Bilmek istediğin her şeye ulaş

Milletvekili seçilmek için ne kadar oy gereklidir?

Bulunduğun şehrin oy kullananlarının yüzde 10unu alman gerekir.
  • Paylaş

Yukarıdaki iki arkadaşın cevapladığı gibi değildir. Ülkemizde milletvekillerinin belirlenmesi için d'hondt sistemi kullanılır. Bir seçim çevresinde her partinin aldığı oy toplamı, sırasıyla 1’e, 2’ye, 3’e, 4’e ... bölünür ve o seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısına ulaşıncaya kadar bu işleme devam edilir. Elde edilen paylar, parti farkı gözetmeksizin, büyükten küçüğe doğru sıralanır. Milletvekillikleri bu sıralamaya göre partilere tahsis edilir.

  • Paylaş
5

Hakan, Bu da tam doğru değil ama eksikliği tamamlarsak olacak. Siyasi partiler seçim bölgesinde %10 oy aldıktan sonra oylar yukarıda anlatılan sistemle bölünerek partilerin kaçıncı sırasındaki milletvekilinin meclise gireceği belli olur. Bağımsız adaylar ise seçim bölgesindeki aldıkları oy saysiyla aynı formülle bu listeye girecek oy bölümüne göre meclise girer yada girmez.

Mozambik_prensi, evet haklısın tam bahsettiğin noktaları atlamışım.tesekkürler..

Hakan, Bende kendi adıma teşekkür ederim, çünkü gerçekten ilginç bir seçim sistemimiz var sayende bunu hatırladım. :)

Mozambik_prensi, değiştirilmesi gündemde sanırım bir dahaki seçimlere bambaşka bir milletvekili belirleme yöntemiyle karşılaşabiliriz.iki dereceli dar bölge sisteminde hükümetin gündeminde.

Hakan, Milletvekili uygulamasını gereksiz buluyorum, daha doğrusu bu kadar vekile ne gerek var, bakanlar kurulunun dilediği gibi kanun çıkarttığı bir yapı bu sadece AKP değil geçmiş hükümetlerde bunu yaptı, o halde bakiye 500 kişi niye meclisi işgal ediyor ki? Yeterli sayının daha az olduğuna inanıyorum. Kanun ve yönetmelikleri zaten vekiller değil müsteşarlar hazırlıyor onlar komisyonlarda bilmedikleri konularda tartışıp (sözde) meclise gönderiyorlar, sanki daha önce tartisanlar meclis üyesi değilmiş gibi. Sonra çakma bir oylama oldu bitti. Umarım yeni sistem daha az vekil daha çalışkan ve ahlakı yüksek bir meclise sebep olur. Salı toplantılarında yapılan konuşmalar kültürsüzlugun örneği olmasın artık. Ahlaki yetkinlik için salı konuşmalarının da eskiden olduğu gibi basına kapalı olmasından yanayım terbiye edilene kadar partiler.

Bulunduğun şehirden ziyade aday olduğunuz bölgedeki tüm oyların yüzde 10'unu almanız gerekir. Tıpkı bir partinin meclise girmek için geçmesi gereken %10 barajı gibi. Şehrin oy kullananlarının yüzde 10'u yanlış bir ifade. Çünkü mesela İstanbul seçim bölgelerine ayrılmış durumda 1. bölge, 2. bölge, 3. bölge gibi ve siz o bölgedeki tüm oyların yüzde 10'unu almalısınız ki milletvekili olabilesiniz.

  • Paylaş
Bir partiden veya bağımsız olarak milletvekili adayı olan kişiler, seçim mevzuatımızın da benimsediği D'Hondt formülü ile seçilirler. Bu formülün nasıl işlediğini anlatmak oldukça uzun süreceği için özet olarak şöyle bir cevap verebilirim ki, milletvekili seçimlerinde seçilmek için yaklaşık 50-60 bin civarı oy almak gerekir. Ancak bu sayı bazı illerde bazı şartlar altında 20 bine kadar düşerken, başka illerde başka şartlar altında daha da yükselebilmektedir. Yani sabit bir oy sayısı yok.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1123 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları