Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimarlık nedir?

Bu soruya cevap vermek için uzu süre bekledim aslında. Kapsamlı bir yazıyı hak ediyordu. Bir türlü fırsatım olmayınca daha fazla beklemeyeyim istedim. Mimarlık hayatın ta kendisidir. Doktorlar, gazeteciler, sanatçılar dışında pek çok meslek kişinin gündelik hayatının bu kadar da merkezine yerleşecek özellikler barındırmaz. Mesainin hakkını veriyorsanız eğer, o mesai bir türlü bitmez mimar için. Mimarlık ekonomidir. Tasarımının gerçekleşmesi için pek çok ekonomik girdi göz önünde bulundurulur. Mimarlık mühendisliktir. Optimizasyondan tutun da, işlevselliğe kadar geniş bir aralıkta hesap kitap gerektirir. Mimarlık tarihtir. Fikir kağıda düştüğü anda saat çalışmaya başlar, sonsuzluğa uzanır. Mimarlık sanattır. Her problemin kendi özünde özgün olması cevabını da çoğu zaman özgün kılar. Mimarlık zanaattır. Refleks barındıran, uzun mesailer ve alın teri sonucunda belli bir kalite standardı yakalar zamanla. Mimarlık sosyolojidir. İnşaa edildiği yöreyi, sokağı, semti, şehri, ülkeyi etkiler bazen. Mimarlık psikolojidir. Mutlu eder sebebini bilmeden. Liste uzar gider. Bu lafı daha önce de sölemiştim ama asıl önemli nokta tüm bu listeyi aynı anda yapar. Anlaşılması zor olan nokta da budur.
  • Paylaş
Kısaca yapıları ve binaları tasarlama işidir.Mimarlıkta binalar, ekonomik-teknik fırsatlar, işlevsellik gibi özellikler göz önüne alınarak inşa edilir.
  • Paylaş

Mekanları işleve göre tasarlamaktır. Her çeşit yapının, kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, estetik ilkeleri göz önünde bulundurarak tasarımını yapmaktır.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

387 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları