Bilmek istediğin her şeye ulaş

Meslek nasıl seçilir?

Meslek seçecek yaşa gelene kadar yapmayı sevdiğiniz şeyi bulmuş olursunuz. Bu çocukken oynamayı sevdiğiniz oyuncaklardan bile belli olur. Örneğin 5 yaşımdayken en sevdiğim oyuncağım bükülmüş ve düz delikli levhalar, mini cıvatalar, pullar, somunlar ve uygun aletlerden oluşan bir setti ve ben onunla köprüler yapardım. Şimdi köprü yapan bir inşaat mühendisi oldum, insan dönüp baktığında "bu da mı tesadüf" demekten kendini alamıyor.

Okuldaki derslerden de hangilerini sevdiğinize bakmalısınız. Türkçe, edebiyat sevip matematiği, fiziği sevmeyen biri sözel bir bölüm okuyup o mesleği icra ederse daha başarılı olacaktır. Zaten lisede sevmediğiniz derslerin verildiği bir bölümü okumanız ve okuduğunuzu icra etmeniz de çok zor olacaktır.

İnsanlarla ilişkilerinizi de gözden geçirebilirsiniz, sosyal misiniz, içe kapanık mı, yardımsever mi, egoist mi, bunların her birinin avantaj olabileceği avukatlık, yazarlık, doktorluk, bilim adamlığı ve daha bir çok meslek mevcut.

Doğaya, hayvanlara bakış açınız da önemli olabilir, belki veteriner ya da ziraat mühendisi, orman mühendisi hatta maden mühendisi olacak insansınızdır. Kapalı alanda mı çalışmayı seversiniz, kar, kış, yağmur, çamur, sıcak, toz, demeden açık havada mı.

Kendinizi hangi ekonomik sınıfta görmek istediğiniz de önemli. Garantili bir şekilde yaşayayım ama anca geçinecek kadar param olsun diyorsanız memuriyette aranan ve üst seviyelerde ücretlendirilen bir meslek seçebilirsiniz. Mesela avukatlar, doktorlar, mühendisler ve vaizler en yüksek maaşı alıyor.
  • Ünvan: Mühendis (Büro) Ocak 2014: 3.647
  • Ünvan: Doktor Ocak 2014: 3.435
  • Ünvan: Vaiz OCAK 2014: 2.780
  • Ünvan: Avukat OCAK 2014: 4.126
  • Ünvan: Öğretmen Ocak 2014: 2.594

Bu listeye göre öğretmen olmak vaiz olmaktan kötüymüş, memuriyeti seçerseniz en azından vaiz olmalısınız C:

Daha riskli yaşayayım ama daha da çok param olsun derseniz özel sektöre ya da kolayca iş kurmaya uygun mesleklerden birini seçmelisiniz. Burada da ekonomi, işletme dalları, bazı mühendislikler, bilgisayar donanım ve yazılımıyla ilgili bir çok meslek arasından seçim yapabilirsiniz.

Belki de sanatçı olacaksınızdır ama o da zaten kendini insan 5 yaşındayken gösterir, göstermiştir.

Bugün meslek seçsem bu kriterleri düşünürdüm...
Sayın Cem Deyupoğulları (@ccCEMmm) 'na da tamamen katılıyorum seçeceğiniz mesleğin sizi mutlu edeceğinden emin olmalısınız, o zaman hangi meslek olursa olsun başarılı olursunuz.
  • Paylaş
Öncelikle meslek kavramını bir örnekle açıklamak isterim... Örneğin bir düğmeyi dikmek bir iştir. İpi iğneye geçirmek bir iştir. Kumaşı kesmek, ölçü almak, ütülemek vs her biri bir iştir... Bu benzer işler bütünlüğüne de meslek denir... Bu işlerin bütünü örneğin ; TERZİDİR. ve terzi bir meslektir... Kişinin yaşamının en az yarısını ilgilendirecek bir mesleği seçmesi için de yapacağı işlerin bütününe bakmalı ve benzer ve seveceği işleri seçebilmelidir. İşini-mesleğini severse iş tatmini, yaşamına yansıyacaktır. Mutluluğunu artıracaktır. Ailesiyle problemleri minimize edecektir... Eğer meslek seçmekte zorlanıyorsa, bulunduğu şehrin ÇALIŞMA VE İŞ KURUMUNA (İŞKUR) GİDİP MESLEKİ YÖNELİM BATARYASIndan analiz yapabilir ve kendine uygun meslek gruplarını öğrenebilir. Unutulmamalıdır ki kötü meslek yoktur, iyi yapılabilecek meslek vardır! Yeri geldiğinde bir dönerci veya berber de 15 bin kazanabilir; yeri gelir bir diş hekimi 2 bin kazanamayabilir! Buradaki tek fark mesleğinde iş tatmininin sağlanması ve bu sayede kalitenin artmasıdır...
Kariyer

Erken yaşta meslek seçimi, faydalı sonuçlar verebilir :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

786 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları