Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimarların iş hayatı ve yaşam koşulları nasıldır? Mimarlar hayatlarından memnunlar mı?

Mimarlık yapmayı bıraktığım ve sektör değiştirdiğimden bu yana hayatımdan çok memnunum. Aman Allah bozmasın :)
Türkiye'de mimarlık zor zenaat. Maddi olarak tatmin neredeyse yok.
Şöyle bir örnek vereyim hatta: Türkiye'de 130.000 m2 kapalı alana sahip büyük bir eğitim kampüsü projesinin, mimari ve mühendislik proje hizmetleri bedeli 1.100.000 USD. 5.000 m2 kapalı alana sahip orta ölçekli bir Amerikan Elçiliği'nin mimari ve mühendislik hizmetlerinin Amerika'daki bedeli 1.100.000 USD.
Bilmem anlatabildim mi?
  • Paylaş
4

Sinan Kaya, Peki yurtdışındaki koşullar nasıldır, Avrupa'da ya da ABD'de? Türkiye'den mezun olmuş bir mimar yurtdışında konforlu bir hayata sahip olabilir mi?

Bozkurt Yurdakul, Özellikle ABD'de mimarlık saygın bir meslek. Ancak, icra edebilmek için bir takım sınavlarda başarılı olmanız ve registre olmanız gerekli. Biraz meşakkatli bir periyod. Çalışma koşulları ise bizimle kıyas bile kabul etmez. Giriş çıkış saatleri ve yapacağınız iş bellidir. Ekstra mesainiz ödenir. Size verilen görev tanımlanır ve verilen sürede yapmanız beklenir. Bunlar da genelde makul sürelerdir.
5 yıllık deneyimli bir mimar için NY civarında başlangıç maaşı 3-4bin dolar arasında. İlk 6 ay sonunda göstereceğiniz performansa göre 5-6bin dolara çıkabiliyor. Belki başlarda biraz sürünebilirsiniz ama tutunabilirseniz iyi bir hayatınız olur.

Sinan Kaya, Teşekkür ederim cevaplarınız için. Üniversiteye hazırlanıyorum, 2-3 senedir mimarlıktan başka düşündüğüm hiçbir meslek yok. Hatta İTÜ Mimarlık için bu sene tekrardan hazırlanıyorum sınava. Tıp ya da diş hekimliği seçmemle ilgili tavsiyeler alıyorum ailemden, çevremden. Ama ben mimarlıktan başka meslek seçebileceğimi düşünmüyorum. Türkiye'de mimarlık yapmak ile kiminle konuştuysam olumlu hiçbir cevap alamadım. Çoğunluk şikayetçi yani. Akademisyenliğe yönelenler var. Mimarlığı bırakıp sizin gibi farklı sektörlere yönelenler var. Eğer mimarlık seçmezsem de yıllarca içimde bir ukte olarak kalmasından korkuyorum.
Bir dönem yurtdışında yaşamak gibi bir hayalim de var ama ömür boyu da yurt dışında yaşanmaz. Bahsettiğinize göre ABD'de koşullar güzel. Peki Avrupa hakkında bir bilginiz var mı, İtalya, İsveç, İsviçre gibi ülkerde?
Bir de özel değilse mimar olarak nerelerde ve ne kadar süre çalıştığınızı, bırakmaya nasıl karar verdiğinizi ve şu anda hangi işle uğraştığınızı merak ediyorum. Beni bu konularda aydınlatırsanız çok sevinirim.

Bozkurt Yurdakul, Sorduğunuz sorulara özel mesajla cevap vermeye çalıştım.

Mimarlığı seçmek isteyenlerin moralini bozacağız ama ben de mesleği bırakmaya hazırlanıyorum. Bu son projem, bittiği gibi sektör değistirmeyi planliyorum. Malesef Turkiye'de mimarlik yaparak para kazanmak da zor mutlu olmak da. Benim sahsen gozum parada degil ama cok mutsuzum yaaa dayanamiyorum artik. Ne kadar calisirsan calis yetmiyor, bitmiyor. Sirketlerde sistem yok, duzen yok, kafasi calisan yonetici yok. Koca holdingde calissan da ayni laz muteahit yaninda calissan da ayni.
  • Paylaş
4

Sinan Kaya, Hangi sektöre geçmeyi düşünüyorsunuz peki?

Sinan Kaya, Deniz? Aklıma ilk gelen gemi kaptanlığı ikincisi ise balıkçılık bunlar değildir sanırım :)

Yade Dorbek, Yüzücem ben daha çok :) haahhaha işin şakası bu ama bakalım bir takım planlarım var, hayatım denizle alakalı olsun da ne olursa olsun :D

I'm The Architect - Walk in Regret
Benden mimar arkadaşlara gelsin. Dinleyin ve sakinleşin :)
  • Paylaş
Çok çalış az kazan ...
  • Paylaş
Özel üniversitelerde ilk açılan bölümlerden biri oldu mimarlık. çünkü müteahhitlik yapanlar/yapmak isteyenler çocuklarını mimar yapıyor sebebi işin başına getirmek. Yani mimarlık artık becerisi olanların değil çevresi olanların para kazandığı meslek haline geldi.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4383 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt