Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mide sarkması nedir?

Mide
Vücudumuzda her organın kendine ait bir yeri bulunmaktadır. Organlarımızda meydana gelen yer değişiklikleri, kişiye ait olan sağlık göstergelerinde bir takım olumsuz değişikliklerin ortaya çıkmasına neden olur. Midede meydana geliyorsa mide sarkması, rahimdeki rahim sarkması veya mesane sarkması gibi örnekler çoğaltılabilir.

Belirtileri
Günümüzde oldukça sık rastlanan mide sarkması veya mide düşüklüğüne tıp dilinde mide ptozu adı da verilmektedir. Mide sarkması, midenin bulunduğu yerden aşağı doğru kayması ile meydana gelir. Midenin aşağıya kayması, mide kaslarındaki zayıflama sonucu ortaya çıkar. Midenin sarkması ise kişide ağrı, iştahsızlık, aşırı gaz ve ağızdan ekşi su gelme şeklinde belirti vermektedir.

Nedenleri
Genellikle zayıf ve kemikli bayanlarda sıklıkla görülmektedir. Nedenlerine gelince, ağır bir yük kaldırmak mide düşüklüğünün en bilinen sebebidir. Yapılan ani hareketler ve ya boşta bulunarak dikkat etmeden bir şeyin kaldırılması mide düşüklüğüne davetiye çıkaran sebepler arasında yer almaktadır. Mide sarkması tecrübeli doktorlar tarafından yapılan ufak bir kontrolle hemen anlaşılabilir. Göbek üzerinde ellerin gezdirilip, midenin yerinde olup olamaması kolayca anlaşılabilir.
  • Paylaş