Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimarlık öğrencileri neden bu kadar çok maket yapıyor. Neden uygulama, deneyler mimarlık öğrencilerinde bu kadar ön plandayken İnşaat Mühendisi öğrencisi olarak biz neden bir çekme basınç deneyi bile yapmıyoruz? Bu bizim için bir eksiklik değil mi?

Öncelikle mimarlık ve inşaat mühendisliği; yolları bir noktada kesişse de aslında birbirinden çok farklı disiplinler. Mimarlık; form, kütle ve dolayısıyla ''mekan'' boşluk tasarlama işi olduğundan dolayı sürekli maket yapılır, üç boyutlu çizim programlarında yine maket gibi modellenir. Ayrıca yapılan form da ''yerle'' çok derinden bir bağı olduğundan dolayı arazi maketleri de süreçte mutlaka yapılır.
Maketle formu, boşluğu ve kütleyi tasarlarken daha hakim olabiliyorsun. Bu sayede yaptığın şeyin bizzat içine girebiliyor, oranları vs. daha iyi görebiliyorsun. Bu bağlamda mimarlık plastik sanatlar kategorisindedir yani aslında işin bir heykel yönü de var ve mimarlığın görsel yönü çok daha ağırdır. İnşaat mühendisliğinde ise daha çok sayısal veriler ön plandadır işte statik mukavemet vb. gibi. Aslında mimarın maket yapmasıyla, mühendisin statik mukavemet problemleri çözmesi benzerdir. Her ikisi de bir uygulama deneyidir.
İnşaat mühendisliğindeki çekme basınç gibi uygulamalar ise bildiğim kadarıyla üniversitelerde yapılıyor. Hatta bazı üniversitelerde küçük betonarme ,çelik yapılar yapılıp üzerinde deneyler de yapılıyor. Ne yazık ki her yer aynı imkanlara sahip değil. Böyle uygulamaların, deneylerin yapılmaması bir eksiklik midir? Sanırım evet.
  • Paylaş
1

Cemile, Mesele de bu zaten bizim üniversitede yapılmadı ve ben çeliğin betonun çekme ve basınç altındaki davranışını ezberde biliyorum ama tam oturmadığının da farkındayım.Ben de yapını statiğini yapacak kişi olarak malzemeye tam olarak hakim olmam gerektiğini düşünüyorum.

Her gün maket yapan son sınıf bir mimarlık öğrencisi ile yaşayan bir inşaat mühendisi olarak bu söylediğinize kısmen katılıyorum. İnşaat mühendisliği dört temel konu üzerinde döner(çekme, basınç, eğilme, burulma).Bu kadar. Yani bir yapı elemanına baktığınız zaman elemanın bu dört parametreden hangisi yada hangilerine karşılık geleceğini bilip işlem ve modellemeyi ona göre yapmalısınız. Bu deneyle kavranabilir mı? Derseniz sadece bir fikriniz olur. O yüzden kendiniz bunu tümleşik yapılarda yerinde görmelisiniz.
Bir deney size mikro ölçekte bilgi verecektir ama makro ölçek için ancak temel atacaktır. Üniversite öğrencisi olarak deneylerden daha faydalı bir şey yapmak istiyorsanız bir büroda, beton firmasında, yapı denetimde ücretli, ücretsiz bir işe kesinikle girmelisiniz. O zaman öncelik vermeniz gerekenleri çok daha iyi kavrayabilirsiniz.
  • Paylaş
3

Cemile, Benim söylemek istediğim bazı üniversitelerde bu tür deneyler yapılıyor ve benim aslında inşaat ile ilgili hiç bilgisi olmayan birisi için konuların bu tür deneylerle desteklenmesi gerektiği görüşündeyim...Yoksa bazı şeyler çok askıda kalıyor. Bu da sağlam öğrenmeye engel diye düşünüyorum

Gencer İşlekter, Elbette birebir görmek kadar etkili olmaz ama youtube üzerinde bu basınç, çekme vb. deneylerin yer aldığı çok sayıda video var özellikle İngilizce olanlar . Onlara da bakabilirsin. En azından fikir edinmiş olursun. Eksiklik duyuyorsan eksiklikleri başka yollarla tamamlamaya çalış.

Cemile, Haklısınız ..Her zaman olduğu gibi eksiklikleri başka yollarla tamamlamak gerekecek.

Her yer bunu dıyemeyız sizde olmadıgından yola cıkarak demek ki her okulda yapılmıyormuş ama bundan önce sorulaması gereken soru bu kadar cok mımarlık ve ınsaat muhendısı yetıstıren okula ıhıyac varmıydı cevabım kesınlıkle hayır. Ha çok lazımsa o zaman teknik donanımı yeterli olmalı... vs.
  • Paylaş
Yanlış düşünüyorsun, maket deyip geçme, maketlerde pek çok detay, malzeme, perspektif ve ölçek bilgisi edinirsin. Mimarlık kariyerinde çekme basınç deneyinden daha çok işine yarar o tecrübeler senin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

108 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt