Bilmek istediğin her şeye ulaş

Microsoft'un gücüne kıyasla alexa'daki ilk 100 sitenin neredeyse hiçbirinde .net kullanılmamış, buna anlam veremiyorum?

Büyük sitelerin sunucu masrafları büyük bir maliyettir... Bir ara facebookun sunucularının elektrik maliyeti 500 bin doları bulmuştu ve facebook bu sunucuların elektrik ücretlerini ödemekte zorlanıyordu... (Reklamsız facebook dönemleriydi) Yüzlerce sunucunun içine birde yazılım maliyetleri katarsanız... Örneğin
  • İşletim Sistemi
  • Veri tabanı
  • Yazılım araçları
Gibi maliyetler devreye girince büyük sistemler için büyük meblağlar ediyor... Ufak çaplı projelerde bunu hissedemezsiniz ama büyüdükçe lisans ücretleri sizi zora sokabilir...

Tabi sadece bununla kısıtlı değil... Örneğin facebook php, C++, Java, python, Earlang dillerini kullanıyor çok farklı programla dillerinide kullanabiliyorlar... Tek dil büyük projelerde çoğu zaman yeterli olmuyor...

Girişimcilik ruhu içeren insanlar platform dayatmasını kabul edemezler bu yüzden her platformda çalışan programlama dillerini seçerler.

Büyük sitelerin kullandıkları programlama dilleri için burayı inceleyebilirsin...
websaati.com/yazilim/buyuk-siteler-ve-ku... .
  • Paylaş
2

Cemal Tekin, haklısınız o zaman eğer çaplı bir proje yapcaksanız daha çok hesaplı sistemler ve açık kaynak yazılımlar seçmelisiniz, ancak daha dar boyutta bir proje yapacaksanız .net platformu seçmek gerekiyor. Astarı yüzünden pahalı tutmaması için.

Cemal Tekin, Listeye göre yalnız Microsoftun siteleri .Net kullanmış :)

Mesele Alexa'daki ilk 100 sitenin kullandığı teknolojiyi kullanıyorum demekse gerisi teferruattır zaten. Bu size mutluluk veriyorsa .NET kullanmayın.
  • Paylaş
4

Barış Ekinci, Neden sürükli Microsoft teknolojilerini savunuyorsun?

Eski Inploider, insan bilmediğine düşmandır en çok. anlamak isteyenlere anlatıyorum sadece.

Barış Ekinci, c#'ın C/C++ dilleri ile bir bağı yok. Yüksek seviyeli bir dildir. C/C++ dillerine göre oldukca yavaş çalışır.

Eski Inploider, Bu konu başlığı ile ilişkili bir yorum olmamış ama yine de cevaplayayım.
C# orta seviyeli bir dildir öncelikle. C++ ve Java ile de doğrudan bağlantıları vardır. C++ ile geliştirme yapan bir yazılımcı değilim ama Java ve C#'daki gibi ara bir koda dönüştürme yapılmadığından dolayı doğal olarak zaten hızlıdır ancak bu hız günümüz donanımlarında küçük farklarla ölçülebilen hız farklarıdır ve daha niş, özel alanlarda yapılan çalışmalarda bu fark önemsenir ve teknoloji olarak Java ve C# yerine daha alt seviye bir dil olan C ve C++ tercih edilir.
Herbert Schildt'in kitabından bir alıntı yapayım. Dünyaca otorite kabul edilen bir isim kitabında derki
"C#, C++ ve Java dünyada en çok tercih edilen ve sevilen üç programlama dilidir. C# ortaya çıktığında profesyonel programcıların neredeyse tamamı C++ veya Java biliyordu. C#'ı sağlam ve iyi anlaşılır bir temel üzerine inşa ederek bu dillerden C#'a kolay bir geçiş de sağlanmış oldu. C#'ın dedesi C'dir. C# söz dizimini, anahtar sözcüklerin birçoğunu ve operatörlerini C'den almıştır. C#, C++ ile tanımlanan nesne modeli üzerine kurulmuştur ve bu nesne modelini geliştirmiştir. Java da C ve C++'dan türemiştir. Java da C/C++ söz dizimini ve nesne modelini paylaşır. Tıpkı Java gibi, C# da taşınabilir kod üretmek amacıyla tasarlanmıştır. Ancak C#, Java'dan türememiştir. Aksine C# ve Java ortak bir soyu paylaşan, fakat bir çok önemli açıdan farklılık gösteren birer kuzen gibidir."

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

366 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt