Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ben aslında biraz küçüğüm ama inşaat mühendisliğine çok büyük bir hayranlığım var ama mimarlık da çok hoşuma gidiyor. Sizce hangisini tercih etmeliyim?

14 yaşındayım.Düzenle
Resim yeteneğiniz de gelişmişse mimar olmanız daha faydalı olabilir. Yok matematiğim, fiziğim çok iyi diyorsanız mühendis olun. İkisi de fazlaca meşakkatli işlerdir. Belki mühendislik biraz daha fazla iğneyle kuyu kazmak olabilir.
  • Paylaş
Öncelikle şunu açıkça belirteyim . İnşaat mühendisliğinin iş alanları çok daha fazla . Alt yapı - üst yapı - baraj - köprü - yol - dsi vs.
. İster mimar ol ister mühendis hayatın boyunca bu iki meslek sahibi insanlarla tanışıp iş yapacaksın . Ben inşaat mühendisi olmaya senin yaşlarında karar verdim kendime daha yakın hissettiğim için . Sana tavsiyem yaptıkları işlere bak . Hangi şartlarda hangi ortamlarda çalışacağına karar ver ki mesleğini seçebilesin .
  • Paylaş
İnşaat mühendisliği daha tutkulu bi iş ama yeteneğin varsa ve çizer bırakırım diyorsan kabaca tabirle mimar ol ama her zaman dinamik şekilde işimin her adımını takip ederim zevk alırım diyorsan inşaat mühendisliği derim
  • Paylaş
Ben inşaat mühendisliği bölümü okuyorum. Ben derim gelme git mimarlık oku. ama ben demiyorum
  • Paylaş
Tabikide mimarlık :)
  • Paylaş
Muhendis demek bir projeye en optimum cozum uretebilen insan demektir. Bir isi az gucle cok verimle yapan demektir. Buradan sadece nakdi anlamlar cikmasin. Mimarlik da oldukca saygin bir meslektir; ancak, hacimler yaratma kabiliyeti tasarim kabiliyeti ister. Resim yetenegi cok onemli degildir. Artik elektronik ortamda bu yetenekler neredeyse (!) esitlendi. Nesneleri sadece olduklari boyutlarda degil onlarin otesinde yorumlayabiliyorsan sen bir mimarlik ogrencisi adayisindir.
Bunun yanisira insaat muhendisligi dinamik bir meslektir. Hayatin hep 3 boyutta yasandigini her dakika gosterir sana. Eger yonetim, organizasyon, uygulama, pratik hesaplama, hayata gecirme konusunda yetenekliysen sen bir insaat muhendisi adayi olabilirsin.
  • Paylaş
Güzel bir soru, yani 14 yaşındaki bir insanın şimdiden bu şekilde ve halka açık bir mecrada idealine dair bir konuyu dile getirmesi heyecan verici. Zira bizim zamanımızda böyle sosyal medya hatta Internet gibi olanaklar yoktu. Öncelikle sizi tebrik ederim.

Her ikisi de benim branşım değil ama üniversitede mekanik okuduğum için inşaat mühendisi arkadaşların nelerle meşgul olduklarını az çok biliyorum. Mimarlık ise bir sanat dalı. Her ikisi de güzel meslekler.

Size tavsiyem -madem bol vaktiniz var meslek seçimine kadar- çevrenizdeki inşaat mühendisleri ve mimarların bürolarına gidip oralarda vakit geçirebilirsiniz. Çalışmalarını gözlemiş olursunuz.
  • Paylaş
Matematik ve fizik yanınız ağır basıyorsa inşaat mühendisliği, tasarım ve resim beceriniz varsa ve estetik kaygılar taşıyorsanız mimarlık. Eğer estetik kaygılar taşımıyorsanız ve tasarım beceriniz yoksa sakın mimar olmayın, çünkü şehirlerimiz bu tür mimarlar sayesinde malesef kaba saba bir beton yığını haline gelmiş durumda. Şehir planlamacılığımız da içler acısı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

205 Görüntülenme9 Takipçi8 Yanıt