Bilmek istediğin her şeye ulaş

Blog açmayı planlıyoruz ama nereden başlayacağımızı bilmiyoruz. Nereden başlamalıyım? HTML ve PHP kodlarını basit ama etkili bir şekilde öğrenebileceğim yöntemler nelerdir?

.... açıkçası basit olması önemli değil. Sadece nereden başlayacağımı söylerseniz gerçekten sevinirim. İyi günler dilerim.Düzenle
Wordpress kullanın. Neden kendiniz yazmak istiyorsunuz ki?
  • Paylaş
4

Hacı Kaya, Merhaba. Dediğim gibi yeni bir şey öğrenmek istiyorum. Ve açıkçası HTML ve PHP ilgimi çekti. Nereden başlamam gerektiğini biliyor musun ? Veya e-posta adresime göndereceğiniz herhangi bir döküman var mı elinizde ?

Gökhan Çancılar, Şimdi şöyle, bence bir wordpress blogu açın. Daha sonra başka bir proje yapmak için kodlama öğrenin ve deneyimlerinizi bu blogda paylaşın. Öncelikle HTML, sonra CSS en sonunda PHP öğrenmenizi öneririm. Ama bunun kısa bir yolu yok. Kaynak İnternet'de binlerce yerde verilmiş. Gidip kitap alabilirsiniz, w3cshools üzerinden öğrenebilirsiniz vs..

İlginizi çekmesi güzel bir şey fakat bunun ciddi bir zaman alacağını ve çok daha fazla özveri göstermenizi gerektireceğini bilmelisiniz.

Hacı Kaya, İlginiz ve tavsiyeleriniz için gerçekten minnettarım. Tavsiyenize uyup başta wordpress bloğu açacağız. Tabi öncesinde arkadaşımı ikna etmem gerek (bu kolay olur). Aklıma takılan bir diğer soru ise ''deneyimlerinizi bu blogda paylaşın'' derken neyi kastettiniz ?

Kusura bakmayın zamanınızı alıyorum :(

Gökhan Çancılar, Rica ederim zaman bol :) Yani bir proje yaparken, bir şeyler öğrenirken yaşadığınız deneyimleri yazın demek istedim. Yoksa her yer kitapla dolu. Ama bu teknolojileri yeni öğrenen birinin deneyimleri herkes için önemlidir. Öğreticiler, diğer yeni öğrenenler gibi. Hele öğretmenler için süper kaynak olur :)

Wordpress, Tumblr, blogspot en güzel blog siteleri.
İlla html, php öğrenicem derseniz codecademy.com den öğrenebilirsiniz.
Bir de bu site için sunucu hizmeti satın almanız lazım ki, sadece blog yazmak için gerek yok diye düşünüyorum. Yazacağınız yazılar spesifik bir konu üzerine olacaksa bundan para da kazanabilirsiniz ama önce iş modelinizi oluşturmanız lazım. ideoboom.com girişimci ağında iş modelininin nasıl yapılacağına dair bilgiler var.
  • Paylaş
Algoritma mantığını anla sonra HTML kodlarını incele daha sonra PHP ile devam et bence ama yinede siz bilirsiniz...
  • Paylaş
Html > Css > Jquery > PHP size lazım olan sıralama budur. Bu sıralamaya göre öğrenmeye başlayın. Kaynak olarak size önerebileceğim en büyük kaynak google'dır. Lakin sıfırdan başlıyor iseniz google'a "psd to html css" yazıp bu dersleri izlerseniz(ingilizceniz yok ise türkçe kaynakları izleyin) ilk adımı atmış olursunuz. Daha sonrası aşinalık ile beraber gelecektir. Eğer amaç bir blog sitesi ise hazır scriptlerden yararlanın bu scriptleri kurup uğraşmak bile öğretici olacaktır.
  • Paylaş