Bilmek istediğin her şeye ulaş

Metalurji ve malzeme mühendisliği hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Metalurji ve malzeme mühendisliği, mühendislik alanında kullanılan malzemelerin mekanik, kimyasal ve fiziksel özelliklerini araştırıp yorumlayan, incelemeler araştırmalar ve deneyler neticesinde hangi malzemenin hangi koşullarda kullanılmasının daha uygun olacağını saptayan bir mühendisliktir. Kapsadığı alanlar çok geniş olduğu için bu bölümde eğitim alacak kişi kendi isteği doğrultusunda uzmanlaşma becerisi gösterebilir. Değerli metalleri kaplama - kuyumculuk, seramik malzemeler - el sanatları, seramik malzemeler - lavabo, döküm sanayi - metal kalıplar parçalar, cam endüstrisi - bardak, şişe gibi birçok çalışma alanı mevcuttur ve bu alan daha da genişletilebilir.
Bahsettiğim gibi çalışma alanı geniş olduğu için spesifik bir alanda eğitim verilmemektedir. Eğitimini alacağınız dersler de bu alanın kimyasından tutun fiziğine, maliyetinden tutun çevre güvenliğine, kalite yöntemlerinden bu işin pazarına kadar her alanda bilgi verilmektedir. Bu mühendislik, sayısal olduğu kadar sözel beceriye de ihtiyaç duymaktadır. Günlük hayatta kullanılan ve aslından farkında olmadığımız birçok şey hakkında bilgi sahibi olma şansı tanımaktadır. Geçmişin, şuanın ve geleceğin mesleği pozisyonundadır, çünkü ihtiyaç odaklı çalışmakta ve arz talep ilişkisi bulunmaktadır. Nano teknoloji ile farklı seviyelerde farklı çalışmalar yapılmakta ve işe biraz daha heyecan da katmaktadır. Daha detaylı ve net bir bilgi edinmek için üniversitelerin düzenlediği tanıtım günlerine katılmanızı da önerebilirim.
  • Paylaş
Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği örneğin bir demir cevherini düşünün toprak halinde entegre bir fabrikaya gelir ve sonunda ülkelerin üretim miktarlarına bağlı olarak gelişmişlik derecelerini gösteren bir malzeme halini alır. Diğer malzemelerden bahsetmiyorum bile (nano teknoloji gibi... ) !! Yani metalurji ve malzeme mühendisliği genel mühendislik bilimlerini kullanarak yeni malzemeler üreten veya var olan malzemelere yeni özellikler katarak insan ihtiyaçlarına karşılık veren bilim ve teknolaji dalıdır.
  • Paylaş
Ne olmak istediğine karar vermelidir bu bölümü okuyan arkadaşlar. Kısacası hangi sektör diyelim. Aluminyum, demir çelik, seramik yada nanoteknoloji vb. Metalurji ve malzeme mühenidisliğinde araştırmayı geliştirmeyi sevecek, sürekli yayınları takip edeceksin. Konuyla ilgili yorum yapabilme yeteneğin gelişecek. Kendine has çözümler üreteceksin. Bununla birlikte bundan zevk alacaksın.
Örnek; Belirli bir sıcaklıkta dökülen çelik malzemenin döküm sonrası röntgen kontrolunde çekinti çıktığı ve parçaların ret olduğu belirtildi. Bu konuda ne yapman gerektiğini bilmelisin. Tasarım mı yoksa döküm sıcaklığı mı kimyasal kompozisyon mu... Tabi birazda tecrübeyle olacak. Ne diyelim. Hayırlı işler.
  • Paylaş
Kiyamet ne zaman koparsa o zaman biter bu meslek kendini iyi gelistirirsen mukemmelligini gorursun gelisdirmezsen fos dersin bence cok zevkli ve gelecegi cok parlak bi meslek
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

117 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt