yönelmeyin, bu sizin konsantrazyonunuz için cok önemli, seçtiğiniz konulardan oluşan portfoliolar oluşturun ve bunlar üzerinden konuyu anlatabilme yetinizi tartın, eksiklikleri tespit edip üzerinde tekrar çalışın, Bu çalışmalar sizi görme konusunda eğitecektir, şunu unutmayın; fotoğraf bir görme disiplinidir. .
  • Paylaş
Eğer bir takım temel bilgiler edinilmişse(Diyafram, Enstantane, Alan derinliği vb.) Kompozisyon konusuna eğilmekte fayda var öncelikle. Çalışma alanı olarak sokak fotoğrafçılığı tavsiye edebilirim. Hem kişinin üzerindeki çekingenliği atabilmesi, her an farklı sürprizlerle karşılaşabilme ihtimali, malzeme bolluğu ve bu alana gösterilen talep hassasiyet açısından. Yalnız sokak fotoğrafçılığı için şimdilik erken diyorsanız ve ya çekiniyorsanız Evde ışık bilginizi de pekiştirecek şekilde "Still Life" tarzına yönelebilirsiniz. Sessiz sedasız doğada manzara fotoğrafları, doğa fotoğrafları çekerek bir süre alıştırma yapabilirsiniz.

Nihayetinde deneme yanılma yoluyla her farklı alandan farklı bilgiler ediniyor insan. Dışarda, sokakta anı yakalamanın ve zıtlıkların fotoğraftaki önemini, Doğa da gün ışığını kullanabilmeyi, renkleri düzenleyebilmeyi, Still Life çalışırken yapay ışığı nasıl kullanacağınız farklı kompozisyonlar yaratmayı öğreniyorsunuz. Tercihinizi en çok hangisinden haz alacaksanız ona göre belirleyin bence. Ürettikleriniz hoşunuza gittikçe çalışma alanınız giderek netleşecek.
  • Paylaş
Öncelikle aşırı derece fotoğraf bakmalı ve fotoğraf çekmelisin. Fotoğraf yorumlama atölyelerinde bulunmak gerektiğini düşünüyorum. Fotoğrafçılık bol pratik isteyen bir iştir. Teorik bilgileri tamamladıktan sonra farklı bakış açıları yakalamalı kendine yakın gördüğün bir alanda ilerlemesin. Fotoğrafçılık gördüğünü aktarabilme sanatıdır. Ançak iyi bir fotoğrafçı olabilmek için gördüğünü insanların göremediği farklı bakış açıları ile yakalayabilmektir.
  • Paylaş
Kisinin ilgi alanina gore degisir. Neye ilgi duyuyorsaniz o alana yonelmelisiniz. Daha once yapilmis calismalara bakip kompozisyon, isik vb bilesenleri anlamaya calisip benzer fotograflar cekmeniz kendinizi gelistirmekte yardimci olacaktir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

777 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt