Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimaride tasarım ne kadar önemlidir?

Durakta aynı yöne gidecek olan ve aynı anda hareket edecek dolmuş bekliyor olduğunu varsayalım. Hangisini tercih ederdiniz? Daha boş olan, daha temiz görünen, şoförü daha güvenilir görünen, daha yeni model olan, daha iyi model olan, içinde pavyon ışıkları olmayan vb... Liste uzar gider, hatta kişiden kişiye de değişir cevabı ama farkında olmasak da az bir payı da olsa estetik kaygılar da devreye girer bu veya benzeri başka bir örnekte. Demem o ki tasarım sadece mimaride değil, hayatın her noktasında önemlidir. Mimar -zamanla edindiği tecrübe doğrultusunda- tasarım bilgisini her zaman öne planda tutarak ve de arka planında pek çok farklı bilgiyi de dikkate alarak çizmeye başlar. Dolayısıyla hiçbir mimar şu maddeyi, şu maddeyi çözdüm hadi şimdi biraz da tasarımı ile ilgileneyim diye yaklaşmaz, yaklaşamaz. Pek çok kişi tarafından da anlaşılamayan konu bu sanırım. Mimar aynı anda aynı problemin pek çok farklı açısını değerlendirerek işini tamamlar. Ki burada anlaşılamayan nokta "aynı anda" olması.
  • Paylaş
Mimarlık ve tasarım iç içedir. Birbirlerinden ayrı düşünülemezler bile.
  • Paylaş
Mimaride tasarım mimarlıktan sonra gelir çünkü dayanıklı kullanacak kişiye faydalı iskeleti oluşturmak mimarın işidir. Sonuçta depremle iç içe yaşıyoruz ve sırf tasarımı iyi yapılmış göze hitap ediyor diye depreme dayanıksız bina alamayız.
  • Paylaş
1

Bozkurt Yurdakul, Mimarlık sadece bina tasarlamak değildir. 1/1000 ölçekten, hatta bazı durumlarda çok daha büyük ölçeklerden başlar, 2/1 ölçeğe kadar iner. Olaya sadece dayanıklı yapı olarak bakamayız. Bu yüzden mimarlık eğitiminde ilk yıl Temel Tasarım (Basic Design) dersi vardır.

Mimaride tasarım önce gelir
ama kopya olmuycak
ve türkiyeye bakıpta tasarım yapmamak gerek dünya geneli araştırma lazım
  • Paylaş
1

Hypatia Hypatia, Erdem Bey, bu yazdıklarınızı daha güzel bir Türkçe ile yazsanız, biz de o şekilde okusak, daha güzel olmaz mı?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

458 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları