Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yüksek lisansa girebilmek için ne yapmalıyım? ALES, YDS ve okul notları ne kadar etkiliyor?

Bu sorunun cevabı her üniversite için değişir. Yine de mümkün olduğunca genelleyerek bir cevap verelim.

1. ALES: Bildiğim bütün yüksek lisans programları ales istiyor(muhtemelen yasal zorunluluk). Ne kadar yüksek o kadar iyi. Kimi üniversitelerde %50 bile etkileyebiliyor.

2. Dil: Yine her master programı bir dil yeterliliği ister ancak içerik çok değişken. Kimisi YDS'den şu kadar puan der, kimisi IELTS, TOEFL der, kimisi sen benim kendi sınavıma girecen der, kimisi hele bir başla bitirmeden bir ara YDS'den yeterli puan alırsın der(giriş değil, mezun olma şartı) ama herkes mutlaka diline karışır. Dile yatırım yap mutlaka.

3. Not (GPA, GNO): Bu da yine olmazsa olmazlardandır. Bir kısmı ortalaman düşükse direkt, sen gelme ulan ayı der başvuramazsın bile. Diğerleri ise ortalamayı değişik yüzdelerle şartların içine eklerler. Ortalama da her zaman karşına çıkar, önemlidir.

4. Bilim Sınavı: Birçok bölüm, özellikle de tezli olanlar bir bilim sınavı yaparak yeterliliğinizi ölçer. Ortalamaya benzer şekilde kimisi direkt bilim sınavından eler kimisi de geçtin ama bakalım ne kadar geçtin deyip belirli bir yüzdesini puanına dahil eder. (Yüzdesi değişir)

5. Mülakat: Mülakat da yine opsiyonel şartlardan biridir. Bazı üniversiteler mülakatı çok önemser, bazıları mülakat haksızlık yaratıyor deyip sembolik olarak ya da az bir etkiyle yapar. Her bölümün, üniversitenin kendi anlayışı, keyfi.

6. Referans Mektubu: Herkes istemez ama isteyenler genelde önemser. Okul hayatınızdan ya da bölüme göre iş hayatından birilerinin size referans olması istenir.

Övünmek gibi olmasın bölüm sonuncusu olarak mezun olmuş birisiyim. Farklı bölümlerden 2 kez reddedilip 3 başvurumda kabul aldım. Tecrübelerimi memnuniyetle paylaşırım. Farklı sorulara da açığım yüksek lisansla ilgili.
  • Paylaş
6

Ramazan Akın, Yorumlarınız için çok teşekkürler :) peki bölüm sonuncusu iseniz okul puanınız kaçt? ikinci sınıfım 2.80 ortalamam var ama bilmiyorum korkutuyor beni

Bazarov, Ben de 2.80 civarı bir ortalamayla mezun oldum. Pek parlak bir ortalama sayılmaz. Bu ortalama çoğu zaman senin diğer başvuranların arkasında kalmana sebep olur. Ama daha senin vaktin çok, yükseltebilirsin.

Bu arada, henüz ikinci sınıfsan lütfen yüksek lisans planı yapma. Daha bölümünü bilmiyorsun, mezuniyetini, iş durumunu, hiçbir şeyi bilmiyorsun. Boşuna kafa yorma. Okuldan maksimum verimi almaya bak. Yüksek lisans için ortalamanın iyi olması önemlidir ama o da tek kriter değil zamanı gelince ayrıntıları öğrenirsin.

Ramazan Akın, Tamam ama ben hedefleri olan bir insanım bölümüme isteyerek seçtim ve bölümüme severek devam ediyorum bu yüzden gelecekte insanlara daha faydalı olma gayesi içindeyim ama ne bileyim ne kadar uğraşsamda ders notlarımı bir türlü yükseltemiyorum :(

Bazarov, Her şeyi akışına bırak demiyorum sadece çok hassas planlar yapma diyorum. Şimdi sadece notlarını iyi tutmaya bak gerekirse son sınıfta gel aynı soruları bir daha sor :) Hangi bölüm bilmiyorum ama üniversitelerde genelde çan sisteminin uygulandığını düşünürsek mutlaka notlarını yükseltmek için yapabileceğin bir şeyler vardır.

Ramazan Akın, Psikoloji okuyorum ve çan sistemi yok :) hayırlısı olsun çalışmaya devam umarım ders notlarında yükselişe geçerim sadece ders notları ilerde beni fazla rahatsız eder mi sorusu takılmıştı kafama cevabımı aldım sanırım :) tekrardan teşekkür ederim

Bazarov, Rica ederim. Ders notlarını yüksek tutmak genel olarak iyidir yüksek tutmaya çalış, artık olduğu kadar :) Başarıları dilerim..

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

68 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları