Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mikroskop nedir? Kaç parçadan oluşur?

Gözle görülemeyecek kadar küçük cisimlerin (bakteri gibi) görüntülenmesini sağlayan bir görüntüleme aracıdır. Sanayi, menakür, genetik, jeoloji, arkeoloji ve kriminoloji gibi birçok alanda kullanılır. Kullanım alanlarına göre çeşitli mikroskoplar vardır ve bugün teknolojik donanımlı olarak bilgisayarlı mikroskoplar mevcuttur.

Mikroskobun temel çalışma mantığı merceklerdir. Özel olarak üretilen mercekler cismi 500, 1000, 2000 ve çok daha büyük katları şeklinde büyütebilir. Mikroskop

Mikroskobun mekanik olarak parçaları:
  • Mikroskop ayağı: Mikroskobun dengesini sağlar.
  • Mikroskop gövdesi: Mikroskobun diğer parçalarının bulunduğu oynaklı madeni kısmıdır. Özel bir vida ile görmede istenilen rahatlığı ayarlayacak şekildedir.
  • Mikroskop tablası: Daire veya kare şeklinde olabilen sabit ve bazen hareket edebilecek şekilde, ortasında aynadan (ışık kaynağından) yansıyan ışığın geçmesine yarayan bir deliği bulunan kısımdır. Tabla, preparatı koymaya yarar. Üzerinde genellikle kendisini hareket ettiren vidalar ve preparatı tespitte kullanılan maşalar bulunur.
  • Mikroskop tüpü: İçiçe geçmiş iki madeni borudur. Dış tüpü, düz bir dişliyle gövdeye sabitlenmiştir. Bu kısım büyük ve küçük ayar vidalarıyla aşağı ve yukarı hareket edebilir. Bu sayede göze göre nesnenin net görülmesi ayarlanır.
  • Oküler: Cismi incelemek için bakılan bölümdür. İçinde mercek vardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

810 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları