Bilmek istediğin her şeye ulaş

Muhteşem Yüzyıl dizisi gerçeği yansıtmıyor diye orada burada eylem yapan arkadaşlar, acaba bu adam kaçıncı padişah? Babası kim? Halefi kim? Ne zaman oldu? Gibi basit soruları cevaplayabilecek kadar Kanuni'den haberdarlar mı?

Konu açılmışken ben de birkaç soru yöneltmek istiyorum bu arkadaşlara (Yazıda mimik kullanamıyoruz malum lütfen çemkirik bir yaklaşım sergilediğim düşünülmesin :)) ) 1- Dizide gördüğüm kadarıyla Kanuni yeni tahta çıkmıştı ve sefer planları yapıyordu (Yanılmıyorsam " Biz artık Balkan imparatorluğu değiliz sınırlarımız Avrupayı aşacak" gibi bi cümle geçiyordu.) Yeni kanunlar oluşturmaktan felan bahsediyordu. Nasıl padişahın tüm vaktini haremde geçiriyor gibi yansıtılmış deniyor? 2- Kaldı ki padişah insan değil midir (Meral Okay' ın da dediği gibi) polenle mi üremiştir? 3- Sonuçta TV senin ev senin beğenmiyorsan izlemezsin bir süre reytingler düşer bir çok dizi gibi tarihin tozlu sayfalarına karışır bu kadar büyütmeye ne gerek var :)
  • Paylaş
Zaten tarih okumuyor bu toplum. Bari film dizi yapsın.. Yok hemen karşı çık.... Herkes anlatsın kendi gözünden olayları. Arada yanlışlar da çıkar ama ürettikçe bir doğruya ulaşılır. Tıpkı konserlerde kalabalıkların doğru tondan soylemesi gibi...
  • Paylaş
Madem Osmanlı ile alakalı birşey yapacaklar o zaman gerçeği tam yansıtsınlar, yapamıyorlarsa illa ki isim vermeden de hayali bir padişahla da dizi yapabilirlerdi. Bu resmen Osmanlı üzerinden prim yapmaktır. Dizideki saçmalıkların ve kötülemelerin haddi hesabı yok. Sarayda harem ayrıdır, öyle kadınlar ortada dolaşmaz dizideki gibi. Kanuni 50 tane kalyon siparişi veriyor rodos için ama gerçekten çok yıllar sonra ilk kalyonu üretiyor Osmanlı. Yani otursan saysan yüzlerce yanlış çıkar. Türk toplumu için hassas olan tarihi konularda bunu paraya çevirmek isteyenlerin de hassas olması lazım.
  • Paylaş
Arkadaşım sen eylem yapanların tarih bilgleriyle ilgili (şahsım adına bir anlam ifade etmeyen) bir kaç cümle yazmışsın ama Muhteşem yüzyıl adındaki saçma sapan senaryolu dizi Kanuni Sultan Süleyman 'ın hayatından bir haber olmakla kalmıyor kanuni zamanında olmayan şeyler dizide varmış gibi gösteriliyor kanuni zamanında topkapı sarayında harem mi vardı ? bunun gibi birçok hataları söyleyebiliriz. SEN ŞİMDİ MUHTEŞEM YÜZYIL' IN CAHİL TARİH DANIŞMANI'nı mı savunuyorsun.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

675 Görüntülenme2 Takipçi4 Yanıt