Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mide rahatsızlığının olası sebepleri nelerdir?

Mide rahatsızlığının başlıca sebeplerinden biri helicobacter pylori bakterisidir. İnsanlarımızın çoğunun midesinde bu bakteri bulunur ve aşırı çoğalması durumunda öncelikle hazımsızlık, gaz ve mukozada enfeksiyona, sonrasında ülsere yol açar.
  • Paylaş
Mide hem yediklerimizi ayırır hem sindirir hem de öğütme işlemi yapıyor.Bu nedenle rahatsızlığı çok görülebilir.Rahatsızlıkların başında çok sıcak yiyecekler yemek gelir.Sıcak kanlanmayı artırır ve dolaşımı bozar.Vücutta ödem oluşur.Midede gastrit oluşması sonucu rahatsızlıklar ortaya çıkar.Gastrit midenin iç yüzündeki mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır.Çoğunlukla bakteriyal enfeksiyon sonucu oluşur.Diğer nedenleri arasında alkol kullanımı,kötü beslenme alışkanlığı,sigara kullanmak,stres ve bazı ilaçlar.

Midemizi korumak için çok sıcak yada soğuk yiyeceklerden korunmalıyız.Büyük lokmalar mideyi yorar bu nedenle küçük olmasına dikkat etmeliyiz.Yemek yedikten sonra egzersiz yapmak midedeki asidin yemek borusuna zarar vermesine neden olur.Gün içinde mide çok ağrıdığında ılık su içmekte yarar var.

Sağlık


  • Paylaş