Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mikrodalga fırınlar yaydığı radyasyonla bazı rahatsızlıklara neden olurken zamandan ve enerjiden çok ciddi oranda tasarruf etmemizi sağladıkları da düşünüldüğünde sizce kullanmalı mıyız?

Bu konuda birçok tartışma olmakla birlikte mikrodalga aslen insan zararlı radyasyon yaymaz. Kapağındaki ince kırmıklar sayesinde (dikkatle kapaklarına baktığınızda görürsünz) yayılan dalga içeride hapsolmaktadır. Alıntı olarak: f4st-ec.org/bulten/2008/02/tr/08_1.html Yazının en sondaki özet kısmını aşağıya alıntıladım.

Genel Yanlış Düşünceler
Mikrodalga fırınlar hakkında genel bazı yanlış düşünceler şöyledir:
 • Mikrodalga fırınlar gıdanın kimyasal yapısını bozmaktadır: doğru değildir. Gözlemlenmiş tek değişiklik, gıdanın hızlı bir şekilde pişirilmesinden kaynaklanabilmektedir. Ancak, mikrodalga ışınları ile tehlikeli ya da zehirli herhangi bir bileşenin oluştuğuna dair bir kanıt yoktur.
 • Mikrodalgada pişirilmiş bir gıdayı tüketmek, radyasyona maruz kalmanıza sebep olmaktadır: doğru değildir. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde fırın kapatıldıkça, herhangi bir mikrodalga fırında ya da gıdada kalmayacaktır.
 • Mikrodalga radyoaktiftir: doğru değildir. Mikrodalga enerjisi, fırını, gıdayı ya da herhangi bir yüzeyi radyoaktif yapmamaktadır. Genişletilmiş araştırmalar sonucunda, herhangi bir seviyede mikrodalgaya maruz kalma ile ne kanser oluştuğu ne de kanserin ilerlediğini gösteren kanıt yoktur.
 • Paylaş
Radyasyonla, mikro dalga arasında hiç bir benzerlik yok. Mikrodalga dediğimiz şey aslında bir titreşimdir ancak bu titreşim o kadar düzenli ve sık aralıktadır ki bazı maddelerde titreşime bağlı olarak ısınmaya sebep olur. Yani yediğiniz şeyi ısıtan aslında yine o yediğiniz şeyin titreşime gösterdiği direncin ta kendisir. Bu sebepledir ki mikro dalgada çorba kaynatamazsınız :))
Sonuç microwave/ micro dalga radyasyon yaymaz, yayamaz :))
 • Paylaş
Sağlığını o kadar düşünen hemen bilgisayarın başından kalksın, elindeki cep telefonunu atsın ve köye doğru yol alsın, çünkü kullanılan süreler göz önüne alındığında cep telefonu ve bilgisayar daha çok zararlı (bitirme tezimi elektromanyetik dalgalar üzerine yaptım). Bilimsel açıdan net olarak saptanmış direkt bir etkisi yok, zaten günde 10 saat başında da durmuyorsunuz, ben kullanıyorum ve memnunum. Benim "zaman"ım değerli...
 • Paylaş
Mikrodalga fırınlar yüksek frekanslı elektro manyetik dalgalar yayarlar. Radyasyon yayılım demektir, kullanırken dikkat etmek gerekir çünkü evimizdeki ısı kaynakları da genellikle radyatör (yayıcı) olarak adlandırılır. Mikrodalga fırınlar dışarıya karşı %100 yalıtıma sahiplerdir ve çevrelerinde ölçüm yapsanız bir cep telefonu kadar bile mikrodalga yaymadıklarını görürsünüz. Dolayısıyla buzluktan çıkardığınız yiyecekleri eritmek, diğerlerini de ısıtmak için mikrodalga fırın kullanmanızın sağlığınız açısından hiçbir mahsuru yoktur. Mikrodalgaların çalışma prensibi de aslında yemeği ocağın üstünde ısıtmaktan farksızdır. Ocak üstünde ısınan su molekülleri hızlı bir şekilde titreşerek komşu moleküllerin ve sonunda tüm yemeğin ısınmasını sağlarlar. Mikrodalgalar ise su moleküllerini ısıya ihtiyaç duymadan titreştirir ve sürtünmeyle ısıtırlar.
 • Paylaş
Bugün öğrendiğim kadarıyla hemen hemen bir televizyonla eşdeğer radyasyon yayıyor. Tabi ki cep telefonu ya da bilgisayarla kıyasladığımızda çok çok az ama yine de karar sizin...
 • Paylaş
Bir telefonla bilgisayar mikrodalgayla kullanışlılık bakımından eş değil sanıyorum ki. Mikrodalga olmadan da çok kolay hayatımız devam eder. Kimse her şeyini bırakıp köye gidemez ama bir yerden başlamak gerek; en azından onu kullanmayabiliriz..
 • Paylaş
Mikro dalga fırınlar doğru kullanıldığında hiçbir zararlı etkisi yoktur... Bu söylenen zararlar kişisel kullanımdan kaynaklanan zararlardır... Bu yüzden bu fırınları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz
 • Paylaş
Mikrodalga firinlar 2. Dunya savasindan sonra askeri radarlar uzerine calisan Amerikali bir mucit tarafindan tesadufen bulunmustur. Icine konan yiyecegi yuksek frekansta (2 Gz ustunde yani GSM frekansindan yuksek ve kat ve kat ustunde bir gucte) guclu radyo dalgalari kullanarak isitir. Bu islem kapali bir metal cerceve icinde yapildigindan disari radyo dalgasi sizintisi olmayacagini umuyoruz. Ama bana soracak olursaniz korkmamiz gereken asil sey firinin yaydigi radyasyon degil. Icinde isinan yiyecegin uzerimizde nasil bir etki yaptiginin acik olmamasidir. Cunku bir arkadasinda parmak bastigi gibi isinma olayi molekuler seviyede oldugu icin yedigimiz yiyeceklerin hucreleri parcalanmis hatta DNA si bozulmus oluyor. Tabi yemegi isitip hemen yedigimizi de dusunursek yiyecekte kalan radyasyonu da vucuda aliyor olmamiz cabasi... .
 • Paylaş
Zararlı ama hayatımızı kolaylaştıran öyle çok şey var ki hangisinden vaz geçeceğiz bilemiyorum. Artı, eksi gibi işte.
 • Paylaş
Zorunlu olmadıkça kullanmıyorum. Yemeklerin DNA'sını kırabiliyormuş. Yani bir nevi anlamsız ve yararsız bir şey yemiş oluyoruz galiba.
 • Paylaş
Hangi rahatsızlıklara neden olduklarını açıklarsanız cevap verebileceğim... .
 • Paylaş
Donmuş ürünü çözmenin en hizli ve sağlikli yolu
bir de soğuk yemeği tabağa atip tink diye isitmak kadar pratik bir şey kullanilmazmi
 • Paylaş
Önce aç Youtube'u mikro dalga fırın nasıl icat edilmiş onu oku mikrodalga cihazı icat edilmiş bir cihaz değildir. Bazı mühendislerin farklı teknolojileri icat ederken karşılaştıkları bir durumun sonucunda farkedilmiştir.
 • Paylaş
Mikrodalga firinlar rusyada zararli olduklarindan dolayi yasaklandi seneler önce. Mikrodalga yemegin icindeki tüm vitaminleri, mineraleri giderir. Bilim adiyla buna ölü gida denir. Bir arastirmada bir kediye bir müddet mikrodalga firinda isitilmis yemek verildi ve bu kedi dört hafta sonra öldü. Ölüm nedeni besin eksikligidi.
 • Paylaş