Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ben 11. sınıf öğrencisiyim, bu yıl staja başlıyorum ve pratik olarak hiçbir şey yapamıyorum. Üstüne bir de okulda uygulama hiç yaptırmadan sahaya çıkacağız. Bu durumda bana önerebileceğiniz bir şey var mı?

Universite zamanında bende aynı şekilde paniğe kalmıştım sanırım her hemşirelik öğrencisinin başına bu geliyor. Sana tavsiyem teorik bilgini yüksek seviyede tutman, tabii ki tek başına yeterli değil, ama sana ufak da olsa bilgi sağlar. Okulda henüz uygulama yapmamanız aklıma, klinik stajlardan sonra gördüklerinizi pekiştirmek amaçlı staj sonrasında okulda uygulama yapabileceğinizi getirdi. Fakat okulda uygulama yapmasınız bile staja çıktığın kliniğin hemşirelerine kendine güvenli bir şekilde endişelerini dile getirirsen sana yardımcı olacaklardır. Hiçbir hemşire anne karnında enjeksiyon yapmayı öğrenmedi. Sana bu konudan ayrı tavsiyem bilmediğin şeyi sormaktan çekinmemen, '' bunu da mı bilmiyorsun, sana okulda ne öğremişler '' gibi yersiz ve saçma sapan, narsist insan kaprislerine mağruz kalabilirsin, onlara verilecek en güzel cevabın saygın, güleryüzlülüğün ve '' insan hayatanın '' ellerinin içinde olduğunu bilmen ve hatırlaman olmalı. Umarım güzel bir staj geçirirsin, soruların olursa eğer cevaplamaktan mutluluk duyarım.
  • Paylaş
2

Aleyna Torun, Çok teşekkür ederim, bilgi tek başına yeterli olmuyor ben uygulama yapamadıktan sonra.Umarim onu da yapıcam, cok kötü bi haldeyim heyecan stres korku.Hic sevinemiyorum meslek hayatına atılacağıma...Çünkü daha kan almaya çalışırken ağlıyorum, korkuyorum.Umarim staja başladıktan sonra bunların hiçbiri kalmaz.Yoksa işim zor.Allah herkese yardım etsin dilediğimiz gibi bir yıl olur inşallah.

Hakan, Tecrübe böyle birşey işte. Güzel yanıt olmuş.

Tedavi gördüğüm hastanede bir duygu hemşire vardı , şöyle derdi. Mesleğe ilk girdiğimde iğne yaparken canım çıkıyordu, şimdi ise 2 metreden dart oku atar gibi milim sektirmeden yararım o iğneyi, Tabii denedimi hiç görmedik iğneyi 2 metreden atıp hedefi tutturdumu ama tecrübe ile sabittir ayağımın üzerinden serum takmışlığı vardır.

Sevgili ALeyna bu konudaki endişeni anlayabiliyorum bende ilk staja başladığımda bu endişeler bendede vardı. Fakat bunlar yersiz çünkü staja basladığın gibi bir hafta içinde her şeyi çabucak ögreniyorsun . Uygulamayi bir kez yaptiktan sonra gerisi çorap söküğü gibi geliyor çünkü özgüvenin yerine geliyor . Bu konuda hicbir endişen olmasın. Başarilar dilerim
  • Paylaş
1

Aleyna Torun, Çok teşekkür ederim umarım dediğin gibi olur ve her şey yolunda gider :)

Bilmediğin ve yapmakta zorlanacağın hiç bir işe girişme sen stajyer olarak varsın ve izlemek en baş görevin daha sonra ki zamanlarda alışacaksındır.
  • Paylaş