Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat mühendisi bir hocamızın "türev nedir" sorusuna verdiğimiz "eğimdir, vb." yanıt üzerine hocamız "yatarak mühendis olunmaz böyle giderseniz size kamyon saydırırlar başka da bir işe yaramazsınız" dedi. İnşaat mühendisi adayı olarak bu eksikliği nasıl doldururum?

Asıl can alıcı nokta şu yatarak mühendis olunmaz böyle giderseniz size kamyon saydırırlar başka da bir işe yaramazsınız dedi.Ve ben nerde hata yapıyorum neden bu kadar eksiğim ve bu eksikliği nasıl doldururum???Düzenle
Merhabalar, Klişe cümlelere çok takılmayın. Çalıştığım kurumda yaklaşık 80 mühendis bulunmakta olup, bu arkadaşlarım genelde 7 farklı mühendis grubundan oluşmakta (İnşaat, Ziraat, Makina, Harita, Jeoloji, meteoroloji, çevre)
Başarıyı sıralarsam; İşinizi sevmek, mesleğinize dair (yaptığınız iş ile ilgili) fuar ve yapıları gezmek, ben olsaydım nasıl farklı yapardım şeklinde soruları kendi içinizde sormak, bulunduğunuz (saha, işyeri, şantiye v.b.) yerlerde işini iyi yapan inşaat mühendisini takip etmek, deneyim sahibi meslektaşlardan bilgi almak. Bilmiyorum ifadesi sizi korkutmasın, açık sözlü olun Örnek; .... Bey veya .. Hanım ben bu konuyu bilmiyorum Ancak bana açıklayabilirdeniz sanırım daha hızlı kavraya bilirim, yada bu inşaatta veya bu projede üzerinde durmam gereken önemli konu yada önemli özellik ne/neler gibi sorularo sormanız gerekli. Mühendis analitik düşünmeli her şeyden önce aktif olmak durumundadır. Durağınlık ve Pasif yapılanma mühendisiliği de sizi de küflendirir. Bunların %80 yapmanız durumunda harika bir mühendis olursunuz. Kolay gelsin. . . S: G:
  • Paylaş
Türev ve integrali özümseyerek işe başlayabilirsiniz. Hatta daha da ileri giderek eğrilerin türev ve integral eğrilerini kafanızda çizmeye çalışabilirsiniz. Hocanız haklı; mühendis "matematik bilen" anlamından öte matematiği özümsemiş kişi olmalıdır yoksa inşaat mühendisi olarak gerçekten kamyon ya da donatı sayan adam olarak kalırsınız. Tabi sonunda yolcu olup çok para kazanmanız da mümkün ama yine de o tam olarak inşaat mühendisliği sayılmaz ve bir çok diğer mühendislik dallarının mezunu da yapabilir. Size özel olan şey statik hesabı yapabilmeniz olacaktır ki onu gerçekten anlayabilmek hesap yapmayı becerebilmekten yani integralden geçiyor. Evet mühendis integral almaz ama pekala bolca numerik integral alır. İntegral değil onu bildiğinizde sahip olacağınız anlayış gerekli. Kısaca söz dinleyin ve bir kalkülüs kitabı (mesela idefix.com/Kitap/Thomas-Kalkulus-Metrik... ) alarak hem türev hem de integrali özümseyin. O tür bir kitap kütüphanede de bedava bulunacaktır.
  • Paylaş
Bazı hocalar sırf nutuk atabilmek için soru sorup cevap ne olursa olsun hazırladığı lafları sayıyor. Moraliniz bozulmasın. Cevabınız yanlış değil. Türev eğim bulmaya da yarar. En genel anlamda ise bir fonksiyonun, bağlı bulunduğu değişkenler değiştiğinde nasıl değiştiğini verir. Bu tür bilgiler için herhangi bir yüksek matematik (calculus) kitabını okuyabilirsiniz. Şaman'ın yazdığı Thomas en bilinenlerinden, bence de en iyilerindendir.
  • Paylaş
Keşke hocaya sizin göreviniz de bizim kamyon sayan değil mühendislik yapan bireyler olarak yetiştirmeniz deseydiniz. Bu tür ukala hocaları anlamıyorum, öğrencilerin özgüvenini kırmaktan başka bir halta yaramazlar. Ezberci nesiller yetiştirip özgünlük bekliyorlar.. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

89 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt