Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimarlık bölümünü devlet üniversitesinde okumanın avantajları nelerdir?

Çok fazla avantajı olacağını zannetmiyorum. Köklü olmaları onların başarılı oldukları anlamına gelmiyor. Ayrıca bu okullardaki hocaların coğu özel üniversitelerde ders veriyorlar... Bilmem anlatabildim mi? İsim mevki kariyer gibi kavramların yerini bilgi aldıkça insanlara aldığınız diploma yerine bilginizi becerinizi ispatladıkça değişen bir durum mevcutta değil. Avrupa'daki gibi. Doğal olarak avantajı "ooo şu üniversiteden mezun" diye işe alınırken izdivaç yapacağınız kişinin ve ailesinin (sözde) gurur kaynağı olarak çok işe yararlar. Bir de ucuzdur desem de esasında çok da ucuz değildir. Ben ve arkadaşlarım 8 yıl civarında bitirdik. 4 yıl fazla çalışsaydım, özel üniversite mezunu parası çıkardı...
  • Paylaş
Genelleme olduğunu belirterek başlamam gerekirse özel üniversitelerdeki öğrenci profili, dünyaya bakış açıları ne yazık ki benim tasvip etmediğim bir biçim. İlerde profesyonel olarak para kazanacağı, üyesi olacağı bir mesleği öğrenmek için girdiği okulda ödevini para karşılığı yaptıran bir kitle ile aynı ortamda eğitim almak istemezdim. Devlet üniversitesinde hiç olmazsa böyle arkadaşlarınız olmaz.
  • Paylaş
2

Aylin Sonmez, Ben devlet üniversitesinde okuyorum ve genellemenizi pek de doğru bulmuyorum. Ödevini parayla yaptıran, üst sınıflara yaptıran, sevgilisine yaptıran kitle devlet üniversitelerinde de mevcut. Bilinçli öğrenci özel üniversite okusa da bilinçlidir, devlet üniversitesinde okusa da.

Rasih Uğur Uyanık@aysegezer , sizden de duyunca inanasım gelmeye başladı artık. Cevabı revize edip, dediğiniz gibi "bilinç" kavramını ön plana çıkarmak daha doğru olurmuş.

Hangi okulda okudugun degil senin o 4 seneyi nasil kullandigin asIL onemli olan. Ozel universitenin faydasi yabanci tasarimcilara expose olman, farkLI baskIs acILARI, kultur cesitliligi her zaman iyidir. Gerci hangi okulda kac tane yabanci hoca var, ya da yurt disinda calismis, okumus, konferanslara katilimis turk hoca var bilemiyorum. Okullarin kadrosundaki hocalarIn biografilerine, yaptiklari islere ve ilgi alanlarina bak + Okullarin ogrenci islerine bak. Sana hangisi cazip gelirse orayi hedefle... ...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

381 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt