Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimarlık mesleğiyle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Mimarlık dünyanın değişik değişik şeyler yapmana ve farklı alanlarda çalışmana en fazla imkan veren mesleğidir.

Mimarlık deniz derya bir konu. Bu şekilde istediğin cevaba ulaşamazsın. Sen öğrenmek istediğini ve merak ettiğini sor spesifik olarak.
  • Paylaş
1

Mahir Niğdelioğlu, Mimarlık mı, inşaat mühendisliği mi, endüstri mühendisliği mi desem hangisinin olanağı çok mesela ortam olarak inşaat, mimarlık anlamında sıkıntı çekmem hangisi daha iyi sence ?

Mimarlık veya mimari, binaları ve diğer fiziki yapıları tasarlama ve kurma sanatı ve bilimidir. İnsanların yaşamasını kolaylaştırmak ve barınma, dinlenme, çalışma, eğlenme gibi eylemlerini sürdürebilmelerini sağlamak üzere gerekli mekânları, işlevsel gereksinmeleri ekonomik ve teknik olanaklarla bağdaştırarak estetik yaratıcılıkla inşa etme sanatıdır.
  • Paylaş
Mimarlık herşeye ilgi duymak, burdan kazandığı zenginliği mekan kalitesine dönüştürebilmek yeteneğidir
  • Paylaş
Mimarlığın esası, özü, ana maddesi tasarımdır. Tasarım ise uçsuz bucaksız bir derya. Şöyle düşün ki sadece ve sadece senin beyninin içinde tasarladığın bir imge önce kağıda dökülüyor, sonra da üç boyutlu bir nesneye dönüşüyor. Tanrısal bir şey neredeyse.
Türkiye'de mimarlık nasıldır, meslek olarak seçmeli miyim? manasında soruyorsan, bulaşma derim. Okuması zahmetli, mezun olduğunda imkanlar kısıtlı, ücretler az. Yani hem okuması, hem çalışması bakımından Türkiye'de sürüngenlik meziyetleri gerektiren bir meslek.
  • Paylaş
Bana 5 lira versene Baba; Ne 4 liramı! Ne yapacaksın 3 lirayı!  sana 2 lira yeter! Al şu 1 lirayı 50 kuruşunu getir.
Yani mimarlık: İhtiyacı karşılamak adına düşlenen planın, bütçelerle (çıkarlarla) uyuşmamasından kaynaklanan tasarım kesintilerinin bütünüdür...
Olmak istediğim ama vazgeçtiğimdir.
  • Paylaş

Mimarlık, her hangi bir canlının ihtiyaçları, davranışları, istekleri, iç güdüleri, sorunları, alışkanlıkları üzerine düşünme, yazma, çizme, tartışma, öğrenme, örgütleme ve son olarak belki de 'yapma'dır. Nasıl anlarsan.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3037 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt