Bilmek istediğin her şeye ulaş

Metin Serezli kimdir? Türk tiyatrosuna ne gibi katkıları olmuştur?

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü, Edebiyat Fakültesi Sanat tarihi Bölümlerinde okudu. 1954’deİstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu’nda amatör olarak oyunculuğa atıldı. 1971’de Çevre Tiyatrosu adı ile kendi tiyatrosunu kurdu. Usta oyunculuğunun yanı sıra, yönetmenlik de yapmıştır.
İlk evliliğini Nisa Serezli ile yapan Metin Serezli'nin ikinci eşi Nevra Serezli'den Murat ve Selim adlarında iki oğlu ve iki torunu bulunmaktaydı. 1969 yılında en iyi tiyatro yönetmeni ödülünü aldı. Hayatının son gününe kadar tiyatrodan hiç kopmayan Serezli, Dormen Tiyatrosu, Şan Tiyatrosu, Altan Erbulak ile birlikte kurduğu Çevre Tiyatrosu ve son yıllarda görev aldığı Tiyatro İstanbul’da 100’den fazla oyunda rol aldı, 28 oyun ve beş müzikali yönetti. 200’den fazla radyo oyununda yönetmen ve oyuncu olarak görev alan sanatçı, birçok dizide de rol aldı.

Papaz Kaçtı komedi gösterisi ile gönülleri fed eden sanatçı, eşi ile birlikte birçok dizide yer aldı. Sunuculuk da yapan aktör, Olacak Okadar programının başrol oyunculuğunu uzun yıllar yapan sanatçı, Zübük, Sihirli Annem, Talihli Amele, Şoför Nebahat gibi birçok projede yer aldı ve başarıları ile ödüllere layık görüldü. Sinema ve tiyatro dünyasına özel yapıtlarda bulunan sanatçı, 10 Mart 2013 yılında ani bir ölüm ile sevenlerine veda etmiştir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

455 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt