Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mikro iktisat ve makro iktisat teorilerini en iyi günlük yaşam diliyle anlatan en iyi kitaplar sizce hangileridir?

Makro ekonomiyi halk dili ile anlatmanın aslında pek bir anlamı olduğunu sanmıyorum. Çünkü makro halkın ne ilgi alanına girer nede basite indirgenirse daha faydalı olur. İİBF öğrencisi bir insanın halk seviyesine indirgenmiş makro kitabından akademik olarak alacağı bilgi doğru olsa bile entellektüel olmayacaktır ve öğrenciyi köreltecektir. Mikro ekonomi için ise halk dilini kullanmak elzemdir diye düşünüyorum sıradan vatandaşın "la oğlum bu arabayı nasıl aldın" dediğinde aslında bir çeşit varlık kaynak analizi yaptığını biliyor olması cebinde ki parayı daha verimli kullanacağına işarettir diyebiliriz.
  • Paylaş
Günlük dilde bence ekonomiyi en güzel anlatan insanlardan bir tanesi Mahfi Eğilmez'dir ve Mahfi Eğilmez'in ilk olarak "Kolay Ekonomi" kitabından başlayabilirsin çünkü o kitapta bir çok terimin basite indirgenmiş kelimelerden oluşan anlamları bulunmakta. İkinci olarak, galıiba kıtabın adı "Doğal İktisat, İktisat neden neredeyse her şeyi açıklar" diye bir kitaptı. Umarım yanlış bir bilgi değildir. Onu okumanı tavsiye ederim. Kitabın kapağında bir inek ve süt resmi olduğunu hatırlıyorum ve gerçekten günlük hayatla iktisadın çok güzel anlatıldığı bir kitaptı.
  • Paylaş
Kitap olarak biraz zor ama halk dili ile ekonomiyi anlatan en iyi yazarlardan biri Milliyet yazarı Güngör Uras'tır.
  • Paylaş
İlker Parasızın iktisada giriş akar.
  • Paylaş
Ekonomi ile ilgili hemen her konuya ait kitapların yer aldığı bu araştırma yazısından faydalanabilirsiniz. En iyi borsa kitapları adıyla yayınlanan yazı: borsanasiloynanir1.com/borsa-kitaplari
  • Paylaş