Bilmek istediğin her şeye ulaş

Meşru müdafaa için hazırlık yapmak meşru müdafaa halini bozar mı?

Mesela kişinin ona saldırabileceğini düşünerek yanına silah, sopa vb. araç taşımak Düzenle
Bozar
Meşru müdafaa anlıktır ve saldırıya karşı koruma amaçlı kasıtsız ani hareketli bir davranıştır. Hazırlık yapmak olası kastı gösterir.
Kastın olduğu yerde meşru müdafaa olmaz.
selamlar
  • Paylaş
3

Recep Şahin Sargın, Merak ettiğim bir husus var bu konuda Kutluay bey şimdi işinden çıkmış evine giden bir polis meşru müdafaa haliyle birini vurdu silah taşımak görevi dahilinde şimdi öncelikle bu durum meşru müdafaa sayılır mı sayılırsa eğer silah taşımayan vatandaşların suçu ne ya da silah taşıyıp meşru müdafaaya dahil olamayan vatandaşların

Mesut Öcal, PVSK'da polisin silahı kullanma yetkisi ve sınırlarıyla ilgili hükümler mevcuttur. Fakat bildiğim kadarıyla PVSK görev sebebiyle ya da görev sırasında kullanımda uygulanıyor. Olayınızda polis olan kişinin mesleğinin fiile bir etkisi olmaz. Çünkü anladığım kadarıyla görev sebebiyle olan bir vaka değil.

Recep Şahin Sargın, Orasını diyorum zaten bu silahı kişi zaten meşru müdafaaya hazırlık amacıyla taşımıyor görevi icabı taşıyor ve tehlike anında meşru müdafaa amacıyla silahını başvurması son derece doğal değil mi

Meşru müdafaa taammüdü kapsamaz. Eğer hazırlık varsa taammüd vardır. Fakat bahsettiğiniz gibi bir polis memuru görevi dolayısıyla taşıdığı silahı ile meşru müdafaa sınırlarında kalacak şekilde birini vurması meşru müdafaa halini bozmaz. Bu bir hazırlık olarak nitelendirilemez.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

236 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları