Bilmek istediğin her şeye ulaş

Migren için yapılacak tedaviler nelerdir?

Migren çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısıdır. Migrenin belirtileri:
 • Sık görülen baş ağrılıarı
 • Baş ağrısıyla gelen mide bulantısı
 • Işığa duyarlılık
 • Sesten rahatsız olma
 • Yorgunluk
 • Kaslarda ağrı
 • Susuzluk ve idrara sık çıkma
Hastalar hangi durumdan en çok rahatsız oluyorsa bunlardan uzak durması gereklidir. Stres, açlık, uykusuzluktan uzak durmak gereklidir. Bunların dışında ilaç tedavisi görenlerin sayısı oldukça fazladır. Boyun kemiğine masaj yapmak, sıcak duş almak, spor yapmak ve elma yemek migreni azaltmaktadır.


Migren
 • Paylaş
 1. Su için: Dehidrasyon baş ağrısının nedenlerinden biri olabilir.
 2. Kafein alın: Kafein iki tarafı keskin bir kılıçtır. Baş ağrısına çare olabilir ve engelleyebilir. Kafein kan damarlarını daraltabilir, ağrıyı azaltabilir. Ancak bazı insanlarda kafein baş ağrısını tetikleyebilir. Eğer birisi aşırı derecede kafein kullanıyorsa, mevcut baş ağrısını kötüleştirerek geri tepen baş ağrısına neden olabilir.
 3. Başınızı saç bandıyla sarın: Bu yöntem çok eskilerden beri denenmiştir. Bazı insanlar, bunun işe yaradığını iddia ediyor.
 4. Balık yağı: Balık yağı taraftarları yağın iltihabı azalttığını ve şakaklarınızdaki kan damarlarını daraltarak işe yaradığını iddia ediyorlar.
 5. Nane yağı: Başınızın ağrıyan kısımları üzerine ovalayarak sürün. Nane yağının migrene iyi geldiğine dair literatür olmamasına rağmen, insanlar migrene iyi geldiğini söylüyor.
 6. Zencefil yiyin ya da zencefil kapsülleri için: Hiç kimse bunun nasıl işe yaradığını bilmiyor. Ancak zencefil açıkça mide bulantısını azaltıyor.
 7. Magnezyum: Günde 400-600 mg alındığında, magnezyum menstrüelle ilişkili ve aura ile ilişkili migrenlerde etkilidir. Ancak, çok fazla magnezyum içmek ishale neden olabilir.
 8. B2 vitamini: Günlük 400 mg alınan B2 vitamini, migren için önleyici rol oynar. Ancak B2 vitamini bazı kişilerde sık idrara çıkma ya da koyu renkli idrara neden olabilir. Bu nedenle dozu iyi düzenlenmeli.
 9. Koenzim Q10: Günde 300 mg alınması halinde, baş ağrısını azaltmada etkilidir. Ancak çok pahalı olabilir.
 10. Lapaza çiçeği: En etkili doğal ilaç olan lapaza çiçeği, alt üst olmuş mideyi yatıştırmasının yanında migren ağrısının ve astımın tedavisinde çok etkilidir.
 11. Soğuk ya da sıcak kompres: Bu kimsenin niçin iyi geldiğini bilmediği diğer bir çaredir. Fakat, plasebo etkisi yapabilir, hastalarda oyalayıcı bir etki oluşturur.
 • Paylaş
Migreni bilmiyorum ama normal bir baş ağrısını geçirmek için ilaç almadan önce baş parmağınızla işaret parmağınızın arasında tam birleşme noktasını 2 dakika çok kuvvetli olarak (acıyacak) bastırırsak baş ağrısı geçiyor. Ben denedim işe yarıyor. İlaçlara sarılmadan önce denemekte fayda var.
 • Paylaş
Migren tedavisinde en çok tercih edilen yöntem ilaçla tedavidir ve hasta da tedaviye uyum sağlarsa başarılı bir yöntemdir. İlaç tedavisinde birden çok seçenek ve bunların kullanımında hastanın durumuna göre çeşitli aşamalar vardır. Bu nedenle hasta mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.
Hipnoz, biofeedback, TENS, akupunktur gibi alternatif tedaviler de mevcuttur. Ancak bunlar da doktor tavsiyesi olmadan bilinçsizce uygulanmamalıdır.
 • Paylaş
İlaç dışı bir tedavi olarak kuru iğne, akapunktur ve nöral terapi gibi iğneli tedaviler de kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden en etkilisi nöral terapidir. İğnenin içeriğindeki prokain uygulandığı bölgede doku iyileşmesini sağlar.

Migren
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1596 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları