Bilmek istediğin her şeye ulaş

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz ? Hangi alanlarda ihtiyaç duyuluyor ne tür işlerle meşgul olunuyor?

Lisans derslerini inceleyince göreceksin ki kimya ile yakından alakalı olan bu bölüm ülkemizde veya yurt dışında Metalurji Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Seramik Mühendisliği veya bunların toplamı olan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği olarak adlandırılmaktadır.  

Wikipedia'da yer alan bilgilerde de belirtildiği gibi, iş sahası oldukça geniş bir alanı kapsıyor. Yalnız bir çok meslek dalında olduğu gibi, bu bölüm de kendi içinde branşlaşmayı gerektiriyor.

Örneğin ağır sanayii sektöründen olan Demir-Çelik sektöründe Metalurji Mühendisleri;  Yüksek Fırın Mühendisi (Üretim Mühendisi),  Haddehane Mühendisi,  Çelikhane Mühendisi gibi unvanlar alırlar.  

Otomotiv sektöründe ise daha çok Kalite Kontrol Mühendisi (Malzeme Mühendisi) olarak,

Enerji ve Boru Hatları,  Gemi İnşaat,  Çelik Konstrüksiyonlu Yapılar,   Tank ve Basınçlı Kap Üretimi,   Açık Deniz Yapıları,  Ulaşım (Havacılık ve Raylı Sistemler), Savunma Sanayi...  Gibi sektörlerde de Üretim Mühendisi'nin yanı sıra NDT Mühendisi (Non Destructive Test - Tahribatsız Muayene Testi) ve Kaynak Mühendisi ( goo.gl/wct10 ) olarak konumlanabilirler.

Üretimin, ihtiyaçlara yanıt vermek veya ihtiyaç duyulur kılmak için yapıldığını düşünüyorum. Belirtilen sektörlerdeki üretimin tamamı da satılmak içindir. Bu satma eylemini en iyi yapacak kişi, satacağı ürünü en iyi tanıyan kişi olduğundan Satış, Satış-Pazarlama ve Pazarlama Mühendisi olarak da mesleklerini icra edenlerin sayısı çok fazla.

Madencilik sektöründe, örneğin Koza Altın İşletmeleri'nde staj yaptığım dönemde Metalurji Mühendisinin iş alanına giren bazı süreçleri Kimya ve Maden Mühendisleri  de yapıyordu. Bazı işletmelerde, üretim süreci biliniyor olduğundan Metalurji ve Malzeme Mühendisi yerine Makine Mühendislerinin istihdam edildiği gerçeği de var.

Türkiye'nin 2023 vizyonu, sanayiyi ve yerli üretimi teşvik politikaları ile bu alandaki yatırım davetleri bu mesleğin, zaten geniş olan sahasında, istihdam edilme olasılığını artırmaktadır.

Tasarımın büyük önem kazandığı günümüz dünyasında, endüstriyel tasarım ve dolayısıyla malzeme çeşitliliğine duyulan ihtiyaç da bu mesleğin cezbedici taraflarındandır.

FAKAT, Türkiye'de metalurji ve malzeme mühendisleri daha çok demir-çelik sektöründe dolayısıyla ağır sanayide çalıştığından, çalışma koşullarından da ötürü, çok da prestijli görünmemektedir. Oysa ki Türkiye'nin en büyük ilk 100 şirketi listesinde bu bölümün ilgi alanına giren 20'nin üzerinde üretici vardır.

Maaşı mı ?  : ) 

Yeni başlayan bir mühendis, sömürülmeye müsait olduğundan 1700 TL dolaylarında olup, bilgi, beceri, ve deneyimine göre 10. 000 $ 'a kadar çıkmaktadır.


Bu mühendisliği seçmeyi düşünüyor isen, mezun  olduktan sonra hangi sektörde ve hangi alanda çalışmak istediğini iyi araştırmalısın. İletişim kurmak eskisi gibi zor değil ve merakını gidereceğin isimlere ulaşmak çok vaktini almayacaktır. Bu yolla en doğru kararı vermiş, bir çok öğrencinin yanlış veya eksik edindiği bilgiler yüzünden pişmanlık duyduğu üniversite yıllarında keşke dememiş olacaksın.

Sağlıcakla Kal.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1146 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt