Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimarlık İngilizce 1. sınıf öğrencisiyim. Hazırlık okudum ve geçtiğimiz yaz autocad kursuna gittim ve 3dsmax photoshop, v-ray kursuna da önümüzdeki yaz gitmeyi planlıyorum. Bunun okurken katkısı ne kadar olur?

yatay geçiş yapmak istiyorum, ortalamama fayda sağlar mı ?Düzenle
Bana yönlendirmişsiniz ama ben mimar değilim. Yalnız Türkiye'deki en donanımlı Allplan eğitmeniyim. :) Uçtuğumu düşünmeyin, tüm eğitmenleri tanıyorum onların bildiğinin üstüne programın mühendislik ve programlama kısmına da hakimim. Benim kanaatim program öğrenme açısından şöyle. Aslında normal zekası ve bir miktar da İngilizcesi olan hiç kimse yazılımları kurslarda öğrenmemeli. Kurslardaki eğitmenler genellikle sadece eğitmen olur ve işin pratiğinden tamamen bihaberlerdir. Bunu eğitim vediğim ve vermediğim yani diğer eğitmenlerden eğitim alan bir çok kişinin beni arayıp sorularını sormasından biliyorum. Bir yazılımı en güzel onu profesyönel olarak kullananlardan öğrenebilirsiniz. Bence kursa vereceğiniz paranın dörtte birine ikinci bir ekran alıp İnternet'deki genellikle de video halinde olan dokümanlardan program öğrenmek en verimlisi.

Programlar hakkındaki fikrimi de beyan edeyim hazır söz verilmişken. Autocad az da olsa tüm inşaat sektörleri için şart yalnız çok hantal ve kısır bir program onun yerine değil ama üstüne duvarı çizerken yalıtımını da sıvasını da tek hamlede çizip bir de tek hamlede metrajını alabilen bir 3B çizim programı öğrenmelisiniz. Autocad ile mimari işleriniz çok yavaş ilerler. Bu tür programların da mimari ve hatta mühendislik olarak en gelişmişi 1967'den bu yana programlanan Allplan. fga.com.tr'den programın tümünü öğreten Türkçe videoları izleyebilir ve beraber yapabilirsiniz.

3DsMax de gereksiz yere oldukça karmaşık ve hantal bir program, yıllardır teknolojiyi geriden takip ediyorlar. Bu sefer yerine diyorum Cinema4D öğrenmenizi tavsiye ederim. Çok daha ergonomik, çok daha teknolojik ve çok daha basit. Hatta ondan önce Google Sketchup öğrenmenizi tavsiye ederim. Artık render'lar extern motorlarla alındığı için aslında modellemeyi neyle yaptığınızın bir önemi yok. Eğer animasyonlarınızda sadece kamera hareketi kullanıp hareketli objelere yer vermeyecekseniz Sketchup her türlü modelleme ihtiyacınızı karşılar. Öğrenmesi gerçekten çok basittir, İnternet'de bir yığın da tutorial'ı mevcut.

V-Ray de oldukça eskimiş bir render motoru onun yerine güncel en iyi olanı yani şu anda Lumion'u öğrenmenizi tavsiye ederim. Yukarıda da belirttiğim gibi bunlar için kesinlikle kursa gitmenize gerek yok. Hiçbir kurs hocası size programın inceliklerini İnternet'de bulacağınız profesyönellerin tutorial'ları gibi öğretemez.

Photoshop zaten iki boyutlu bir program olduğundan oldukça basittir. 10 kadar tutorial yaptıktan sonra programın yarısından fazlasını öğrenmiş olursunuz. Bir yazılımın %60'ını bilmek o yazılımı iyi bilmek demektir. Tüm problemlerinizi İnternet'in de yardımıyla kolayca çözebileceğiniz bir seviyedir.

Yatay geçişi nereye yapmak istediğinizi anlayamadım, bu soruyu bana da yönlendirdiğinize göre İnşaat Mühendisliğine mi? Eğer öyleyse başka programlar tavsiye ederim. Mimarlık birinci sınıfta bu programların hiçbirinin size direkt olarak bir faydası olmayacaktır. Yine de üç boyutlu düşünme yetinizi, ışık, renk, doku, kamera, kompozisyon bilgilerinizi arttıracaktır. Öğrenmenin hiçbir zaman zararı olmaz. Zaten mimarlık ya da mühendislik, nasıl devam ederseniz edin bu programların hemen hepsinden ileriki sınıflar ve belki de okul dahi bitmeden başlayacak olan meslek hayatınızda istifade edeceksiniz.
 • Paylaş
Okurken katkısı olur hatta soyle soyleyeyim
1998 te max 2.0 ile başladım model yapmaya derin bir program
bazen herkesin gittiğinden gitmek iyidir bazende tam tersi
bence bir bilgisyara butun ne kadar 3d program varsa kurun modo rhino blender maya max houdini hangiis size yakın geliyor bir bakın ama şimdi ileri derecede max bilen diye işe alıyorlar

iş yeri lisanlaslamışsa başka sansınız kalmıyor
onun yerine ben blender i oneririm vray gibi bir motor da destekliyor
ustelik acık kaynak kodlu
linux mac ve windows ta çalışıyor
burda yüz programı yüzeysel öğrenmek yerine bir kaç tanesi derinlemesine bilmek yeterli

max i 1998 den beri kullnamama ragmen tavsiye etmiyorum cok iyi fakat kullnamayacaksın 100de 90 nını niye 100 de 10 luk bi kısmı için para odeyeim

bana iş başvurusunda bulunan biri blenderi biliyorum derse yıllık max masrafım azalırdı...
belki yanlış düşunuyorum ama max in muadili olmamakla birlikte blender iyi bir animatörün elinde iyi işler cıkarır

kursa hiç gitmedim youtube emrime hazır ...
 • Paylaş
Bence senin kursa gitmenin bir mantığı yok anladığım kadarıyla ingilizcen var , kurslarda programların temel mantığını anlatıyorlar senin yapman gereken kendi çabanla programı kurcalayıp okulda ki projelere yakın çizimler yapmaya çalışmak olur bence
 • Paylaş
İnşaat mühendisiyim. Mimar değilim.cvp olarak basit gibi olacak ama Şaman Bey konuyu ayrıntısıyla anlatmış ben bu kadar anlatamazdım ne yalan söyleyim.gerçi şantiyede çalışıyorum programlarla çok haşır neşir değilim haliyle. Yazısı sorularınıza cvp olacaktır. Yardımcı olamadığım için üzgünüm. Teşekkürler.
 • Paylaş
Okurken ne gibi bir faydası olacağını kestiremiyorum ancak iş hayatında mutlaka faydası olacaktır. :)
 • Paylaş
1

Şaman, Proje yapıp onu sunmadan mezun mu etmişlerdi sizi yoksa :)

Merhabalar Yasemin, autocad kursuna gerek yoktu aslında. 3Ds max ve photoshop gibi göselleştirme programları, projeni jüri sunumlarına hazırlarken çok yardımcı olacak programlar, hazır derslerin ve projelerin ağırlaşmadan öğrenmeni tavsiye ederim.Bende birinci sınıfın yaz tatilinde öğrenmiştim. Ve ileriki senelerde çok faydasını gördüm. Okurken katkısı, projelerinde bir adım önde olabilirsin, yaptığın görselleştirmelerle
 • Paylaş
Bence çok yararı dokunur ama 3dmax ve vray için kafanı sımdılık doldurma onun yerine gidebiliyorsan revit kursuna git hem teknik acıdan bilgini arttırırsın hemde çok hızlı tasarımlarını 3 boyut edebilir ve zaman tasarufu yaparsın örnegin bunun yapımı 1 saat sürdü (pinterest.com/pin/333829391103283462/ ) . Ayrıca mimarlık öğrencisi için zaman çok önemli model yaparken plan ve kesitlerde oluştugu için revitte çok hızlı üretirsin
 • Paylaş
çok isabetli bir karar almışsınız. Autocad + 3ds max + vray kurslarına gitmeniz çok çok iyi zaten kesinlikle bunları proje yaparken kullanacksınız. Kesinlikle kursa gitmenizi tavsiye ederim bunları kendim öğrenmiş olarak söylüyorum ama yeterli değil hem de hiç kendinizi geliştirmeniz şart bunlara paralel olarak. En baştan kendiniz öğrenmeyin çok ama çok zaman kaybedersiniz. Paraya kıyma potansiyeliniz varsa paraya kıyın. Benim yaptığım hataya düşmeyin ben kendim öğrenicem diye çok zamanım gitti. Zamandan çok ama çok kazanırsınız. Ama kesinlikle kurslar hiç ama hiç yeterli değil orası ayrı. Kursa ek olarak bir de bu işte oldukça ii kimseler var gerek 3ds max de gerekse vray de bunlardan özel ders de alanların işlerini gördüm ve oha dedim yani çok farkediyor. Eğer paranız varsa böle kimselerden özel kurs almaınızı öneririm tabi belli bi seviyeye gelin sonra... . Vray çok gerçekci mimari render alır ve mimari projeler için bi, çilmiş kaftandır fakat oldukça yavaştır çünkü farklı şekilde, gerçek hayattan esinlenerek ışınları teker teker hesaplayarak tabiri caizse... normal resim render i için çok iyidir ama bazı zamanlar senden animasyonlu kamera render i isteyecek müşteri işte bunu en baştan bilmen gerekiyor çünkü o zaman vray de alman asırlar sürer. vray yerine mental ray kullanman gerek. Mental ray kursuna da gitmeni tavsiye ederim vray öğrendikten sonra. Buna ek olarak animasyon ve efekt öğrenmen de extra ii olacaktır senin için. bunun dışında patronun ya sketch up ta öğren dicektir evet onu da öğren ama en son onu öğren. Öğrenmesi kolaydır. modelleme de (dış mimari) oldukça işini görecektir. Autocad de 3d modelleme öğrenmene gerek yok ordan 2 kesitli çizip sonra onu 3ds max e atayabilirsin eğer hassas ölçülerle çalışman gerekirse ki böle çalışan da var ii biliyorum. Daha kolayına geliyor onun 3ds max de modellemek yerine alışmış adam tabii.(son bi not: kapsamlı(çok fazla konu içeren) türkçe/yabancı eğitim setleri de aynı işi görür, paradan tasarruf edersin.ama soru soramazsın orası ayrı. ) ha bi de okurken bi katkısı olmaz.yani yatay geçişte.(yani bence)
 • Paylaş
Bölüm derslerindeki proje ödevlerine çok katkısı dokunur, kendini meslek hayatına hazırlamış olursun ayrıca rakiplerinin önüne geçmiş olursun.
 • Paylaş
2

Murat Özkan, Rakiplerinin*

Şaman, Notların çan sistemiyle dağıtıldığı her bölümde bölümdaşların her biri rakiptir.

Çok mantıklı. Bir sonraki yaz da revit kursuna gitmeni öneririm.
ancak ne var ne yok herşeyi öğrenmenin faydadan çok zararı olur. Sonuçta zaman ve maddi yatırım söz konusu. Maddiyat hadi gelir ama zaman gelmez verimli değerlendirmek lazım. Şu yazımı okyabirsn. İnaşat mühendisleri için yazmıştım ancak genel olarak program öğrenme stratejisinde herkes için geçerlidir :
aykutozdemir.com.tr/insaat/insaat-muhen. . .
 • Paylaş
Yalnız okurken değil hayatın boyunca faydasını görürsün. Ama hakkıyla öğrenmen lazım ;)
 • Paylaş
Fazlasıyla olur mesela maket yapacaksan elınle uğraşmak zorunda kalmazsın autocad den çizersin makineye kestirirsin bu kadar :) ama elle yapmanın sana tecrube olarak daha fazla katkısı olur tabi ki.
 • Paylaş
Autocad programından ögrenmeye başlayabilirsin, temel program zaten. Ama bu program için kursa gitmene pek gerek yok ögrenmesi kolay. İnternet üzerinde egitimler bulunmakta
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

643 Görüntülenme15 Takipçi13 Yanıt