Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mesleğiniz ve maaşınız ile ilgili gençlere verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?

Çeşitli mesleklerde ve çeşitli kurumlarda yaşadığım tecrübelere dayanarak bir kaç şey de ben yazabilirim sanırım.

 1. Para ne kadar önemli görünürse görünsün 1 numaralı tercih sebebi değildir, olmamalıdır. Paraya çok ihtiyacım olduğu dönemde çok yüksek maaş aldığım iş yerimden emekli bir astsubay müdürüm olduğu ve işleri artık çekilmez hale getirdiği için ayrılmak zorunda kaldım.
 2. Yaptığınız iş bilgi işlemcilik, yazılımcılık, grafikerlik ve benzeri teknik bir iş ise 5 ile 10 yıl arasında bu işi yaptıktan sonra artık yaptığınız işin yöneticiliğine geçme zamanınız geldi demektir. Teknik bir meslek uzun süre kesinlikle yapılmamalıdır.
 3. Yeni şeyler öğrenebileceğiniz, mümkün olduğunca durağan olmayan size bir şeyler katabilecek sizin de işe bir şeyler katabileceğiniz işleri yapmaya özen gösterin. İşinizi sevmezseniz, yaptığınız işten sıkılırsanız bir süre sonra çalışmak size eziyet haline gelir.
 4. Yöneticiniz ile iyi ilişkiler kurmak başarınızı doğrudan olumlu etkiler. İş yerinizde güzel arkadaşlıklar kurmak da başarınızı doğrudan etkiler.
 5. Kenarda işten ayrıldığınızda maddi sıkıntı çekmeyeceğiniz kadar para tutun. Dünyanın bin bir türlü hali var..
 6. Bence en önemli madde bu : Kesinlikle iş yerinizdeki diğer arkadaşlarınızın maaşlarını merak etmeyin, bilseniz de kendinize dert etmeyin, kendi kendinizi demoralize etmeyin. Her zaman zararlı çıkan siz olursunuz.
 7. Dünyada problem yaşanmayan hiçbir iş, meslek, iş yeri yok. Her yaşadığınız problemde iş değiştirmek yerine o problemle çalışmayı, sabırlı olmayı mümkünse problemi çözmeyi tercih edin. Gitmek asla çözüm olmaz!
 8. Yaptığınız işe mutlaka bir şeyler katın. Örnek veriyorum organizatör iseniz sosyal medya yönetimi öğrenin kendi işinize değer katmış olursunuz.
 9. Her zaman kendinizi geliştirmeye çalışın. Unutmayın ki kendiniz için yaptığınız her yatırım er ya da geç olumlu olarak size döner.
 • Paylaş
Ben iletisim bitirmis, radio, tv-cinema uzmani bir grafikerim. Sanirim meslegimi ulkemde yapmaya kalksam degil para kazanmak is bile bulamam. Turkiye'de de cok az sans var. Denedim. Su an ingilterede bir dizayn yaparken saatlik 50-100stg arasi odeniyorum. Buranin sartlariyla haftada 20 saat tek kisiye yetiyor (kira dahil) .
Oneri olarak diyecegim. Hangi bransta uzmansaniz o bolumun dallarinda da bilgi edinip tecrube sahibi olun. Amacinizi para kazanmak yada sevdigim meslegi yapmak olarak belirledikten sonra bir alanda calismaya baslayin. Ve aklinizdan asla cikarmayacaginiz iki şey olsun
1- üstunüze her zaman saygili olun
2- yirmi yil sonra bile "Ben oldum" demeyin.
 • Paylaş
 1. Üzerine vazife olmayan işlere karışmasınlar.
 2. İnsanlarla çok laubali olmasınlar
 3. Kendilerine verilen işi tam ve zamanında yapsınlar. (Ne eksik ne fazla yapmasınlar, ne isteniyorsa o)
 4. Maaşı dert etmesinler eğer mutlularsa iş yerinde sıkıntı yok demektir.
 5. Mutsuzlarsa maaşı önemsesinler özel sektörse zam istesinler veya başka iş arasınlar.
 6. Hırslı rekabet peşinde olmasınlar, tatlı rekabet yapsınlar.
 7. İnsanlara iş buyurmasınlar, insanları eleştirmesinler, azarlamasınlar.
 8. İnsanlara kendilerini azarlatmasınlar, kızgın ortamlar olursa tatlı dille yatıştırsınlar.
 9. Kimsenin maaşını evini barkını parasını pulunu merak etmesinler kıskanmasınlar, Kesinlikle Sormasınlar.
 10. Teknik eleman iseler yabancı kaynaklarla araları iyi olsun, beşeri sosyal işlerde çalışıyorlarsa insan ilişkileri ve kişisel gelişim kitapları okusunlar ve eğitimleri alsınlar, hesap işleriyle uğraşıyorlarsa pratik muhasebe programlarının ayrıntılı öğrensinler.
  Hukuk alanında iseler yine güncel hukuki ve ekonomi konularını takip etsinler, fen bilim alanında çalışıyorlarsa akademisyenliği hedefliyorlarsa kendi alanı ile ilgili kitaplardan başlarını kaldırmasınlar. Diğer meslekler içinde benzer yollar.
 11. Hiç bir zaman hırs, kıskançlık, sahtekarlık, yalan, rüşvet gibi işlere bulaşmasınlar en önemli şey daima az ile yetinmeyi bilmeleri ve kanaatkar olmalı.
 12. İş yerinde tatlı sohbetler etmeli, insanlara yardım etmeli ve güler yüzlü olmalılar.
 13. Aldığı maaşı hakkıyla vermeli işi şikayet etmemeli, kaytarmamalılar. Eğer çok iş geliyorsa hakkını arayıp zam istemeyi bilmeliler.
 14. Yöneticilerin dediklerini yapmalı onlara ters tepmemeliler. Yöneticiler ters kişiler bile olsa onların sözlerinin dışına çıkılmamalı. Emir komuta onlarda ve sorumluluk onlarda eğer bir sıkıntı olursa onun tepe kadroyla muhatap olacak olan onlardır. Yöneticilerinden başını derde sokmamak gerekir.
 15. Son olarak ne olursa olsun iş hayatının pozitif yönlerini görmeliler.
 • Paylaş
Mesleğimle ilgili nacizane birşeyler karaladım okumak isterseniz : inploid.com/post/dijital-pazarlama-uzman...
 • Paylaş
Fakültede en az bir hocaya yalakalık yapmadan akademik kariyer yapmanız zor. Ya ahlakınızdan yada kariyerinizden vazgeçmek durumundasınız. Siz ikincisini tercih edin! "Ben nasıl olsa özelde de iş bulurum kpss ne ki!" demeyin. Aç kalırsınız! Özeller sadece yıllarca deneyimi olan öğretmenlere iyi para verir. Bırakın maaşı sizin sigortanızı bile yapmazlar. Kpss için dershaneye gidin yada evde çalışın. "Nereye olsa giderim" deyip 21. tercihi yapanların çoğu gittikleri yerde ağlıyorlar. Tercih etmeyi düşündüğünüz okulların yerlerini gidip önceden görün. Ona göre tercih yapın. Atandığınız okulda hizmetliye kadar herkesle sohbet edip iyi ilişkiler kurmaya çalışın. Öğrencilerinize ve velilerinize karşı güleryüzlü olun. Sınıfa girerken hangi haleti ruhiyede olursanız olun, öğrencilerinizin gözlerine bakıp, gülümseyerek, sevinçli yüksek bir sesle " Günaydın!" deyin. İdare sizin sorunlarınızla uğraşmaz. Kendi okul sorunlarınızı kendiniz halledin. Destek beklemeyin. Velilerin istekleri hiç bitmez. Kızmak yerine gülümseyip geçin. Öğrencilerinizin özel sorunları hakkında da bilgi sahibi olun. Çok özeline burnunuzu sokmayın. Genelde sonunda siz kötü olursunuz. İdari işlerde asla çok şey bildiğinizi göstermeyin. Sonra bütün işler size kalır. Veli toplantılarınızda öğrencilerinizi şikayet etmeyin. Bunu bireysel olarak görüşün. Toplantıda sınıf durumunu göz önünde bulundurarak velilerin çocuklarını nasıl eğitmeleri konusunda konuşmalar yaparsanız, veliler size daha çok saygı gösterirler. Velilerin tartışmasına izin vermeyin. Eğitimin öğretimden önce geldiğini hiçbir zaman unutmayın. Öğrencilerinize asla fiziksel yada sözel şiddet uygulamayın.

Öğrencilerinizi sevin. Sevgiyle kalın...
 • Paylaş
Dövme sanatçısıyım. Çizim yeteneğiniz varsa öneririm. Ben başka iş yapamayacak kadar tutkuluydum ve mühendislik eğitimimi yarıda bırakıp bu işe girdim. Çok memnunum. Şu an yurtdışında çalışıyorum, Türkiye'de kazandığım paradan çok daha fazla kazanıyorum.
 • Paylaş
1

Taner Arslan, çalışmalarını görmekten büyük mutlukuk duyarım, bakabileceğimi bir galerin veya çalışırken çekilmiş videoların varmı acaba ?

Hangi mesleği yapıyorsanız o alanda kendinizi geliştirin. Hangi meslekte çalışıyorsanız varsa ilgili çizim programlarını, kanunları, mevzuatları öğrenin. mesleğiniz ile alakalı makaleleri okuyun. Tecrübeli insanların bilgisinden faydalanın. Bu kişi sizden rütbe olarak aşağıda olsa bile muhabbet esnasında ağzından laf almayı bilin. (Direk soru sorarsınız konumunuza yakışmayabilir)@hizircan ın dediği gibi 5 seneden sonra yönetim kademesine geçilmelidir. Başınızı ağrıtanlara yüz vermeyin. Herşeye rağmen kıymetiniz bilinmiyorsa çok geçmeden gidin.
 • Paylaş
İstediğin mesleği okumak yerine büyükleri dinleyip, kolay olup parası çok olanı seçmek lazım mış şahsen hayat bana bunu öğretti:)
 • Paylaş
Mesleğim eğer matematik, fizik gibi sayısal dalları severseniz sevilesi güzel bir meslektir. Maaşları çok yüksek mercilerde değilseniz oldukça kötüdür. Kendi işinizi kurup yapma imkanlarınız da vardır. Yalnız bu sektör her daim yurdumuzda iktidarın da en yoğun bulaştığı sektör olmuştur. Malum en çok para nerede dönüyorsa en çakallar da oraya üşüşür. Yani kendi işinizi yaparken çakal sürüsüne katılmanız haricinde pek bir şansınız olmayacaktır ki eğer çakal değilseniz sürüye kabulünüz sancılı olabilir. Kendi işinizi de eğer sermayeniz yoksa ancak projeci olarak yapabilirsiniz ki kısıldıkça kısılan proje maliyetleri ve piyasadaki rekabet nedeniyle çakal bile olsanız oldukça risklidir. Her yanı ayrı oynayan ve lise mezunu bile olmayıp ülkeyi yöneten zatın iki dudağı arasında olan ekonomimiz nedeniyle yapım işleri çok daha risklidir. Aslında projeci olarak iğneyle kuyu kazmak, yapımcı olarak toynağı için boğayı kaldırmaya benzetebileceğim mesleğimi sevmeme rağmen pek de tavsiye etmem. Mesleğimdeki diğer seçenekler ise şantiyede yazın pişip toz yutmak kışın pencereleri açık binaların içinde ayaza, dışında bol çamura maruz kalmak, ofis çalışanı olarak da genellikle teknik ofis elemanı olarak bolca toplama çıkartma yapmaktır. Çakal değilseniz, sürüden de değilseniz hiç bulaşmayın derim, çakalsanız da bulaşmayın çünkü bu işten para kazanmak için okumuş olmanıza gerek olmayacaktır ki eğitimi de bu konuda en iyi olan ODTÜ'de almanız oldukça sancılıdır.
 • Paylaş
Mesleğim eğlenceli, çok fazla insan tanımamı ve öğrencilerimden öğrenmemi sağlıyor. Aynı konuları anlatmak sıkıcı olur diye düşünürseniz, insanlar hep farklı olacağından, geçen muhabbetler, diyaloglar her zaman ilginç oluyor ve bazen öğrenciler öyle bir şey söylüyor ki hiç düşünmediğiniz açılardan bakıyorsunuz olaylara. Bilgi en değerli şeydir ve bunun aktarımını yapmak çok güzel. Benden büyük yaştaki öğrencilerim bile bana saygı duyuyor. Çocuklarla çalışmak çok zor, bana uygun değil ama siz belki seversiniz... Gelelim paraya. Bence hiç atanmakla Kpss'yle uğraşmayın. Böylece bir kaç işi aynı anda rahatça yürütebilirsiniz. Ben hem özel ders veriyorum, hem özel kurumlarda çalışıyorum, hem çeviri yapıyorum hem de zaman zaman çağrı merkezlerinde çalışıyorum. Yaşadığım kötü tecrübeler nedeniyle turist rehberliğini bıraktım ama erkekler için o da uygundur. Sonuçta bir dili biliyorsanız yapabileceğiniz çok şey var kendinizi devletle sınırlamayın. O zaman para sıkıntınız da olmaz, çok da eğlenirsiniz. :)
 • Paylaş
Yalaka olsunlar 
 • Paylaş
3

Hakan, Gizli tutuluyor sistem de ama ben yazacagim. Bu cevaba eksi puan verenlerden biri benim. Ve bence @Provolon bu yorumu sistemi eleştirmek için yazdı. Eksi verdim çünkü belki ters psikoloji etkisi yaratır diye düşündüm. :) bu bir itiraf tır. :)

Provolon, dogrudur başkan helal sana :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3165 Görüntülenme20 Takipçi11 Yanıt