Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimaride geleneksel ve modern yaklaşımın birarada uyumunu yansıtan örnekler sizce hangileridir?

Tam olarak ne sorulmak istendiğini anlayamadım ama çağrıştırdıklarından bahsetmeye çalışayım. Mimarlıkta geleneksel yaklaşım olarak benim anladığım durum formsal olmasından ziyade daha çok tavır aslında.

Geleneksel tavra sahip bir mimar, hala kendisini sorgulanmaz bir usta olarak görür. Çalıştırdığı elemanlar onun çıraklarıdır ve her türlü -bu yapılanlar onların yararınadır çünkü- eziyete katlanmakla mükelleflerdir. Müşteri aramak, onu projesiyle ikna etmek gibi bir durum asla kabul edilemez ve düşünülemez. Mimar dediğin bilgisayar ile üretim yapamaz, yapmamalıdır, eskizler, kalemler ve maketler günümüzde dahi yeterlidir.

Modern tavra sahip bir mimar ise; artık masasında oturmayan, bizzat müşteriye o proje fikrini kafasına sokan, ona ufuk kazandıran, yeni bir açıdan bakmasını sağlayan ve bu konuda ikna etmekle mükellef olmalıdır. Ekip çalışmasının gerekliliklerine inanan, çalışanlarını makinanın ayrılmaz bir parçası olarak kabul etme olgunluğuna sahip olmalıdır. Teknolojiyi yakından takip eden, yeni ve yenilikçi malzemeleri, inşaat tekniklerini, üretim biçimlerini sorgulayan, deneyen, ve hatta icat eden olmalıdır.

Bu iki tavra ait cümleler çoğaltılabilir tabi ama bu iki durumun uyumundan bahsetmek pek de mümkün olmaz sanırım.

Sorudaki bir kelime nelere sebep oldu yahu...

Eğer soru "Geleneksel mimariye yapılan modern yapı eklenti örnekleri sizce hangileridir? " olsa idi,
derdim ki son zamanlarda gördüğüm en iyi örnek;
Kolumba Art Museum (Peter Zumthor) archdaily.com/72192/kolumba-musuem-pete...
tarihi bir kent dokusu içinde modern bir yapı ise;
Museum of Contemporary Art (Richard Meier) arcspace.com/features/richard-meier--par... arthitectural.com/richard-meier-partner... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

100 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları