Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ben Türkiye'den değilim ama orada üniversite okumak istiyorum. Kadir Has Üniversitesi'ne tam burslu olarak nasıl girebilirim? Yurtlarda barınmakta bursa dahil mi? Ayrıca taban puan ne demek açıklar mısınız?

Taban puan geçen yıl o üniversitenin o bölümüne giren en son öğrencinin puanıdır. Yani en az o puanı almanız gerekmektedir tam burslu olarak girmeniz için tercih klavuzunun yüzde yüz burslu puanına bakmalısınız, tam emin olmamakla beraber bursun sadece öğrenim harcını karşıladığını sanıyorum tam bilgi almak için üniversiteyle görüşmenizi tavsiye ederim başarılar
  • Paylaş
Samet Polat (@Sametpolat) 'ın yazdıklarına ekleme olarak Kadir Has Üniversitesi kendi internet sitesinde bazı açıklamalar yapmış.

Sayfa şurada: khas.edu.tr/ogrenciler-icin/aday-ogrenci...

Ve sorunuzun o sayfadaki yanıtları şu şekilde:

Üniversiteye Giriş Üstün Başarı Bursu (Tam Burslu) : ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “tam burslu” olarak belirtilen programlardan birini tercih edildiğinde Kadir Has Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerden eğitim ücreti alınmaz.


Üniversiteye Giriş Başarı Bursu (%50 Burslu) : ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “%50 burslu” olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek Kadir Has Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerin eğitim ücretinden %50 oranında indirim uygulanır.


Üniversiteye Giriş Başarı Bursu (%25 Burslu) : ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “%25 burslu” olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek Kadir Has Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerin eğitim ücretinden %25 oranında indirim uygulanır.


Üniversiteye Giriş Üstün Başarı ile Üniversiteye Giriş Başarı Bursları; karşılıksız olup, sadece öğretim ücretini kapsamakta ve eğitim süresindeki başarı düzeyinden bağımsız olarak zorunlu yabancı dil hazırlık okulunda okuyacak öğrenciler için en çok 2 yıl (4 yarıyıl) , önlisans düzeyinde en çok 3 yıl (6 yarıyıl) , lisans düzeyinde en çok 6 yıl (12 yarıyıl) süreyle kesintisiz devam eder.


Kadir Has Bursu:

Burslu veya ücretli lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden, ÖSYS sıralamasında TS-1, MF-4, TM-1 ve TM-2 puan türlerinde ilk 5000’e giren öğrencilere her eğitim-öğretim yılında 9 ay boyunca eğitim desteği sağlanır. Kadir Has Bursu çerçevesinde verilen eğitim desteğinin miktarları aşağıdaki gibidir:


İlk 100 (Dil puan türü hariç) içinde yer alan öğrencilere 2. 000 TL

İlk 500 (Dil puan türü hariç) içinde yer alan öğrencilere 1. 000 TL

İk 1000 (Dil puan türü hariç) içinde yer alan öğrencilere 500 TL

İlk 2000-5000 (Dil puan türünde hariç) arasında yer alan öğrencilere 250 TL.


Kadir Has Bursu bir eğitim yılında 9 ay süre ile ödenir ve normal öğrenim süresince devam eder. Bu süre yabancı dil hazırlık okulunda okuyacak öğrenciler için 5 yıl, fakültelerin birinci sınıfına başlayan öğrenciler için 4 yıldır.


Barınma/Yurt Bursu:

İstanbul dışından gelen ve yurtta kalmak isteyen ilk 5000’den gelen öğrencilere üniversitenin öğrenci konuk evinde barınma imkanı sağlanır. Yer verilememesi durumunda; 250 TL aylık barınma yardımı yapılır. Barınma yardımı bir eğitim yılında 9 ay süre ile ödenir ve öğrencinin başarı durumundan etkilenmez.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

751 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt