Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mesleki takıntılarından kurtulmanın yolları nelerdir?

Mekanlarda mimari hataların gözünüze batması, Türkçe hocasının gazetelerdeki imla hatalarına sinirlenmekten kendini alamaması, pilotun havada gördüğü her uçağın modelini söylemesi ve buna benzer bir çok şeyi yapmaya engel olamamamız sizleri de yormuyor mu?Düzenle
Mesleğimiz tüm hayatımızı şekillendiren bir olgu. Bir mimarın çevresine baktığı gözlerle bakmayı bilmez diğer insanlar ve onun gördüğü oranları, ayrıntıları göremez, ilgilenmezler. Çünkü bunun eğitimini almamışlardır. Sen belki de sadece bir kaç milimlik eğriliği olan bir duvar ve tavan birleşmesini görebilir ve bunu yapan ustanın beceriksizliği veya vurdumduymazlığından rahatsız olabilirsin. Kendi yaptığın bir başka işte bu tip hataların olmaması için önlemler almayı öğrenirsin böylece.

Bunun yanında, çok iyi tasarlanmış bir mekanın da hakkını sen verebilirsin. Mimar olmayan bir insan orada kendini iyi hisseder, ama bunun sebeplerini sorduğunda açıklayamaz. Oysa orada temel tasarımın ilkeleri uygulanmış, oranlar mükemmel tutturulmuş, malzemeler, renk ve ışık ustalıkla kullanılmıştır. Sen tüm bu sebepleri analiz edip, emeği geçen mimarın ve inşaatçıların hakkını teslim eder, o mekanda bulunmaktan bir haz duyarsın.

Bu yüzden bunu mesleki bir takıntı olarak değil, seni sen yapan bir özellik olarak düşün ve tadını çıkar.
  • Paylaş