Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Artık mesleki dersler görüyoruz ve tabiri caiz ise hocalarımı mesleki bilgiler açısından sömürmek istiyorum ancak hocalarıma neyi nasıl sormalıyım ya da hangi konulara yönelmeliyim?

Bir inşaat mühendisinin bilmesi gereken minimum; statik ve mukavemettir, buna yapısal analiz, çelik, betonarme ve deprem dahildir. Bunları öğrenebildiğin kadar çok öğrenmeye bak, gerisi zaten işin daha kolay kısmı. Bunların yanı sıra İngilizce, VB ile Excel programlama ve/veya Matlab muhteşem artılar olur.
  • Paylaş
Yapı mazlemeleri dersin varsa hocanı iyi dinle çok iyi not al metraj hakediş gibi dersileride iyi dinle hocalarına tuğla demir beton kalıp hesaplarını sor. Sana en gerekli bunlar ama bütün derslerin boşuna değil hepsini iyi takip et.
  • Paylaş
Derslerinizi normal biçimde takip edin, sınavlarınıza çalışın, varsa hobileriniz bunlara ve okumaya zaman ayırın. Projelerinizi yaparken zaten mecbur hocalara danışacaksınız, ekstra sömürmenize gerek yok.
  • Paylaş
Hiçbir hoca ondan proje almadığın sürece kolay kolay bir şeyler öğretmeye çalışmaz. Gözüne en kaliteli hocayı kestir, ondan proje al ve projeyi en iyi şekilde yapmaya çalış. Projeyi yaparken hocandan destek almak zorunda kalacaksın zaten. Hem puan ve not kaygısı seni öğrenmen için de motive eder.
  • Paylaş
2

Cemile, Proje al derken tam olarak ne demek istediğinizi acarsaniz memnun olurum.

Ismail Özdemir, Bitirme projesi ve dönem içi ödevi kastediyorum.İnşaat mühendisliği hakkında fazla bir bilgim olmadığı için sistem nasıl işliyor tam bilemiyorum.

DERSLERİNİ EZBERCİ BİR ZİHNİYET İLE DİNLEME. O DERSTE ÖĞRENDİĞİN BÜTÜN FORMÜLLERİ UNUTACAKSIN. SONUÇTA BİLGİSAYAR DEĞİLSİN ANCAK MÜHENDİSLİĞİN MANTIĞINI ÇOK İYİ KAVRA. NEYİ NEDEN YAPTIĞINI ÇOK İYİ BİL.
  • Paylaş
Anlamadıgın şeyleri sorman yeterli
  • Paylaş
Bu soruya bir inşaat mühendisi olmadığım için diğer arkadaşlar gibi cevap veremem ama mesleki bilgiler açısından sömürmek (galiba istifade etmek anlamında kullanılmış argo bir tabir) tüm eğitim dalları için ele alınabilir. Bu kilidi açan anahtar, yüzünüzü arasıra piyasaya döndürmektir. Piyasada en çok nelerle uğraşıyorlar ya da hiç uğraşmadıkları ama sektörde boşluk gibi görünen ne var, onu gözlemek lazım.
  • Paylaş
Bu soruya kendi kendine cevap verebilecek duruma gelmen daha doğru olur. İlgili bir firma da her yaz çalış, her yaz staj yap, okulun olduğu dönemde her haftasonu çalış. Çalışırken gözlemle. Nerede kavga çıkıyor? Neden çıkıyor? Ne yaparken sorun oluyor? Şirketin whatsapp grubu var ise orayı da gözlemle. Çok büyük ihtimalle okulda öğretilenler ile iş hayatında bir uçurum olduğunu göreceksin. O sorular ile hocalarını çok zorlayacaksın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

148 Görüntülenme9 Takipçi8 Yanıt