Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimari bir projeye başlamadan önce maket mi yapmalıyım kesit plan mı?

Mevzu, maket mi eskiz mi noktasına geldiyse, ilgili araştırmalar, sorular, problemin yeniden tanımlanmaları aşamalarının geçildiğini varsayarsak, artık kişisel bir aralıktan bahsediyorsunuz demektir.
Plan, kesit ya da maket çok da birbirlerinden ayrılacak ya da sürecin belirli basamakları değildir. İç içe geçen birbirini takip eden, kesişen ayrı süreçlerdir. Ortak noktaları ise kolaylıkla tahmin edilebileceği gibi üç boyutu temsil araçları olması. Düşünme pratiği açısından, özellikle mimarlık da mutlaka geliştirilmesi gereken en önemli aralık üç boyutlu düşünebilmektir. Bu beceri edinildikten sonra artık plan da üç boyutlu bir hal alır.
Plan, görünüş, perspektif hangi araç kullanılsa da ortaya çıkan dilimin, bir ekmeğe ait olduğunu unutmamak lazım.
  • Paylaş
Ben önce analizler yapar, bu analizlerden diyagramlar oluştururum. Sonra araziye daha hakim olabilme amacıyla arazi maketini, ağaçları ve komşu yapılarıyla beraber yaparım. Kullanıcı profili ve sayısı, gerekli ve zorunlu fonksiyonlar, arazi eğimi, toprak dokusu, bitki örtüsü, manzara, güneş , rüzgar gibi verilerle diyagramlar üzerinden eskizler yaparım (kesit, plan, görünüş, perspektif vb.) Ardından da kavramsal maketler yaparım formu belirlemek için. Bu aşamada çok fazla maket yaparım. En sonunda yaptığım kavramsal maketi de ölçekli bir makete dönüştürüyorum. Bu aşamada ölçekli bir insan maketiyle beraber maketi yapmak çok daha faydalı oluyor.
Ben bu şekilde daha verimli çalışıyorum . Ama herkesin farklı bir çalışma metodu vardır. Kimisi plan kesit çizerek daha verimli çalışır kimisi de maket yaparak. Dolayısıyla bu işin bir formülü yok.
Çalışma metodu projeden projeye de değişir örneğin 1. sınıfta pavillion, stand tasarımı, sergi elemanı,kiosk vb. projelerde maket yaparak çalışmak daha uygundur genellikle.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

76 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt