Bilmek istediğin her şeye ulaş

Teknik bilişim son sınıf öğrencisiyim. Kod yazmayı seviyorum hatta şu anda Android'e merak saldım. Meslek olarak Bilgisayar Programcılığı istiyorum fakat hocalar "iyi bir bölüm değil gitme" diyor. Sizin fikriniz bu bölümle ilgili nedir?

Şu an tam hayatımın baslangıcı yardımcı olur musunuz?Düzenle
Merhaba, her sektörde sorunlar vardır. Ama önemli olan senin ne isteyip ne istemediğin. Araştırma ve sürekli bir şeyler öğrenmen gereken bir bölüm 'Ben araştırma yapmaktan yorulmam ve bu tempoya ayak uydururum ' diyorsan; aramiza hoş geldin :)
  • Paylaş
- Hangi bölüme gidersen git, okulda verilenlerle yetinmeksizin, kendini geliştirmeye devam etmelisin. Ortalamanın üstüne çıkmak için bu şart.
- Hangi üniversitenin hangi bölümünde okuyacağın önemli. Örneğin Çanakkale 18 Mart'ta Necdet Yücel Hoca sayesinde açık kaynak yazılımla yakın ilişki kurarsın. Ama X üniversitede sana Microsoft teknolojileri dışında birşey öğretmezler. Ben birinciyi tercih ederdim.
- Her mesleğin zorlukları vardır. Bizim meslek de farklı değil. Zihin yoğun bir meslektir, zorlukları da ona göredir.
- Bilgisayar programcısı olmak için bölümünü okuman şart değil, ama avantajdır. Kod yazmayı çalışırken öğrenip bölümünü okuyandan üstün olmak da mümkündür, bölümünü okuyup çok donanımlı başlamak da. Bu iş biraz tecrübe, biraz da çaba meselesi.

Yani bir, olay sende bitiyor; iki, tercihlerinde dikkatli olmalısın.
  • Paylaş
Bölüm olarak iyi midir kötü müdür bilmem ancak, kendi çabalarımla çat pat öğrendiğim visual basic sayesinde birkaç program yazdım hatta ufak tefek de olsa paralar bile kazandım. Biraz yaratıcı zekan varsa ve kodlamayı iyi biliyorsan (ki ben yarım yamalak biliyorum) her türlü geçimini sağlarsın. Yani örnek olarak herhangi bir sanayi sektöründeki açığı, eksikliği yakaladığını düşün. İşçi gücünü azaltmaya ya da mesela yapılan işin istatistiğini düzgün tutmaya yönelik bir program yazarak çok güzel paralar kazanabilirsin. Aslında ucu aşırı derecede açık bir meslek bana kalırsa. Bir yandan da keyifli, tamam bazen çıldırma noktasına gelinebiliyor ancak yaptığın şeyin çalıştığını gördüğün zaman hissettiğin keyfin üzerine yok. :)
  • Paylaş
Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Michelangelo'nun resim yaptığı Beethoven'ın beste yaptığı veya Shakespeare'in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürülsün ki gökteki ve yerdeki herkes durup, burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.
Martin Luther King

Önemli olan okul değil. Okullarda verilen eğitim zaten yeterli değil. Belki mühendis olduğunuzda bazı öncelikleriniz olabilir. Ama önemli olan şey mesleğinizi sevmeniz ve kendinizi sürekli geliştirmeniz. Zaten başarılı olamadığınız da kovulacaksınız. Yazılım firmalarının yoğun bulunduğu yerleri tercih ederseniz daha karlı çıkarsınız.
  • Paylaş
Bir yazılımcı olarak git derim. Android öğrenirsen güzel paralar kazanırsın.
bazen insan stress olabiliyor ama en azından her gün yeni birşey öğreniyorsun. Bu sana değer katıyor belli bir zamandan sonra daha da hoşuna gitmeye başlıyor.
  • Paylaş
1

Mertcan Gürel, Bir yazılımcı olarak git derim. Android öğrenirsen güzel paralar kazanırsın.
bazen insan stress olabiliyor ama en azından her gün yeni birşey öğreniyorsun. Bu sana değer katıyor belli bir zamandan sonra daha da hoşuna gitmeye başlıyor.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

159 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt