Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mide kanaması nedir? Nasıl tedavi edilir? Hasta ne hisseder?

Genelde melena dediğimiz dışkılama görülür. Cıvık kötü kokulu vişne çürüğü renginde dışkılamaya melena denilir. Kanamanın şiddetine göre ağızdan taze kanama(hematemez) ve ya dışkıda taze kan(hemotekezya) da görülebilir. Kanamanın şiddetli olduğu durumlarda kan kaybına bağlı semptomlar görülebilir. Ağrı pek hissedilmez ama bulantı, kusma, şişkinlik, gibi semptomlar da görülebilir.

Ne hissedilir derseniz de hiç bişey hissedilmeyebilir, bulantı kusma şişkinlik hissedilebilir ağrı hissedilebilir, kanamaya bağlı olarak bayılma, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi hissedilebilir.
  • Paylaş
Mide kanaması; mide duvarlarının herhangi bir sebeble aşınması, yara oluşması durumunda meydana gelen kanamadır. Akut ve kronik olabilir. Bazı durumundlar hiç belirti göstermeye bilir ve belirtileri kişiden kişiye göre değişir. Belirtilerden bir kaçı; ''melena ''; kahve telvisi kıvamında fakat çürük vişne renginde normal dışkı kokusundan farklı ( hafif bir demir kokusu hissedilir ) dışkılama, ''hematemez'' ağızdan taza kan kusulması ya da ''hemotekezya'' dışkıda taza kan olması. Ve ayrıca kanamaya bağlı olarak 'hipovolemik şok', hipotansiyon, senkop, midede hazımsızlık ve doygunluk hissi olabilir. Tabii bu belirtiler kanamasının şekline göre değişir. Mide kanamasında hasta kanamasının şekli ve miktarına göre yoğun bakım gözetiminde veya kliniğe yatırılarak yapılmalıdır. Durumu el verişli ise '' endoskopi '' yapılıp mideye bakılması gerekir. Bazı durumundalar kanamalar endoskopi sırasında 'koterle' yakma işlemi ile dururdurulabilirken bazı durumlarda genel cerrahi işlemi gerekebilir. Medikal tedavisi ise proton pompa inhibitörleri, H2 blakörleri ve somatosteatinler kullanılır, damar içi ( IV ) formda bulunan ilaç hekim istemine göre 24 saatlik bir tedavi yapacak şekilde sıvı içine konarak gönderilir. ( tedavi edilicilik %70 ) . Ve ayrıca burundan mideye sokulan ince bir boru ile ( nazogastrik sonda ) mide düzenli aralıklarla soğuk su ile yıkanmalıdır.
  • Paylaş
Mide kanaması da herhangi bir vücut uzvunda olan kanama gibi midede olan kanamadır. Bir keresinde iki şişe cin içip kanatmıştım. Kanlı istifra hariç bir semptomunu görmedim. Ranitidin isimli bir ilaçla tamamen tedavi oldu. İlaç sanırım böbreklere çok zararlı olduğundan mutlaka doktor tavsiyesiyle alınmalı. İçki içmeyi seviyorsanız tedavi süresince mayalı içkilerden kaçınmanız gerekiyor. Rakı zarar vermiyor. Bol bol da haşlanmış patates yemem tavsiye edilmişti.
  • Paylaş