Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kısa bir süre önce Win 8.1'li bilgisayarıma Ubuntu Linux kurdum fakat fare çalışmıyordu. Ubuntu'nun nerede olduğunu bulamıyordum ve bu durum bilgisayarı bayağı kastı. Bugün bilgisayarı 'sıfırladım' ama Ubuntu'yu hala bulamıyorum. Disk bölünmüş olarak duruyor ayrıca biçimlendirme de yapılamıyor, sil seçeneği mevcut. Ne yapmalı?

acaba ubuntu silindimi bide nasıl birleştirebilirim diskleri..tekrar bilgisayarda ubuntuyu arayamıyorum çünkü çıkılmıyor windowsa geçmek zor oluyor.çok yerde araştırdım fakat bi sonuç alamadım.. Düzenle
Windows tarafından baksanız iş kolay görünüyor. Eğer bir windows DVD'niz yoksa bilgisayarınızda bir recovery partisyonu olacaktır. Windows'u oradan kurma yöntemleri marka ve modele göre değişiyor. Google'a marka, model, recovery yazın ve bilgisayarınızın bu özelliği ile bilgi alın. Eğer bilgisayar HP ise probleminiz büyük. Diski bir kez elle partisyonladıysanız recovery çalışmaz. Bu durumda yeni bir windows indirip boot edilebilir şekilde bir DVD, Flash Disk ya da harici HDD'ye kaydetmeli ve bilgisayarı o medyumdan tekrar kurmalısınız. Bunu yaparken diskleri formatlayabilir, silebilir, oluşturabilir, birleştirebilirsiniz. Yine bilgisayarınız HP ise sürücüleri İnternet'de bulamayacaksınız, HP'den ücreti mukabilinde alabilirsiniz. Bilgisayar HP değilse formatlamadan önce anakart (çip seti), Ekran, Network, Lan, WiFi sürücülerini indirip bir yerde depolarsanız yeni kurulumda ilk bu sürücüleri kurup, İnternet'e bağlanıp kurulumunuza devam edebilirsiniz. Bir de HP'ler üzerine, bir çok zorluk çıkartan bu markanın gerçekten diğerlerinden üstün hiçbir yanı yoktur hatta Toshiba'larla beraber ısınma konusunda rekortmenlerdir. Yeni alırken mekanik problemlerini çözmek için ucuz bir ARGE'den tasarruf eden bu iki kötü markadan kaçınılmalıdır.


Biçimlendirme bile yapmadan bilgisayar sıfırlamak ne anlama geliyor çözemedim... Türkçe konusuna da dikkat etmelisiniz. Türkçe'yi bilmeme nedeniniz yabancı olmanızsa, İngilizce ya da Almanca yazmayı deneyin. Yok anadiliniz Türkçe ise ve onu öğrenememişseniz bilgisayarı kurcalamayı bırakın, anadilini öğrenemeyen başka hiçbir dili doğru öğrenemez.
  • Paylaş
6

Tkılıç, Söylemek istediğim şey bilgiyarıma liuxu ubuntu olarak kurduktan sonra; bilgisayarım yavaşlamaya başladı ubuntuyu bulunca windowsa geçmekte zorlanıyordum çünki ubuntu hatalı yani ekranda fare yok düzeltilemiyor.Windowsa geçtim ubuntuyu sonra hallederim diye fakat linux u kurmam gerektiğinden var olan ubuntuyu silmeliyim ayrıca usb üzerinden kurmuştum bunu. Diskler ubuntuyu kurarken ayrılmıştı ve bende şimdi birleştirmek istiyorum fakat bu ayrılmış bölümlere sağ tıklayınca sadece sil seçeneği mevcut olmakta.Bilgisayarı sıfırladım derken windows 8 in kendi bilgisayar ayarlarını değiştir kısmında bilgisayarı sıfırlama seçeneğini seçerek sıfırladım yani fabrika ayarlarına geri döndü fakat bunu yapmadan önce diskleri birleştirmemiştim. Şu an durum böyle

Şaman, Ben olsam dosyaları yedekledikten sonra fazla partisyonları Windows Disk Yönetiminden siler ve yeni bir partisyon (linux için) oluştururum. Ardından sağlam bir Linux sürümü kurarım.

Tkılıç, Vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim öncelikle.. Fakat burdaki sorun linux u silememiş olmam ve linux u silmeden diskleri silme birleştirme yaparsam farklı sorunlarla karşılaşabilirim.Bu yüzden bilgisayarı düzeltebilecek birine başvurmalıyım

Şaman, Partisyonu sildiğinizde Windows açısından içeriğini de silmiş olursunuz. Ardından onunla yeni bir partisyon oluşturursanız onu formatlama imkanınız da doğar. Windows içinden ya da herhangi bir windows kurulum diski yardımıyla yeni partisyonu formatlayabilirsiniz. Ardından da sağlam bir Linux kurabilirsiniz.

Şaman, Olmazsa da Windows'u harici bir kaynaktan kurup tüm diski formatlayabilirsiniz.

Tkılıç, Deneyeceğim teşekkürler..

:) silinir bu soru, diyim ben.. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

58 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt