Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oyun veya uygulama yazabilmek için kendimi nasıl geliştirebilirim. Hangi dilleri ve hangi yazılım programlarını kullanmak gerekir?

Oyun geliştirmek için programlama dili bilmen gerekli fakat ben sana Unity için değişik bir yöntem tavsiye edeyim.
İndirme linki burda fakat indirme
store.unity.com/download? Ref=personal

Öğrenme videoları için
unity3d.com adresine gir
Learn menüsüne gir
Hemen altındaki Tutorials alt menüsüne gir
Roll-a-ball tutorial'dan başla
Ve ardı ardına tüm dersleri dizi sezonları izler gibi izle
Eğer sıkılıp bırakmadan, sahneleri atlatmadan tüm videoları (Kendini tutup Unity'i indirmeden) izleyip bitirebilirsen oyun geliştiricisi olmuşsun demektir.

Fakat olurda tavsiyemi denemeyi seçersen, unity'i indirmeden tüm videoları izleyip bitirmeyi başaramayacağından neredeyse eminim( Kendimden biliyorum )

Oyun geliştirmek programlamadan çok istikrarlı ve sabırlı olmayı gerektirir.

Tavsiyemin çalışma mantığına gelince Unitynin neler yapabildiğini bilmediğin sürece tüm programlama dillerini bilsende gerçek anlamda Unity ile oyun geliştirmiş sayılmazsın.

Neden bahsettiğime örnek:zertel.net/ggjege2017
Baştan aşağı kod ile oyun çıkarmayı deneyebiliyorken Unity'nin karşısına geçtiğimde aval aval baktığım yakın günleri biliyorum. (Not: baştan aşağı kod ile oyun yapmak iyi bişey değil, benim hobim olduğu için varlar diyebilirim)
  • Paylaş
2

Gizem, Çok teşekkür ederim. Tavsiyeni dinleyip öncelikle tüm videoları izlemeye çalışıcam (Başarabilirsem tabi:))

Orhan Tutum, Rica ederim. (Başaramayacağından eminim tabix))

Herhangi bir yazılım bilgin mevcut mudur ? Program dilleri ?

Oyun veya uygulama dediğin için mobil yazılım konusunda olduğunu düşünüyorum bu sormuş olduğun sorunun.

Bu alanda kendini geliştirmek istiyorsan öncelikle temel programlama dilleri hakkında bilgiye sahip olman gerekmekte. Oyun tasarlamayı ele alırsak öncelikle; bunun için öncelikle belli mekanizmalara hakim olman gerekiyor. C bilgin olması gerekiyor, JAVA bilgin olması gerekiyor temel olarak. Unity bir oyun motorudur. Bu oyun motoru sayesinde mobil ve bilgisayar oyunları yapabilmen mümkündür. Bunun için temel C# ve Javascript gibi programlama dillerine hakim olman gerekiyor. Ama herhangi bir programlama dili bilmiyorsan, direk oyun yapmak ya da uygulama yapmak gibi bir durum söz konusu olamaz. Eğer mobil uygulama yapmak istiyorsan bunun için de JAVA, Object-C, XML, C gibi programlama dillerini temel olarak hakim olman gerekiyor. Android için android studio kullanman gerekiyor. IOS için xcode kullanman gerekiyor. Fakat xcode kullanabilmen için bir mac bilgisayara sahip olman gerekiyor. Windows ya da OSX dışındaki hiç bir sistemde xcode indiremez ve kullanamazsın. Bu programlama dillerini yazabileceğin IDE'leri internet üzerinde araştırarak bulabilirsin ya da buradan tekrar iletişime geçersen sana yardımcı olmaya çalışırım. Fakat öncelikle ne düzeyde olduğunu ve nasıl bir karar aldığını, nasıl bir yol izleyeceğini belirlemen ve belirtmen gerekiyor.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
  • Paylaş
2

Gizem, öncelikle teşekkür ederim.Ben C dilini biliyorum.Ama başka dilleri de bilmem gerekir mi java gibi. C diliyle unity üzerinden oyun yazabilmem mümkün mü?

Ahmet Dede, Rica ederim. C dilini bilmen kısmen yeterlidir. Fakat tam olarak yapılara hakim olmak istiyorsan java ve java script gibi dilleri de bilmen senin için iyi olacaktır. Unity üzerinde C ve Java script dili bilmen kesinlikle gerekiyor zaten. Programlama dilleri yapı olarak benzerlik gösterdiği için ve C dili alt yapın olduğu için oyun yazılımdan çok fazla zorlanmayacağını düşünüyorum ve hemen kavrayacaksındır. Günümüzde tüm programlama dillerine erişimimiz artık çok kolay. Bu yüzden en azıdan bahsettiğim konuları başlangıç olarak ele alırsan gün geçtikçe kendini geliştireceksindir. Mevcut yaşantımızda artık programlama dillerini tamamen bilmemiz yerine mantık bakımından kavramamız yeterli oluyor. Daha sonra yaptığımız projelere göre arama motorları ile araştırma yaparak ya da üzerinde çalıştığımız programlama dillerinin kaynaklarını inceleyerek gerekli olan kütüphaneleri ya da kod örneklerine erişim sağlayabiliyoruz. Umarım tüm sorularına cevap olabilmişimdir. Ekstradan bir konuya daha açıklık getirmek isterim ki; Programlama dillerini daha iyi anlamak, yorumlamak ve kaynakları rahat bir şekilde incelemek istiyorsan her şeyden önce ingilizce bilmen gerekiyor. İngilizce bilgin varsa zaten her şey kendiliğinden olacaktır. İyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

117 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları