Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mikrodalga, yiyeceklerdeki proteinlerin denatüre olmasına neden olur mu?

Denatüre olması, proteinlerin bozulmasıdır.Düzenle
Proteinlerin yapısı çok yüksek sıcaklık ve düşük sıcaklık değerlerinde bozunmaktadır. Proteinler yapısının bozulmasına denatüre olmak denir. Denatüre olan bir protein tekrar düzelemez. Mikrodalga fırınların yüksek ısı değerlerinde çalışması yiyeceklerin bozunmasına neden olabilir. Kanserojen bir etkisinin olmadığı açıklanmıştır. Ancak açıklamalarda mikrodalga fırına çok fazla yaklaşmamak gerektiği de yer alıyor.

Mikrodalga fırınlarda yemek ısıtmayı tercih etmek gereklidir. Yemekleri pişirmek protein yapısını bozabilir. Yüksek sıcaklıklarda pişen yemek hızlı bir şekilde hazırlanacağından sağlıklı olmaz.

  • Paylaş
Araştırdım ve yanıt veriyorum: Evet mikrodalga diğer tüm ısıtıcılar gibi proteinlerin şekil değiştirmesine yani denatüre olmasına neden olur. Yalnız bu şekil değiştirme ocakta, ızgarada ya da fırında da aynı şekilde olur. Ayrıca bu şekil değiştirme proteinlerin besin değerinde herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Mikrodalgalar hakkındaki yalan yanlış batıl inançların günün birinde son bulması gerekiyor. Mikrodalga fırın yaydığı mikrodalga boyundaki titreşimlerle besinlerin içindeki suyu titreştirir ve yemek bu titreşim sayesinde su moleküllerinin birbirlerine ve diğer moleküllere sürtünmesi sonucu ısınır. Ayrıca bütün mikrodalga fırınlar iyi izole edilmişlerdir ne cep telefonlarınız ne de bir baz istasyonu kadar mikrodalgayı dışarıya verir. Yani ikisinden de sağlıklıdır, bu fırının üstüne otursanız bile geçerlidir.

kaynaklar:
livewell.jillianmichaels.com/microwave-...
livestrong.com/article/363223-mutated-p... .
  • Paylaş