Bilmek istediğin her şeye ulaş

Midye nasıl hazırlanır ve nasıl pişirilir?

  1. Midyeleri musluğun altında iyice ovun, "sakal" larını ayıklayın.
  2. Kapaklatı açık olanları hafifçe vurarak kapanmalarını sağlayın
  3. Kapanmayanları atın, bu ölmüş oldukları anlamına gelmektedir.
Yemek Tarifleri

Ön hazırlığımız tamamsa şimdi midyeleri pişirme aşamasına geçebiliriz. Öncelikle bir tencerenin içine çok az miktarda su koyun sadece midyelerin yüzeyine gelecek kadar. Bu suyu sarımsak soğan ve maydonozla lezzetlendirebilirsiniz. Hatta dilerseniz bir miktar şarap bile ilave edebilirsiniz.

Su kaynadıktan 5-7 dakika sonra midyelerin kapaklarının açılmaya başladığını göreceksiniz. Açılanlar sağlıklıdır, açılmayanları yine atmanız gerekmektedir.

Eğer iyi bir sosla süslemek isterseniz, midyeleri piştikten sonra başka bir kaba alın ve içinde kaynattığınız su koyulaşana kadar kaynatın ve bunu sos olarak kullanın. Bu yönteme İtalyada "Alla marinara" denir.

Bir de bizim tepsilerde yemekten vazgeçmeyeceğimiz midye dolmalar var;

Yemek Tarifleri

Midye hazırlık aşaması bir önceki tarifle aynıdır. Hazırlayacağımız iç pilav için, Soganlariince ince dograyip zeytinyaginda iyice öldürün. Icine ince kiyilmissarmisak ve fistiklari da ekleyip fistiklar hafifce renk degistirenekadar cevirin. Daha sonra pirinc, nane, karabiber, yenibahar,
seker ve pulbiberi ekleyip iyice karistirin. Midyeleri hasladiginizsudan 2 su bardagini ve kus uzumlerini pirinclere ekleyin, karistirin. Suyu cekilene kadar kisikateste pisirin. Tam pişmeden ocağın altını kapatın.

Midyeleri acip ic pilavla doldurun. Ancak biraz boş yer bırakın çünkü pirinçler daha pişip şişecekler. Genisce bir tencereye dik olarak dizin. Üzerine
geri kalan haşlama suyunuve 2bardak yeni suyu ekleyip kaynamaya cikartin, orta ateste pisirin. 15-20 dakika sonra midye dolmalarınız hazırdır.

Kaynak : forumpaylas.net Midye Dolma Tarifi
  • Paylaş
1

Özgür Özge Üzer, Midyeleri doldururken yarısına kadar dolduruyoruz. (siz de yazmışsınız fakat ne kadar sorusunun yanıtı için yazdım, haddimi mazur görün lütfen) kapaklar kapanıp haşlama aşamasında iç pilav şişerek diğer yarısını da doldurmuş oluyor.