Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mevsimler nasıl oluşur?

Mevsimler Dünyanın güneş etrafında dönmesi sonucunda gün ve gecelerin uzunluğuna bağlı olarak belirlenen senenin dört bölümünden her biridir.

Mevsimlerin oluşmasının asıl nedeni eksen eğikliği ve Dünya’nın Güneş çevresindeki hareketidir. Mevsimler Dünyanın kendi dönüşünün, Güneşin etrafında döndüğü yörünge ile aynı hizada dönmemesinden kaynaklanırlar.

Eksen eğikliği olmasaydı, güneş ışınları dünyaya aynı açıda düşecek ve sıcaklık değişimleri olmayacaktı. Böylece mevsimler oluşmayacaktı.

Mevsim

Bu sebeple dünyanın güneş etrafındaki hareketi sırasında kuzey ve güney yarım kürelerin yönelmesi değişir. 21 Marttan 23 Eylüle kadar kuzey yarım küre, güneye göre güneşe daha dönüktür ve daha çok güneş tarafından ısıtılır. Bu durum 23 Eylül- 21 Mart arasında tersine döner. Güney yarım kürede ilk bahar 23 Eylül'de başlarken, kuzey yarım kürede 21 Mart'da başlar. İki yarım küre arasındaki farkın nedeni; Dünya, güneşin çevresindeki hareketini yaparken; düz değil de, bir yana eğik biçimde dönmektedir. Dünyanın bu eğik konumu nedeniyle, aynı anda güneş ışınları bir yarım küreye dik açıyla ulaşırken; diğerine eğik açıyla ulaşır. Böylece; her iki yarım kürede aynı anda farklı mevsimler yaşanır.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

725 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları