Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web yazılımı üzerine uğraşıyorum (PHP, HTML5, CSS3, jQuery, Opencart, e-ticaret) ama sıkıldım, ne yapmalıyım? Başka alanlara geçme isteği duyuyorum oyun programcısı olsam çok mu geç olur?

Yaşım 18 ve programlama yeteneğim de var..Düzenle
Geç olmaz, ama bunları bırakmadan da oyun yapabilirsin? HTML5 ve JavaScript kullanarak yapılan bir sürü oyun var. Benim tavsiyem, öncelikle halihazırda bildiğin bu teknolojileri kullanarak oyunlar tasarlamaya çalışman, eğer oyun yapmak hoşuna giderse de daha gelişmiş oyun toollarına geçiş yapmanın daha iyi olacağı yönünde. Google'da HTML5 Game Development diye aratırsan bir sürü tutorial ve kaynak karşına gelecektir. Başarılar.
@Şimdi farkettim ki İngilizce bilmiyorsun sanırım, bu alanda başarılı olmak istiyorsan kesinlikle İngilizce öğrenmen şart. En azından okuduğunu ve dinlediğini anlayacak kadar öğrenmelisin ki internette var olan sınırsız kaynakları kullanabilesin.
 • Paylaş
1

Ahmet Sarıdoğan, hmm anladım, sizede çok teşekkür ederim..

Bence geç olur 12 yaşında olsan tamamda :) Bu teknolojileri öğrenerek iyi yapmışsın. Sanırım ilerde de mühendislik seçersin süper olur. Ya mobil teknolojilere gir ya da 3D oyun yapımıyla uğraş ve imkanın olursa yurtdışında yüksek lisans yaparsın o zaman dünyaca ünlü oyun stüdyolarına girmen kolaylaşır ama şuan bir karar ver ve onun üzerine git. Bir onu bir bunu öğrenme, uzmanlaşamazsın
 • Paylaş
2

Ahmet Sarıdoğan, Uğur Çakmak teşekkür ederim cevap verdiğiniz için :) zaten web alanında 1 yıl içinde bunları yaptım diğer eliştirlerede açık olacam bakalım nereye gidecek sonuc

Uğur Çakmak, Rica ederim. Kolay gelsin.

Oyun programcısı olmak istiyorsan estetik yeteneklerin en az programcılık kadar önemli bence. Resim dersi alabilirsin (Ne yazık ki Türkiye'de bilgisayar ortamında resim ve grafik için çok ders yok. Resmin kuralları temelde iki ortamda da aynı) . Seversen, oyun programcısı olabilirsin bence
 • Paylaş
1

Ahmet Sarıdoğan, teşekkürler abi bilgi için.. :)

Buradanşunu anlıyorum; ben bu işi yuttum artık daha neler var? Ben 10 yıldan fazladır yazılım işleri yapıyorum mutlaka senin ismini duymuş olmalıyım. Ama duymadım. Bence sen bu konularda iyi isen bu konularda insanlarda destek ol. Göreceksin hiç sıkılmayacaksın.
 • Paylaş
Fikrimi sorarsan hiçbir şey için geç değildir. Oyun programlayabilirsin ve küçük denemeler yapıp etrafındaki kişilere gösterebilir ve fikirlerini alıp hem oyunu hemde kendini geliştirebilirsin. Ancak oyun programlaması yaparken türkçe çok fazla kaynak olmadığını bilmen gerekiyor. Aslında şu anda tam öğrenme yaşındasın. Bundan 10 sene sonra ne yapmak istediğini iyice düşün. Şu an bildiğin programlama dilleri ile bir kariyer mi? Yoksa oyun alanında hiç bilmediğin bir kategoride kendini geliştirmek mi? Bu biraz matrix deki mavi hap kırmızı hap olayı olsada seçimin senin 10 sene sonraki hedefini belirleyecek.
 • Paylaş
1

Ahmet Sarıdoğan, Teşekkür ederim, ben mavi hapı seciyorum (oyun programlamayı) :D :D

14 yaşında meksika tabanlı amerika lı bi dahi mobil cihazlar ipad ler vs için basit oyunlar programlıyordu ayrıca daha önce üstesinden gelinememiş bazı özel istek programları da yapıordu.
 • Paylaş
1

Ahmet Sarıdoğan, güzel bilgi teşekkür ederim

Neden geç olsun? Yaşın 18 üstelik. Yazılım geliştirici olarak hayatına devam edeceğini varsayarsak yaklaşık olarak 10-15 sene daha bu işle uğraşacaksın. Yani web ile işe başladın ve 10 sene daha web ile devam mı etmelisin? 30unu geçtikten sonra öğrenme hızı düştüğü için belki geç diyebilirdik, ama 18 yaşında biri için geç diyemeyiz. Geç diyemememiz için bir kişinin kaç yaşında oyun geliştirmeye girmesi gerekirdi?

Web ile uğraşmaktan sıkılmanın sebebi tahminimce opencart benzeri hazır alt yapıları kullanmandan kaynaklanıyor. Yani bir şeyler geliştirmek, bir ürün ortaya koymak istiyorsun ve hazır bir yazılımı düzeltmekten sıkılmışsın. Öyleyse oyun programlama için de, diğer alanlar için de kendini geliştirebilecek hevesin mevcut. Tek ihtiyacın olan da bu heves zaten.

İngilizce öğrenmeni tavsiye ederim. Türkçe kaynakların bir çoğu saçma sapan buton altı yazılardan oluşuyor. Yabancı kaynaklardan daha kaliteli bilgi alabilirsin. Okuya okuya bir süre sonra İngilizcen gelişiyor zaten.
 • Paylaş
4

Ahmet Sarıdoğan, Abi tam nokta atışı yaptın.. içimde bir heves vardı sen onu 2 katına çıkarttın, biraz araştırma yapmıştım dün hangi diller kullanılıyor c++ cevabına ulaştım hemen videoları indirdim ve olayı kaptım.. ingilizce artık vazgeçilmez bir hal aldı ondada biraz dişimi sıkarız sorun değil.. bilginiz kaynaklar var mı şimdi bütün heryeri kurcalamak yerine bir kaç yeri iyice kurcalamak daha mantıklı ve sizede Çok Teşekkür ederim...

Brutal Code, Hevesini artırdığıma sevindim. Genç bir arkadaşı yüreklendirebildimse ne mutlu bana. Soruna gelecek olursam, ben oyun programlamayla hiç uğraşmadım. O yüzden bu yönde önerebileceğim bir kaynak yok. Senin de her yeri araştırmayı zaman kaybı olarak görmenden ziyade avantaj olarak görmeni tavsiye ederim.
Birkaç kaynağa bağlı kalarak ilerlemek yerine bir çok kaynaktan kendini geliştirebilirsin. Zaten belli başlı platformlar camiada tanınmış durumda. Örneğin bilgi edinmek için code project, soru sormak için stack overflow, kaynak kodları incelemek için github codeplex vb gibi. Sen de araştırdıkça oyun programlama ile ilgili kaliteli içeriklerin olduğu kaynakları bulacaksın.

Bu arada stack overflow'un birçok alanda platformları var. Şimdi baktım oyun programlama için de varmış. gamedev.stackexchange.com
Burada sorulan soruları inceleyebilir, sorularını sorabilirsin. Stackexcange topluluğunda sağlam adamlar var.

Ahmet Sarıdoğan, tekrardan teşekkür ederim , kaynaklar içinde ... :)

Brutal Code, Rica ederim. Kolay gelsin :)

Oyun programlama daha başka bir dünya. Aslında uğraştığın alan gayet zevkli fakat sıkılıyorsan yol yakınken dön ve kendini iyi hissettiğin alana yönel, odaklan.
 • Paylaş
Eğer vaktin varsa her ikisini de öğrenmeye çalış. Çünkü oyun programlama oldukça zor bir iş ve baya uzun bir süreç belki oyun programcılığındanda sıkılırsan boşta kalma diye her ikisini de öğren bence.
 • Paylaş
1

Ahmet Sarıdoğan, zamandan bol ne var ki zaten :) suan oyun programlayı öğrenmeye çalışıyom çünkü zaten web yazılımı yapıyorum sadece hazır kullanmak canımı çok fena sıkıyor o kadar bağlı kaldım şirket yüzünden oda

Bende bu ilerle uğraşıyorum. 15 yaşındayım kendime bir arkadaş arıyorum beraber çalışabiliriz. Dağıtıcı bile buldum.
 • Paylaş
2

Ahmet Sarıdoğan, olabilir neden olmasın

Web yazılımıyaparken kodlama üzerinde takılıp kaldığında onla saatlerce uğraşmak zor geliyorsa ve bırakıyorsan eğer bence bu meslek sana göredeğil. Yazılımın kökünde bu var nedense hocalarımın bana hep söylediğidir bu. Hatta ilk zamanlar çok basit işlemler için bile sabahlara kadar uğraştığımız olmuştur. Oyun programcısı olmak ayrı bir derya . Onunla uğraşırken ikisini bir anda da yapabilrisin evet ama nasıl olacak bu . Olursa mükemmel olur ama . Bunula ilgili araştırmalar yaparak kendini hangi alanda daha iyi hissediyosan o alana yönel derim.
 • Paylaş
3

Ahmet Sarıdoğan, yazılım yaparken zorlandığımdan değil, sürekli aynı işi yapmak zorunda kaldığım için sıkıldım ama farklı bir yaklaşım size de teşekkür ediyorum

Recep Can, Geç değil tabii ki. Sana önerim iOS için oyun geliştir

Brutal Code, Genç arkadaşlara, bu meslek sana göre değil gibi kesin ve olumsuz cümleler kullanmayınız. Hangi işin kime uygun olduğunu kimse bilemez. Genç birinin enerjisini tüketebileceğinizi düşünerek onlara yardımcı olacak şekilde yanıtlar veriniz.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

743 Görüntülenme14 Takipçi11 Yanıt