Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mesai saatleri dışında mesleki gelişiminiz için çalışma yapmaya ihtiyaç duyuyor musunuz? Bu konuda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Mimarlıktan ve inşaat sektöründen genelleme yaparak cevap vermek gerekirse; yoğun, yorucu ve meşakkatlidir. Bundan dolayı mesai saati kavramının bile pek de mevzu edildiği koşullar sıklıkla oluşmaz. Mesleki gelişim ise çalışma hayatının başlangıcından itibaren aralıksız devam eder. Üniversitede verilen eğitim ile piyasa koşulları arasındaki fark, her başlayan işin genel olarak birbirine benzememesi, malzeme çeşitliliği, bilgisayar programlarının güncellenmesi, okunacak kitaplar, incelenecek cağdaş ve güncel projeler derken ister istemez, aralıksız bir bilgi yumağı ortasında, hangisindeydi sıra, şimdi neyi kurcalasam ki gibi düşünceler eşliğinde devam eder.
  • Paylaş
Yoğun iş temposunda insanın kendine ayıracağı fazla zaman kalmıyor. Şahsen elimden geldiğince teknolojik ürünler hakkında araştırmalar yaparım. Dil gelişimime katkı sağlayabilecek yayınlar okurum. İnsan her daim kendini geliştirmeye açık bulmalıdır.
  • Paylaş
Mesleğim gereği mecburen duyuyorum. Zira gün içerisinde bir çok farklı ve yeni durumla karşılaşabiliyoruz. Karşılaştıkça da mecburen araştırmak, öğrenmek gerekiyor. Bunu da kitaplardan ve internet ortamından sağlıyorum.
  • Paylaş
Mesai saatleri içinde ve dışında mesleki ve kişisel gelişimim için planlı programlı olmasa da çalışma yapmaktayım. Bu zaten zihnimin içinde istemsiz olmakta, ve bunun gerekliliğine inanmaktayım. Ağırlıklı teknoloji odaklı olmakla beraber alanım ile ilgili olarak gelişmiş ülkelerdeki durumları incelemekteyim.
  • Paylaş
Mesleğim gereği evde çalışmadığım zamanlar mesleğimi yerine getiremiyormuş gibi hissediyorum kendimi... Sürekli takip ettiğim kaynaklar var ve öğrendiklerimi demo olarak evde mutlaka yapmaya çalışıyorum ve aynı zamanda hobi olarak da üzerinde uğraştığım projelerim var. Genelde olabildiğince online eğitimlere katılmaya çalışıyorum. Reklam olacak fakat bununla ilgili yazmış olduğum bir blog yazım var paylaşacağım onu :) birkanaydin.com/2016/03/nerelerden-ogren...
  • Paylaş
Öğrencinin karşısında daha üstün ve daha iyi olmak için değil, bu benim mesleğim ve hayatımın en büyük parçası olduğu için, ve meslek gereği her an gelişmeye müsait olduğu için ben de kendimi geliştirmek için normal hayatta yaptığım her şeyi İngilizce yapıyorum. Dil aynı zamanda kültürün bir parçasıdır. Bu dilin konuştuğu ülkelerin kültürlerini iyi tanımak adına onların medyasını, yayınlarını takip ediyorum.
  • Paylaş
Mesai saatleri dışında çalışmak tercih nedeni olsa da, bazı meslek dallarında olmazsa olmazlardandır. Öğretmen, doktor, hukukçu, sanatkar (Müzisyen, ressam, heykeltraş vb.) gibi meslek dallarında olan insanlar başarıyı yakalamak için mesai harici de çalışmak zorunda kalıyorlar. Ben bir eğitimci olarak bu ihtiyacı hep duydum. Ertesi gün vereceğim konulara -ne kadar bilirsem bileyim- kendimi yenilemek için bile olsa hazırlanmak durumunda oldum. Ya da bir doktor mesai haricinde gördüğü bir hastaya yemini gereği zaten bakmak durumundadır.
  • Paylaş
Lütfen mesai dışında mesleki gelişiminiz için bir çalışma yapmayınız (Bilimadamı olanlar dikkate almasın , onların günler ve gecelerce çalışma yapmasına taraftarım)

Dışarı çıkınız , hobi edininiz , fotoğraf çekiniz yada bisiklete bininiz örneğin.

Koroya katılıp şarkı söyleyiniz, gönüllü projelerde yer alıp yetimlere muhtaçlara el uzatınız.

Varsa Karınız/kocanız yada sevgilinizle aşk üretiniz , ışık saçınız. Yoksa , aşık olmak için ortalarda dolaşınız aşkı arayınız beklemeyiniz.

Çocuğunuz varsa , ona sevgi duvarını aşmayı öğretiniz. Ve ayrıca Sidikli kontesinize (yalnızlığınıza) zaman ayırınız ; zira yalnız ve sessiz kalmanın da büyük faydaları vardır. Yalnız ve sessiz kalınız.

Mesleğinizi mesleğinizin başında çalışırken ve çalışma arkadaşlarınızla takım olmayı öğrenerek öğreniniz.

Yaşayınız ve hayattan tat alınız.
  • Paylaş
Her zaman gelişime açık olmak gerekiyor. Kendi mesleğimizle ilgili kitaplar okumak, etkinliklere katılmak gerekir. Bunun haricinde sosyal gelişimimize katkı olması için farklı etkinliklere katılmak ve kitaplar okumak da gereklidir.
  • Paylaş
Mesai saatleri dışında mesleki gelişim için çalışma yapmaya ihtiyaç duymak değil, çalışma yapmaktan "zevk duymak" gerek. Asıl o zaman verimli iş yapabilirsiniz.
  • Paylaş